Pokrývky hlavy AČR
14. 03. 2004Po minulém článku o polním stejnokroji vám přináším článek o tom, co se nosí na hlavě v polních podmínkách. Pokrývka hlavy je pro vojáka velice důležitá. V létě ho chrání proti úpalu, v zimě proti promrznutí...
Čepice vz.95
Tento druh čepice má už dlouhou historii, pokud si vzpomínáte tak čepice vz.60 byla téměř shodná, akorát byla v "jehličí". Později ji vystřídala čepice vz.85 stejného střihu v zeleném provedení a v roce 1995 díky změně maskovacího vzoru byla vyvzorována čepice vz.95. Čepice vz.95 je vyrobena ze stejného materiálu jako maskáče (50% bavlna a 50% polyester) a vyrábí ji Tonak. Čepice je jednoduchého střihu a je přizpůsobena k celoročnímu použití. Na první pohled od čepice vz.95 letní ji poznáte podle dlouhých chráničů uší sepnutých nahoře na čepici. Na pravé přední straně se nachází malý suchý zip na přidělání hodnosti. I když je tato čepice udělaná jako universální tak se hodí spíše do jarního nebo podzimního počasí. V létě je pohodlnější nosit letní provedení a v zimě kuklu. Čepice se vyrábí pouze v zeleném maskovacím vzoru.
Čepice vz.95 letní
Další druh čepice je určen do letního počasí a vychází vzorově z oblíbené americké čepice patrol cap. I tato čepice má chrániče uší proti chladu, ale nejsou sepnuty na hoře na čepici, ale ohýbají se dovnitř čepice. Čepice vz.95 letní se vyrábí v zeleném i pouštním béžovém provedení.
Baret
Historie tohoto druhu čepice sahá dlouho do minulosti a každý ho určitě zná, takže to tady nebudu rozebírat. Jedná se o základní pokrývku hlavy vojáků AČR a každý druh vojska má svou barvu baretu. Baret je vyroben z vlny a výrobcem je Tonak.
Černý - Vojenská policie
Červený - Výsadkové vojsko
Světle modrý - Mírové síly OSN
Tmavě modrý - Vzdušné síly
Oranžový - Vojenské záchranné útvary
Šedý - Logistické útvary
Světle zelený - Pozemní síly
Tmavě zelený - Průzkumné jednotky
Klobouk vz.95
Velmi oblíbená a používaná pokrývka hlavy, vzorem pro klobouk se stal americký typ boonie hat. Na klobouku se nachází páska, za kterou můžete nastrkat ,,zeleň“. Uši můžete ohnout a zajistit pomocí suchých zipů. Na trh dodává klobouk firma Tonak. Mezi vojáky se můžete setkat ještě s jedním druhem klobouku, který se liší pouze tím že místo suchými zipy se krempa připíná druky. Tento model vyrábí firma Combat Shield a není oficiálně zaveden, ale vojáci si jej kupují na vlastní náklady. (nejde o to, že by byly lepší, ale jak už to chodí tak jich není ve skladech AČR dostatek ).
Kukla vz.95
Kukla má tři otvory (ústa a oči), používá se převážně v chladnějším počasí a je z olivově zbarveného acrylu. Dá se i srolovat a nosit jako normální kulich. Kukla se používá i na zatajení své totožnosti a na rychlé maskování obličeje bez použití barev.
Přilba vz.63
Stále se bohužel můžete v AČR celkem často setkat s olivovou ocelovou helmou. Tato helma vychází ze sovětského vzoru a chrání pouze proti střepinám na přímou střelbu je nepoužitelná. Uvnitř má koženou vložku a i podbradník je z kůže. Přilbu v současné době nahrazuje Kevlarová, ale jako vždy nejsou peníze.
Balistická a protistřepinová přilba
Kevlarová helma vyráběná firmou Petris. S touto helmou se zatím setkáte pouze u elitnějších jednotek a u jednotek operujících v zahraničí. Hlavním změnou oproti dříve používaného ocelového typu je to že použitelná i nejen na střepiny, ale i na přímou střelbu z lehkých pěchotních zbraní. Přilba je vybavena speciální vložkou s vysokým absorpčním efektem, který eliminuje účinek kinetické energie projektilu nebo střepiny a zamezuje tak v co největší míře vzniku šoku a má nový sytém uchycení, který zamezuje posun přilby na hlavě. Dříve když ještě nebyla zavedená tato přilba, tak se nakupovaly pro některé vojáky do misí americké PASGT helmy, ale s těmi se dnes setkáte jen řídce.
Tak a příště snad už konečně ta slíbená obuv :o)
George Brookes
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
01.01.2011
05.12.2006 Zdravim :)
04.08.2006 helma
11.09.2005
24.10.2004 Jehličky
02.08.2004
24.03.2004
21.03.2004