HECKLER & KOCH G36C

12. 04. 2003

Tato zbraň vznikla v rámci projektu nazvaný „Projekt 50“ dne 1. září 1993. Zbraň se jmenuje HK 50, což je obchodní název pro G 36. Prototyp zbraně byl intenzivně zkoušen a porovnáván s dalšími 10 útočnými puškami a 7 lehkými kulomety...

img

Intenzivní zkoušky, na nichž se podílely všechny složky Bundeswehru, včetně letectva a námořnictva, probíhaly v režii Zkušebního ústavu zbraní č.91 (Wehrtechnisches Dienststelle 91).


Obrázek realné G36C Obrázek airsoftové G36C

Nakonec zbyly pouze dvě zbraně – rakouský AUG a HK 50. Ze zkoušek vyšel vítězně HK 50. Bundeswehr ji přijal dne 8. května 1995 a přidělil jí označení Gewehr G 36. Dne 3. prosince 1996 převzal brigádní generál Wedde, první tři kusy G 36. Později Bundeswehr objednal v první dodávce 33 000 ks těchto zbraní. Jako první dostávaly pušky G 36 jednotky, které se měli stát součástí jednotek rychlého nasazení v rámci NATO.

H&K G 36 je samočinná útočná puška v ráži 5,56 x 45 NATO. Je určena jako hlavní výzbroj pěšáka. Zbraň používá schránkový zásobník, nasazovaný do zbraně ze spodu. Na rozdíl od valné většiny předchozích zbraní Heckler & Koch používá závěr uzamčený rotací závorníku. Pohon závěru je zajištěn odběrem spalných plynů z hlavně. Toto řešení je dnes asi nejběžnější, nabízí možnost konstrukce velmi pevného závěru. Ostatně, zbraně AK-47 je mají také.

Pouzdro zbraně a celé její pažbení je z plastu vyztuženého skelným vláknem. Zbraň střílí jednotlivými ranami nebo dávkou. Celá zbraň je konstruována tak, aby kladla co nejmenší nároky na čištění a její údržbu.

Předpažbí je otevřené směrem dopředu, ve své horní části má ventilační otvory. Spalné plyny tak nejsou hnány do prostoru závěru, což je přetrvávající nectností amerických M16, jsou vedeny zbraní jen velice krátkou cestou.To snižuje na minimum nebezpečí zanášení mechanismu zbraně zplodinami hoření střelného prachu.

Pouzdro závěru je celé z plastu. Hlaveň je v něm uložena jako plovoucí.V pouzdře je ukotvena pomocí zalisovaného ocelového uzamykacího pouzdra, ve kterém je hlaveň upevněna převlečnou maticí. Hlaveň je plovoucí což znamená, že kromě svého uložení v uzamykacím pouzdře se již nikde jinde nedotýká pouzdra závěru ani pažbení zbraně. Toto řešení umožňuje hlavni při výstřelu kmitat, a tak zlepšuje přesnost střelby, zejména v případě delší střelby spojené s výrazným ohřevem hlavně.

Konečně se dostáváme k airsoftové verzi. Na fotkách jsme mohli vidět, jak si jsou podobné. Firma TM jsi dala opravdu záležet. Myslím, že se jim povedla. Zbraň jsem vybalil z krabice a vytáhl metr... :-)

Délka zbraně 718/500 mm
Výška zbraně 280 mm
Hmotnost 2,85 kg
Motor EG1000
Mechabox verze III.
Průměr hlavně 6,08 mm
Délka hlavně 247 mm
Zásobník 50 BB
Akumulátor 8,4V SD/Mini typ

Porovnával sem rozměry podle reálu a jsou téměř stejné. Pokud si nehrajete na milimetry, tak identické.

První věcí, která mě zaujala byl zásobník. Na vnější straně má kolíčky. Ty slouží k zacvaknutí dalšího zásobníku a vy nepotřebujete žádnou sponu. To je výborná věc, ušetří se peníze nebo práce. Zásobníky jsou ve verzi 50BB Tlačák a 470BB Točák.


Zásobník s imitacemi nábojů

Když zkouším sklápět pažbu, všímám si čtyř otvorů. Nejdřív sem vůbec nevěděl k čemu jsou, tak jsem se koukl na fotky u reálné zbraně a ejhle jsou tam taky. Začal sem se pídit po informacích. Z jednoho časopisu jsem zjistil, že když se dělá rozborka zbraně u reálu, vytáhnou se 4 kolíky a vloží do těchto otvorů, aby jste je neztratili!! Úžasný nápad, ale že tuto reálnost zachová i TM, to mě překvapilo. Hned jsem to vyzkoušel a funguje to skvěle. Už se nemusíte bát, že ztratíte u rozborky kolíky. Každý určitě ví o čem mluvím... :-)


Sklopená pažba

Další věcí je R.I.S. Myslel sem, že horní dlouhá lišta bude kovová, bohužel není. Celá lišta je zřejmě z ABS plastu, je celkem bytelná. Spodní lišta pod předpažbím je kovová.


Lišta R.I.S. na horní rukojeti

Přepínač je konstrukčně řešen trochu jinak než u klasické MP5. Je na obou stranách a liší se hlavně tvarem. Poloha je taková, že bez problémů hned přepínáte, což mě u MP5 dělalo občas problémy.


Částečně odkrytý mechabox

Flash Hider je odšroubovatelný. Na hlavni je závit, takže můžete hned instalovat jiný tlumič. Z obrázků můžete posoudit jak se liší airsoftová a reálná zbraň. Myslím, že až na tu elektroinstalaci je to stejné :-)


Odkrytá hlaveň realné G36C Odkrytá hlaveň airsoftové G36C
Ústí realné G36C Ústí airsoftové G36C

Hop se seřizuje podobně jako např. u AUGa. Myslím, že to je nejpovedenější typ regulace. Pod horní lištou je páčka a tu stáhnete k sobě. Na pravé straně se otevře okénko, kde regulujete Hop.


Regulace hopu ve výhozném okénku

Pomocí chronografu Combro cb – 625 jsem změřil úsťovou rychlost. Pokud chcete naměřené údaje porovnat s ostatními zbraněmi, tak vám doporučuju si přečíst článek Jak je to ve skutečnosti s energií výstřelu?.

Střelivo m/s fps J
0,20g 89,60 291,60 0,79
0,25g 80,80 262,90 0,81

Měření mě velmi mile překvapilo, je silnější o trošku než M4A1. Provedl jsem několik měření a v tabulce jsou průměrné hodnoty (pozn. pro Veterána: měření G36C jsme opakovali několikrát a na různých kusech - údaje jsou téměř shodné).

Závěrem můžu říci, že je to opravdu dobrá zbraň. Ve volném prostoru se neztratíte a v baráku nemá chybu. Sklopíte pažbu, mířidlo si přilepíte přímo na brýle a máte automatickou pistoli... :-)

I když je poměrně plastová (ostatně jako reálná zbraň), její zpracování je vskutku výborné. Má spoustu výhod např. horní a dolní lišty, dobrá mířidla, váha skoro jako M4A1, nepotřebujete sponu na zásobníky atd. Určitě se najde i nějaká ta chybička např. krátká hlaveň, mohla by být o trošku delší. To se však může spravit upgradem. Na to jak má krátkou hlaveň je kupodivu přesná. Opravdu nevím jaké mínus bych ještě hledal. Zbraň na mě zapůsobila velmi dobrým dojmem. Je vidět, že TM nezahálí a neustále jde vývojem kupředu.

A na závěr několik obrázků reálné zbraně G36...


Příklad využití lišt R.I.S. Zbraně v akci
G36E nahoře, G36C dole Řez zbraní G36E
Vánoční stromečky :-)

Komentáře

Zatím nikdo neokomentoval.

Novinky a slevy emailem