Nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorů, aneb jak si vybrat ten pravý
07. 05. 2012Zajímá Vás, které akumulátory se vyplatí koupit a které ne? My jsme je otestovali a připravili pro Vás nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorů do airsoft zbraní. V tomto testu se dozvíte, jak který akumulátor obstál...
Testované akumulátory
VB Large 8,4V/4600mAh | VB Mini 9,6V/1600mAh |
FireFox Large 8,4V/4000mAh | GP Large 8,4V/3700mAh |
FireFox Mini 9,6V/1500mAh | VB M15/M4 9,6V/2000mAh |
VB Large 8,4V/2000mAh | FireFox M15/M4 9,6V/2000mAh |
FireFox Large 8,4V/2000mAh | APS 9,6V/800mAh |
KAN Mini 9,6V/1250mAh | Sanyo 9,6V/1700mAh |
KAN AK 8,4V/1250mAh | PTW M16 12V/2400mAh |
GP AK 8,4V/2000mAh | X-Cell Large 9,6V/4300mAh |
Metodologie testu
Každý z testovaných akumulátorů prošel třemi nabíjecími a vybíjecími cykly. To proto, aby se nový akumulátor správně zformátoval a tím poskytoval nejlepší výsledky. Testovaní akumulátorů probíhalo na špičkové modelářské dvoukanálové nabíječce s balancérem Graupner Ultra Duo plus 50. U každého měření jsme důkladně zaznamenali výsledky a tato data jsme následně převedli do tabulky a grafů. Metodou průměrování hodnot jsme dosáhli výsledků viz. tabulka níže.
Nabíjení akumulátoru VB Mini 9,6V/1600mAh |
Vybíjení akumulátoru VB Large 8,4V/2000mAh |
Měřené hodnoty
1. Způsob ukončení procesu nabíjení/vybíjení
Koncem procesu rozumíme to, jak bylo nabíjení/vybíjení ukončeno.
Konec procesu nabíjení označený jako Delta Peak chápejme tedy tak, že ke konci nabíjení akumulátoru dojde k poklesu napětí, což je znakem plného nabití. V případě, že máme na nabíječce nastavený správný Delta Peak, proces se ukončí ve vhodnou chvíli. Platí, že pokud je nastavený malý Delta Peak, tak se může proces ukončit předčasně, pokud je naopak vysoký, tak se akumulátor může přebít a tím poškodit.
Temperature, tedy teplota znamená, že se nabíjecí/vybíjecí proces ukončil při přesahu nastavené teploty akumulátoru na nabíječce. Ta je při procesu nabíjení/vybíjení stále měřena a obvykle nastavena na hodnotu 45°C.
Vybíjení končící procesem CutOff Volt, chápejme tak, že akumulátor dosáhl hranice mezního napětí tj. cca 1V na článek.
2. Kapacita akumulátoru
Udává množství elektrického náboje, který je schopen akumulátor pojmout. Jednotkou je mAh (miliampérhodina), takže baterie s kapacitou např. 2000mAh dokáže dodávat proud o velikosti 100mA po dobu 20 hodin. Kapacita každého článku a tím i celé baterie stářím pozvolna klesá.
3. Napětí akumulátoru
Elektrické napětí je určeno jako práce vykonaná elektrickými silami při přemísťování kladného jednotkového elektrického náboje mezi dvěma body v prostoru. Elektrické napětí lze také vyjádřit jako rozdíl elektrických potenciálů mezi dvěma body v prostoru.
4. Impedance/odpor akumulátoru
Zde platí čím nižší, tím lepší a tvrdší zdroj. Akumulátor s nízkým vnitřním odporem poskytne delší provoz, kdy dodává plný výkon bez výraznějšího poklesu napětí. A přesně toto potřebují naše airsoft zbraně.
5. Teplota akumulátoru
Rozsah pracovních teplot je teplotní interval, ve kterém mohou být akumulátory používány. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že je důležité rozlišovat rozsah teplot povolených pro nabíjení, vybíjení a skladování akumulátorů. Rozsah teplot povolených pro nabíjení akumulátorů je nejmenší a obvykle se liší pro různé metody nabíjení. Tento žebříček teplot udává výrobce.
Výsledky
Nyní Vás seznámíme s výsledky celého testu. Níže uvedené grafy a tabulka zobrazují výsledky všech testovaných akumulátorů. Data tvoří výsledné zprůměrované hodnoty, které jsme naměřili.
Tabulka výsledků měření |
Tento graf popisuje procentuelní nárůst/pokles skutečné kapacity oproti udávané výrobcem. Vyšší hodnota je lepší. |
Tento graf popisuje vnitřní odpor akumulátorů. Nižší hodnota je lepší. |
Tento graf popisuje, kolik mAh si můžete koupit za 1Kč. Vyšší hodnota je lepší. |
Z výše uvedené tabulky a grafů plyne několik následujících závěrů:
1. Nikdy se zcela nemůžeme spolehnout na to, že kapacita udávaná výrobcem odpovídá kapacitě skutečné.
2. Vnitřní odpor akumulátorů se hodně liší, a tudíž je třeba vybírat baterie s velkým důrazem na tento parametr. Pro zbraně se slabou pružinou postačí akumulátory s větším vnitřním odporem, ale pro zbraně silně upgradované je potřeba akumulátor s malým vnitřním odporem.
3. Při nákupu akumulátoru je dobré se řídit i poměrem cena/kvalita. Je zbytečné kupovat extrémně drahé baterie jenom kvůli pár mAh navíc, nebo kvůli nepatrně nižšímu vnitřnímu odporu. Při nákupu akumulátoru vždy počítejte s tím, že stárnutím a používáním bude baterie zhoršovat svoje parametry a bude dobré ji po pár letech vyměnit za novou. Nespoléhejte na to, že koupíte drahou baterii a ta Vám vydrží napořád.
Pár slov na závěr
Ve výše zmíněném testu jsme se Vám snažili zprostředkovat některá základní fakta o akumulátorech typu NiMH a NiCd, o jejich nabíjení, vybíjení a vlastnostech. Dále jsme se s Vámi podělili o naměřené výsledky v nezávislém testování a přidali jsme pár dobře míněných rad, které Vám pomohou při pořizování nové baterie. Nyní je na Vás jak s tím naložíte. A příště se těšte na test Li-Pol akumulátorů, které jednoznačně dominují při silných upgradech.
Pokud Vás zajímají další informace ohledně akumulátorů a nebo Vás zajímá jaký byl pohled na baterie před skoro deseti lety (vývoj jde v tomto odvětví velice rychle kupředu), tak doporučujeme nahlédnout do článku na téma Jak se starat o naše akumulátory?, který byl publikován v roce 2003.
AirsoftGuns.cz
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
02.07.2012 ASguns.cz
27.06.2012 Re:
26.06.2012 baterky
10.05.2012