601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

15.02.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
No zatim je povazovana za naprostou spicku Izraelska Merkava.....No a z Ambramsu bych nedelal zas takovou hvezdu louskne ho totiz i T-55 pokud ma na nej munici.

15.02.2004 4Fire

ŠakalŠakal
Myslím, že ani jeden nemůžem posuzovat co může a nemůže zasáhnout. Pokud sis nevšim, tam jsem napsal, že T-72m se řadí mezi nejlepší tanky světa a pokud čteš, tak se jeví hl. v pancéřování. Mezi nejlepší tanky se řadí izrael- Merkava, rusko- t-90,80, německo- leopard2, čr- t-72M, usa- m1A2,uk- chalanger2. To poředí neznamená žádný hodnotící žebříček.

15.02.2004

FireFire
u nás je okamžitého nasazení schopno leda 601.,URNA,letectvo,chemici a polní nemocnice.A zbytek až za několik hodin nebo dnů.

15.02.2004

FireFire
A ještě s těma BDRMkama tímhle si udělala naše armáda pěknou reklamu tohle měla být urychlená přeprava a né jízda šneků.A když je na tom naše armáda tak dobře tak proč myslíš že seřvali Tvrdíka za to že poslal URNU na ten muničák?Protože poukázal na to že nejsme schopni ani uhlídat vojenský prostor natož náš stát...A ty naše bytevníky jsou good mašiny žádné křápy unesou několikanásobně více munice než Apach a AH64... Myslím taky že u nás má vážne využití jšen pěchota letectvo a lehká obrněná technika,dělostřelectvo.A tanky to určitě nebudou.

15.02.2004

FireFire
tak s tím že nejlepší tank je T-72 jsi to trochu přehnal ne?Mezi elitu se dnes řadí Chalanger a M1A2...Je pravda že u nás tanky nemají využití ale hlavní důvod také byl že ty tanky nedokážou vybavit,protože nemaji prachy na to aby do xxx stovek tanků dávali nové zaměřovací systémy a podobné hovadinky...

14.02.2004 4Deph

ŠakalŠakal
by ses divil kolik zakonzervovaných aut a bůch vi čeho čeká jen na to, aby se do nich dali oleje, baterky a nafta. A to, že se nějaké to BRDM nebo co jelo k Evropě, že skolabovalo neznamená to, že všechno stojí za hovno. A stou divizí ses asi posral. Navýš tak náhodu, proč by jsme je dali An-70 jen tak s prdele pryč (sice Kostelka je kretén)a proč by jsme dali jedny s nejlepších bytevních vrutlníků na odpis (D daleko přesahuje UH-64 v palebné síle a využití)?? A těch T-72M4cz (které jsou mimochodem na višší úrovni než M1A2) mělo být púvodně 300ks, ale zredukovali to na 30ks a né na nějakých 17. A v dnešních válkách proti stejným silám není jen o tancích, jelikož ti to zničí každá větší jednotka pěšáků. Já vím, že je to málo, ale s tím nic nenaděláme a musíš brát v potaz naší nynější ekonomiku a velikost země a v nejhorží to skončí u partyzánského boje jako v afgánistánu, íráku nebo kosovu. TEČKA

14.02.2004

DephDeph
2Śakal: S tou pohotovostí - auta připravená "ihned" na výjezd jsou na špalcích, tanky bez nafty.-vše rozkradené Největší transportní letectvo budeme mít asi 24 hodin, než ty 3obří Antonovy, co dostaneme od Rusů, obratem věnujeme NATO, bo bychom je neuživili. Mi24 máme 20 kusů, které teprve na další (bůhví kolikátou) modernizaci teprve čekají. Nechci naši armádu kritizovat, bo jsou v ní velice schopné jednotky, ale jako celek stojí za prd. Záchrana je v té modernizaci, po které budem mít 17 T-72. Smutné je, že by nás převálcovala 1 divize USMC, zcela odříznuta od zásobování.

13.02.2004

ŠakalŠakal
Myslím, že kdyby rusové spoléhali jen na mezikontynentální střeli (30 minut kdekoli) a jiné atomové zbraně, tak by neměli nejvyspělejší armádu na světě a byli by je ve studené válce použily, ale všichni moc dobře věděli co by nastalo.Tak to by ses divil kolik naších jednotek je připraveno kdikoli zaujmout bojové postavení a nejsou to jen výsadkáři, chemici, ale i spoustu mechnizovaných praporů a dělostřelectvo. Naše protiletadlová obrana taky nespí. Sice naše letectvo stojí za prd, ale vrtulníky jsou schopné pořád (a nějaké ty střely země- vzduch taky máme) a pokud výjdou ty JAS-39 vyjdou, tak to nebude vůbec marné a máme taky mít největší transportní letectvo v Evropě, ale bůch ví jak dlouko jim bude trvat se rozhoupat. A taky je škoda, že ty T-72 nevyšli, tak, jak měli. Naše armáda na tom není zas tak špatně, jak to vypadá i když to není nejlepší. 4Sniper: No nevím, jestli je 200 mužů hodně, když sověti meli něco okolo 10 000 mužů jednotek SPECNAZ (2WW). 4Deph: Když tedy píšeš, že každá armáda umí jen doma, tak proč český pilot jen s jedním funkčním motorem a vypadlou elektronykou přistál i když mu amí navigátor hučel do hlavy, že je to nemožné a že se musí katapuůtovat a po přistání probýhal procev v němž byl vyhozen z armády i přesto, že jim zachránil stroj za několik moliónú dolarů. A proč, když se po rospadnutí sovětského svazu přišli amí, aby nás něco naučili a odešli se sklopenou hlavou. Myslím, že stratit se s GPS je docela špatná vizitka nemyslíš?? Nepopírám, že každá jednotka umí všechno, ale myslím, žeSPECNAZ je takový zlatý střed ve všech ohledech a je jich tolik, že si můžou dovolit taky jen určité zaměření. Dál tady už nebudu nic vzdělovat, jelikož mě nebaví se pořád o něčem hádat, když mi to s hlavy stejně nikdo nevytluče a vy by jste měli udělat to samé.

Novinky a slevy emailem