601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

04.02.2004

FireFire
Tak co se týče tich jednotek.Musíte uznat že každá se orientuje jinde a jsou jinak specializované a připravované.Tudíž jde porovnávat jen některé jednotky.Třeba zrovna Specnaz je jednotka,která je vycvičená pro přežití v drsných podmínkách a i v boji v nich.A pokud už teda chcete srovnání tak si postavte střeba zrovna Specnaz proti S.W.A.T. a hodte je do budovy a pak do lesa do hor.Myslím že je částečně jasné kdo kde vyhraje.A pak třeba naší 601. proti Sealsům do vody.A tady už možná konečně uvidíte ten rozdíl,že se to nedá srovnávat.Prostě ani 601.,SWAT,GIGN?GSG?RAID,GROM,SEALS nejsou stejné.Akorád jsou místy podobné.Myslím že kdyby jedna jednotka byla nejlepší, tak by asi nebyli ty další,ale ty jsou, protože vše umět nejde.Je fakt zbytečné se tu hádat,protože nejvíce stejně záleží na lidech co jsou v jednotce.

03.02.2004 4black-eyed

Petronikus pitiPetronikus piti
NO v necem mas pravdu ale ze bych nemohl srovnavat SU 25 a L159 to si nemyslim...(mas pravdu ze letouny se lisi vahou a velikosti) ale porad jsou oba bitevniky slouzicimu k napadeni nepratelskych pozemnich cilu a dalkovemu bombardovani...Tak ze oba letouny budou pod palbou protiletadlovych zbrani a pred stav si kdyz dejme tomu zacne 30mm kanon strilet na L159 a nebo na SU25 co myslis??? ja bych rek ze SUchoj se tomu vysmeje a ALCA pujde tezko do prdele..............A vis proc je to tak dodrbany letoun???? Protoze ted v tom meli prsty AMICI a schvalne to dodrbaly aby ostatni zeme nakoupily britske Hawky....JO ted uz je vse o politice a o prachach.

03.02.2004 to sgt.Thomas

black-eyedblack-eyed
Hih a když už kritizuješ to, co píšou druzí (viz 31.1.04), tak alespoň sám piš dobře.. ani Mosat, ale ani Mosad... nýbrž Mossad :o)) Naše armáda NEPOUŽÍVÁ ani M16 ani G3,a le standarní Samopal vzor 58 a případně mají speciální jednotky MP5. Západní zrbaně jsou tu skutečně pro seznámení... já jsem viděl u nás i francouzkou FA MAS...

03.02.2004 to petronikus

black-eyedblack-eyed
Jen detail... Delfín není L129, ale L29... L129 NEEXISTUJE... Kro toho L139... letouny L139 a L59 jsou jen varianty (L139 vývozní varianty L39, L59 je vybavena modernější avionikou) L39ky... L159 NEMŮŽEŠ srovnánavt se SU25, porotže se jedná o zcela odlišné kategorie... L159 je LEHKÝ bitevní, kdežto SU25 se řadí mezi střední, resp. těžké bitevníky... V čem je lepší než pětadvacítka? je LEHČÍ a ekonomičtější na provoz... V podstatě je ALCA jen jednomístnou variantou (s modernější avionikou a motorem a pár kravinama) L39ZA (tedy útočné varianty Albatrosu...) JInak s Tebou souhlasím, že ALCA byl spíš omyl... jde o to, že vývoj se začal prodražovat a tak ho trochu uspěchali...that's all Příště ale nesrovnávej neporovnatelné... (Su25 vs. L159), to je jako bys porovnával parametry F15 a F5...

02.02.2004 4 Sgt Thomas

kubulakubula
Ahoj, znas nekoho z ty party z KS-5 U potoka? Svet je malej a kulatej, byl jsem s nekterejma z nich v lete ve Francii (Maginotka a Normandie)

01.02.2004 ?

DraculaDracula
Vsechny elitni jednotky jsou nasyceni tim nejlepsim, co ten narod ma. Souhlasim, ze ami nemaji ten nam dobre znamy lidsky potencial, vetsinou.. Najde se vsak nekolik malo, kteri by delali cest v kterekoliv jednotce.

31.01.2004 L-159

sgt.Thomassgt.Thomas
Asi to nemá cenu dvakrát rozebírat, máte pravdu, o tom žádná, možná kdyby zůstal socialistický tábor, prodávaly by se jak po másle. Šakale, naťuknul jsi předválečná opevnění. Nevím, jaký k tomu máš vztah, my jsme se s kámošema snažili rekonstruovat řopík, ale když ho potřetí vykradli, vzdali jsme to. Měli jsme ho nad K-S 5 na hřebeni ke Králickému Sněžníku.

31.01.2004 4Toho co napsal ze L159 je dobre letadlo

Petronikus pitiPetronikus piti
4Tomase k tem letounum L159 (mam plno kamosu u letectva) a vim ze je to dodrbany letou. L139 Albaros a L129 Delfin jsou skvele letadla.proc?? protoze to jsou cvicne letouny..ktere jsou urceny k tomu aby se pilot naucil k zakladnim manevrum a k bitevnim utokum na pozemni cile. ALe proc je L159 ALCA tak spatne letadlo je proto ze uz neni urcene k cvicnym letum ale je brana jako bitevni letoun..coz je uplne absurdni protoze nema pancerovani pilot neni dostatecne chranen a unese velmi malou vyzbroj..Pokud ji srovnas treba s SU 25 tak L159 je uplna nula v nicem neni lepsi v Sucharu 25 je pilot chranen v odlevane vane je schovan mezi dvemi motory unese daleko vetsi vyzbroj a ma ohodne vetsi pancerovani.......Sam byvaly ministr obrany Tvrik rekl ze Alca je vic nebezpecna pro pilota nez pro nepritele a zatim je to mu tak...protoze uz plno letadel L159 se zritilo treba pri testovani kanonu plamen (uplne fiasko). A take vyslo na jevo ze pokud L159 bude prudce klesat a bude se snazit pilot provest hloubkovy nalet tak hrozi ulomeni obou kridel....L159 by bylo dobre letadlo v tom pripade ze by bylo brano zase jako cvicny letoun a ne jako letoun bitevni.... Mame z toho akorat ostudu...Proc si myslis ze ted to od nas nechce nikdo koupit protoze je to k nicemu...Delfiny a Albatrosy jsme prodavaly do celeho sveta napr.Rusko, Arabie, Egyptat... Ale ALky nechce nikdo a my akorat (pokud je neprodame,jako ze asi ne) tak budeme platit miliony a miliony za skladovani v hangarech.

Novinky a slevy emailem