CADPAT a MARPAT - digitální maskování
26. 04. 2005Ten kdo sledoval zprávy z konfliktů poslední doby (Afghánistán, Irák), si možná na obrazových materiálech všiml vojáků oblečených do tzv. digitálů neboli dual-texů...
Tento, bezesporu zajímavý, druh maskování je občas k vidění i na airsotových akcích. Mnoho lidí o tomto maskování neví prakticky nic a někteří možná ani neví, jak vypadá. Svoji vinu na tom má jistě i cena, která brání masovějšímu rozšíření. Také dostupnost je velice špatná a sortiment zboží, vedeného v digitálech, jde spočítat na prstech jedné ruky. Digitální maskovací vzor, je velice snadno rozpoznatelný. Tvoří ho malé čtverce a obdélníky, nepravidelně uspořádané. Současné digitální vzory, používají čtyři barvy.
Vývoj maskovacích vzorů, byl a dnes i často je, snad nejvíce podfinancovanou a přehlíženou oblastí vývoje v mnoha zemích po celém světě. Přesto již bylo vyvinuto mnoho maskovacích vzorů, které měly za úkol být lepší, než vzory potencionálního protivníka.
Některým zemím, se ale nechtělo investovat do vývoje vlastních vzorů a tak používají vzory jiných zemí. Za všechny jmenujme Britský vzor DPM. Tento vzor používá mnoho zemí, například i Nový Zéland.
Detail novozélandského DPM 20x20cm. | Detail britského vzoru DPM vzor. 84 20x20cm. |
DPM byl používán i v Kanadě, do doby než ho nahradil CADPAT. Dále se DPM občas používá i v Rusku, kde ho pomalu nahrazuje ruské maskování typu LES (Splav M21). Podobně rozšířené jsou vzory, založené na americkém Woodlandu či ERDL. Digitální vzory, představují nejnovější trend ve vývoji maskovacíh vzorů.
Detail ruského maskování typu LES 20x20cm. | Detail českého vzoru 95. |
Proč nestačí jednobarevná uniforma?
Maskovací vzory, jsou založeny na rozostření či rozložení obrysu objektu. Lidské oko má snahu vnímat každou oblast vzoru, jako samostatný objekt. Objekt jenž má nepravidelné tvary, zachytí lidské oko mnohem hůře než jasný obrys. Jednobarevné uniformy tento efekt naprosto postrádají. Je dobré, aby jednotlivé oblasti vzory, spolu kontrastovali. Pokud se tak neděje, dochází ke splývání barev a rozkladný účinek se ztrácí. Kvůli kontrastu, používá většina vzorů černou barvu. Přestože je černá v terénu docela nápadná, její přidání do vzoru, dokáže jeho vlastnosti výrazně zlepšit.
Proč většina vzorů používá 4-6 barev?
Tento počet barev se volí z důvodu, že menší počet barev snižuje rozkladný účinek a větší počet barev zvyšuje náklady na výrobu, aniž by se nějak výrazně zlepšili vlastnosti vzoru. Jednotky USMC, testovali tzv. lovecká maskování, která používají velké množství barev a fotorealistické vzory (např. typu podzimní listí) a zjistili, že jejich účinnost je skoro vždy horší, než účinnost standardních vzorů. Navíc jsou lovecká maskování vhodná jen do velice omezených terénů, ve kterých jsou klasické vzory stejně účinné, ale navíc jsou mnohem univerzálnější.
Menší počet barev používají pouštní vzory. Vzhledem k charakteru pouště (jednobarevný a souvislý terén) není potřeba tolik barev. Pro poušní vzory je ideální počet barev dvě až čtyři.
Jak se navrhuje nový vzor?
Rozhodně se to nedělá tak, že někdo sedne k počítači a od oka udělá návrh a armáda má nové maskáče. Ve skutečnosti se vezmou fotografie oblastí, kde může být armáda nasazena (většinou se maskování navrhuje, aby dobře maskovalo v prostředí vlastního území), ty se nahrají do počítače, který vygeneruje několik vzorů v různých barvách, které se pak dolaďují. Z nich se poté vybere jeden vítězný a ten se pak podrobuje zkouškám přímo u bojových jednotek.
U vzoru je také důležitá jeho velikost, jelikož vzory různých velikostí maskují dobře jen na určité vzdálenosti. Malý vzor je dobrý na krátké vzdálenosti, velký zase na velké. Vzory určené pro pěchotu, se optimalizují na vzdálenost 100 - 200 metrů.
Jak se navrhuje digitální vzor?
Nejdříve je potřeba základní vzor, ten se označuje jako Makrovzor (Macropattern). Ten se získá buď s pomocí počítače, jako klasický vzor, nebo se vezme již existující vzor. Dále je potřeba Mikrovzor (Micropattern). Mikrovzor se také navrhuje s pomocí počítače, ale s tím rozdílem, že je to v postatě systém pixelace, podle kterého se rozpixeluje Makrovzor.
Jakmile je Mikrovzor aplikován na Makrovzor, vzniká digitální vzor. Pro ten se dále vybírají barvy. Určuje se jeho velikost (místo změnění velikosti vzoru jako celku, lze pozměnit jen Mikrovzor nebo Makrovzor) a jde na testování a potom k armádě. Díky tomu, že se digitální vzory skládají ze dvou částí, se jim někdy říká Dual-tex (Dual texture - lze přeložit jako dvojití potisk, nebo vzor).
Digitální maskovací vzor
Mikrovzor je užitečný, když je cíl v ohniskové (rozpoznávací) oblasti pohledu, která je jen pár stupňů široká. Narozdíl od toho, je Makrovzor navržen tak, aby ukrýl cíl v detekční části pohledu, která je asi desetkrát širší než ohnisková. Při testech kanadské armády, se zjistilo že přidáním Mikrovzoru (neboli zdigitalizováním základního vzoru) se výrazně zlepšily maskovací vlastnosti v ohniskové oblasti pohledu, zatímco vlastnosti v detekční části zůstali prakticky stejné.
Detail německých hracháčů 20x20 cm. |
Digitální maskování má nejlepší rozkladný účinek mezi současnými maskovacími vzory (na druhém místě je německý flecktarn spolu s dánským M84 a to díky podobné struktuře, která sice není digitální, ale je také tvořena malými elementy). Přesto jednu vadu digitály mají. Jelikož je vzor docela drobný, tak při pohledu z velké vzdálenosti, dochází ke splývání a tudíž k degradaci maskovacího účinku. Ve velkých vzdálenostech, nejlépe maskují velké vzory, např. F2 z Francie apod.
Historie
Oproti všeobecnému povědomý bylo maskování založené na malých čtyřhranných elementech použito poprvé mezi lety 1978 a 1980. A to u obrněných sil US Army, rozmístěných v Evropě. Experimenty s digitály prováděla i australská armáda, která jím natřela několik helikoptér v letech 1979 až 1980. Toto maskování se ale neujalo a tak se na něj na téměř 20 let zapomnělo.
Fotografie jedné z australských helikoptér natřených okolo r. 1980 digitálním vzorem. |
Kdo byl první - Kanada nebo USA?
CADPAT se vyskytuje ve dvou variantách:
1) Temperate Woodland (TW) - zalesněná krajina
2) Arid Regions (AR) - suché oblasti
MARPAT se vyskytuje v těchto variantách:
1) Forest (les)
2) Desert (poušť)
3) Urban (město)
Varianty Forest a Desert jsou již zavedeny do výzbroje. Jedině vzor Urban se stále nachází ve fázi zkoušek.
V průběhu devadesátých let 20. století kanadská armáda cítila potřebu nového maskovacího vzoru, protože používala zastaralé jednobarevné olivové uniformy. Jen některé vybrané jednotky používaly DPM. Nový vzor měl být původně použit pouze u potahu na helmu.
Obrázek kanadských vojáků. |
CADPAT by hotov na začátku roku 1995 a na jaře započalo jeho testování. Při nich se zjistilo, že CADPAT je snad nejlepší vzor na světě. Díky tomu bylo rozhodnuto o jeho použití u polních uniforem a dalších výstrojních součástech. Bohužel se také zjistilo, že produkce CADPATu je díky zastaralým textilním technologiím v Kanadě velice problematická. Potřebné technologie byly nakonec dodány z Evropy a produkce CADPATu mohla začít. Plošné zavedení CADPATu proběhlo během roku 2001.
Detail vzoru CADPAT 20x20cm. |
Vývoj MARPATu je dodnes nejasný. Někteří říkají že USMC okopírovala CADPAT, jiní, že podobnost MARPATu s CADPATem je čistě náhodná. Nejvíce pravděpodobné je, že USMC vyvíjela MARPAT nezávisle na CADPATu. Výsledky vývoje ale nebyli takové, jaké by si USMC představovala. Z toho důvodu hledala pomoc v zahraničí. Nakonec požádali o pomoc kanadskou vládu. Ta souhlasila a díky tomu vznikl vzor, který byl velice podobný CADPATu. Aby se USMC vyhnuli placení licenčních poplatků, tak zvolili drobnější vzor a jiné barvy.
Detail vzoru MARPAT 20x20 cm. |
V roce 1998 začal s digitálním maskováním experimentovat i jistý Guy Cramer. Jeho maskovací vzor vypadal odlišně než CADPAT (MARPAT v té době ještě neexistoval), protože se skládal jen ze čtverců, na rozdíl od CADPATu který je tvořen navíc i obdélníky. Svoje výsledky uveřejnil v listopadu 1998 na internetu, kde si je prohlédlo asi 30 000 návštěvníků.
Bohužel v srpnu 1999 mu selhal harddisk počítače, takže mu nemohla být uznána autorská práva. Pro uznání práv bylo nutné předložit data z HDD což nebylo možné. Jedinou nadějí bylo ruční otevření HDD v absolutně čisté místnosti. Tu Guy Cramer provedl, za dozoru úředníků a specialistů ještě v létě 1999 a tak se stal první soukromou osobou vlastnící práva na digitální vzor.
Porovnání maskovacích účinků maskovacích vzorů v pouštním prostředí. |
V dnešní době používá digitální maskovací vzory i Finská armáda a Čínské námořnictvo (námořní pěchota). O kvalitách digitálních vzorů bezesporu svědčí i to, že CADPAT byl v nedávné vědecké studií NATO zvolen jako nejlepší pro zalesněné (mírné) oblasti. Nedá se však říci, že by digitální vzory byly o tolik lepší, aby nahradily maskovací vzory ve většině světa. Alespoň v dohledné době ne. Existuje totiž spousta výborných maskovacích vzorů, které mají velice dobré parametry, případně maskují lépe v jiných oblastech. Dual-texi spíše zavedou země, které usoudí, že jejich stávající vzor je nedostatečný a začnou se poohlížet po novém vzoru. Osobně jsem velice zvědavý, jaký vývoj přinesou další léta.
Takto by mohl vypadat zdigitalizovaný americký vzor Desert3. | Takto by mohl vypadat zdigitalizovaný americký vzor Woodland. |
Obrazový materiál pochází z www.henrikc.dk; www.hyperstealth.com a flecktarn.co.uk
eR_Skaarj
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
27.04.2005 Kdo byl prvni?
27.04.2005
26.04.2005
26.04.2005
26.04.2005
26.04.2005 hezký
26.04.2005 hezký