H&K G3A3 - manuální provedení

13. 12. 2004

Heckler & Koch je jedna z nejznámějších zbrojovek na světě. Já vám teď představím zbraň této firmy, potomka první útočné pušky na světě Sturmgewehrtu 44...

img

STGW 44

Ve druhé světové válce neustále rostla potřeba vyvinout zbraň, kterou by bylo možné vcelku dobře udržet i při střelbě dlouhými dávkami na delší vzdálenost. Němcům se taková zbraň podařila vyvinout v roce 1944. I když to bylo téměř na konci války, tak nová zbraň ještě hodně stačila zkomplikovat postup Spojenců i Rusů.


STGW 44

Nově vyvinutá zbraň nesla označení STGW 44. Byla schopna střílet na vzdálenost 400 metrů, což je vzálenost, na kterou se v té době vedla většina bojů. Aby bylo možné zbraň udržet při dlouhé dávce stabilní, byl záměrně použit méně výkonný náboj ráže 7,92 x 33 kurz. Z útrob této zbraně vycházel i slavný konstruktér Mikhail Kalashnikov při konstrukci ještě slavnější zbraně AK47.

Reálná zbraň G3A3

Tato zbraň také vychází s konstrukce STGW 44 (na konstrukci zbraně se podílelo i španělské konstrukční středisko CETME) a od konce 60. let je ve standardní výzbroji německé armády. Bylo vyrobeno mnoho verzí této zbraně např. G3A1, A2, A3, A4, SG1 atd. Tyto verze se mezi sebou liší drobnými konstrukčními změnami, použitým materiálem, tvarem pažby, předpažbí apod.


Reálná zbraň G3A3

Zbraň je vybavená speciálním tlumičem výšlehu plamene, který je upraven na použití granátového nástavce. G3 je první zbraní, která je vybavená uzamykacím systémem závěru s válečky. Tato útočná puška je ve výzbroji celé řady zahraničních armád a svojí službu odvádí v různých konfliktech na celém světě počínaje Jižní Amerikou, přez Afriku a konče třeba na Blízkém východě. V Německu je však postupně nahrazována zbraní H&K 33 a H&K G36.


Odvozené varianty zbraně H&K G3

Nevýhodou zbraní G3 je celkem silný zpětný ráz, který způsobuje výkonný náboj ráže 7,62 mm. Také hmotnost zbraně je celkem vysoká, což může být často na obtíž. Ale jinak je G3 považována za velice kvalitní a spolehlivou zbraň.


Zbraně v akci

Tabulka srovnání reálné zbraně s airsoftovou:


Reálná zbraň Airsoftová zbraň
Ráže: 7,62 mm 6 mm
Délka zbraně: 1025 mm 1020 mm
Hmotnost zbraně: 4,4 kg 2 kg
Kapacita zásobníku: 5/20 nábojů 40 BB
Délka hlavně: 450 mm 400 mm
Režim střelby: safe/jednotlivě/dávka safe/jednotlivě
Materiál: Kov, plast ABS plast, kov

Airsoftová zbraň G3A3

V krabici je zbraň uložena bez pažby, tu si pak musíte přichytit třemi šroubky, které jsou součástí balení. Není to nic složitého - dva šroubky jsou na spodní straně pažby a jeden na vrchní. Samozřejmostí je i vzorek kuliček 0,25g, tyčinka na čištění hlavně, katalog Marui a nějaké návody v japonštině.



Tělo by mohlo být lépe zpracováno a více zpevněné neboť dost skřípe. Na tělu zbraně je přepínač střelby, který umožňuje pouze dvě funkční polohy a to zajištění zbraně a střely jednotlivě.

Zbraň je opravdu dlouhá, ale týmový kolega co měří 192 cm se s ní i ve stísněné budově docela šikovně uměl vykrývat (říká, že je to vše o zvyku). Jistě každý, kdo nemá přes 190 cm, se bude obávat, že zbraň mu bude svou velikostí dělat problémy. Ale není tomu tak zcela. Samozřejmě že při CQB nebudete tak obratní jako soupeř, ale v lese vám to nahradí přesný a dlouhý dostřel. Když zjistíte, že celá akce bude orientovaná na CQB, tak není problém odstranit pažbu a máte daleko flexibilnější zbraň než třeba M16tku.



Pažbička zbraně je velice dobře anatomicky tvarovaná a proto se velice dobře a pohodlně drží. Také je dutá a proto lze do ní umístit třeba poslední záchranný balíček střeliva :-). Samozřejmostí je, že G3A3 je kompatibilní se svou menší sestrou od firmy Marui. Proto můžete vaší pevnou pažbu nahradit za pažbu výsuvnou, od manuální zbraně MP5A3. Tím máte ze své G3A3 takovou G3A4 :-).

A jak se drží? Já nejsem žádný velikán a hrozné to rozhodně není. I při zapření je míření celkem pohodlné - ale zbraň už nedržím za předpažbí, ale za zásobník. Lučík je velice prostorný, takže boj s rukavicemi není žádným problémem.



Před lučíkem je páčka na uvolnění zásobníku, který je naprostým unikátem mezi manuálními zbraněmi. Když chceme naládovat zásobník musíme ještě před tím natočit na zásobníku takové kolečko - jako by jsme natahovali budík a teprve pak můžeme vsypat kuličky. Nevýhoda zásobníku je, že nemá pojistku proti vypadávání kuliček. Tím pádem není možné mít zásobník v kapse, protože by se hned vysypal. Je nutné šachtu na kuličky přelepovat například kouskem izolačky. Nepříjemné je i to, že po vyjmutí zásobníku ze zbraně, z něj vyskočí všechny kuličky. Toto je ovšem nutná daň za kapacitu 40 kuliček a za to, že není nutné přepínat šachty v zásobníku jako u ostatních manuálů. Hop-Up je u této zbraně fixní a je seřízen na kuličky 0,25g.

Nabíjení zbraně je na předpažbí. Používá se k tomu táhlo závěru, které je pevné, stabilní a přesto sklopné. Natahování je docela daleko, takže lidé s menšími údy (včetně mě) se musí pěkně natahovat, aby nabili. Často čtu dotazy v různých diskusích, jestli nejde nabíjení přesunout na pravou stranu. To u této zbraně není možné, oproti třeba Škorpiónu Vz. 61.



Na Géčku je také umístěna transportní rukojeť, ale zbraň je podle ní velice špatně vyvážena a není stabilní, takže plní spíše estetický než praktický význam. Součástí zbraně jsou i dva úchyty na popruh, které vřele doporučuji k použití.

Mířidla jsou z umělé hmoty. To je velká škoda, protože kamarádovi co vlastnil G3A3, jsem svým Sigem ustřelil část jeho mířidel. Kdyby byly s kovu, tak se to nestane. Mířidla jsou nastavitelná a pohodlně se s nimi míří.

Střelba

Dostřel je zhruba těch 40 m. Postava se da trefit na 35 m, ale záleží na stáří zbraně, povětrnostních podmínkách, teplotě, střelivu atd. Střelivo bych doporučil 0,25 g, které je optimální jak z hlediska přesnosti i dostřelu. Kuličky o hmotnosti 0,20 g létají dál, ale není to přesné a jsou přizvedávány hopovým efektem. Na G3A3 jde také přidělat puškohled, ale je potřeba montáže pro typ MP5/G3. Já osobně zastávám názor, že na tu vzdálenost co Géčko střílí je optika úplně zbytečná a postačí obyčejná mířidla.

Závěr

I přes některé nevýhody, které jsou téměř u všech manuálů, je tato zbraň velice platnou a nebezpečnou. Pokud bude její majitel alespoň trochu taktizovat, tak vždy bude v poli rovnocenným a obávaným soupeřem.

Petronikus_piti

Komentáře

17.12.2004

AndrewAndrew
mist: ok ja mel pocit ze sem v nejake literature cetl ze tomu tak neni presto ze je to vseobecne mineni. ale vubec si nejsem jisty, takze se nebudu hadat. mohlo se jednat uplne o jinou zbran, cili se tedy omlouvam autorovi za podryvani verohodnosti jeho informaci.

17.12.2004 Prva zbran s valcekmi

stg44stg44
Prvykrat bol system uzamikania zaveru valcekmi pouzity na MG42V (normalna mg42, len s uzamikanim valcekmi) uz cez vojnu (2.sv).

16.12.2004

Mr. ThunderMr. Thunder
dík piti... to si snad ani nezasloužím... prej že sem se šikovně s ní motal v budově jo?? dík :-) a neboj já ti taky něco ustřelím na tom tvém kvéru.. sice né mířidlo ale.... mimochodem já už mám taky kovový takže si mužeš stříet jak ceš:-) Jinak se ti ten článek povedl to se musí nechat :-) Ještě se musí napsat ten na tu mou H&K33E.....

16.12.2004 HK33 u Bundeswehru?

MajkMajk
Odpoved na otazku,zda Bundeswehr plosne zavadi pusky HK33 zni: NE. Puska HK33 je v podstate G3 umerne zmensena pro pouziti munice 5.56 x 45 mm NATO a nikdy nebyla zavedena do vyzbroje DB,proto ma v oznaceni pismena HK - je to zbran,kterou vyrabi fa H&K ciste pro export, pusky zavedene v nemecke armade maji oznaceni zacinajici pismenem G (jako Gewehr). HK33 (v soucasnosti se vyrabi zdokonaleny model HK33E) je zavedena napriklad do vyzbroje Chile nebo Thajska - v Asii dosahla pomerne slusnych komercnich uspechu,protoze drobnejsi Asiate davaji obvykle prednost razi 5.56 mm pred 7.62 mm. Koneckoncu, HK33 byla zavedena do vyroby prave kvuli zajmu asijskych zemi o zbran H&K v teto razi. Vyuziti teto zbrane v armade SRN se omezuje na mala mnozstvi u jednotek zvl. urceni,ktere ji v soucasnosti uz nepouzivaji,protoze je tu modernejsi puska G36. HK33 je ale hojne rozsirena u zasahovek nemecke policie, hlavne u jednotek rychleho nasazeni jednotlivych spolkovych zemi. Jak je to s HK33 u GSG-9 nevim,ale predpokladam,ze par jich tam mit taky budou.

16.12.2004 Petronikus_Piti

jiri.polcarjiri.polcar
Sice nevím, která zbraň byla první se závěrem uzamčeným válečky, ale rozhodně to nebyla G3, protože ta vychází z CETME 58, která válečky měla. Jinak jsi mi řekl, že nemám právo říct, že něco nevím. Když někdo reaguje, tak ne vždy útočně, ale asi jsi nepočítal s tím, že by někdo napsal něco, co nemyslel útočně, namyšleně nebo tak něco. Já říkám otevřeně, že o Německém zbrojním průmyslu nevím všechno (spíš jsem přes Glocky). Tak se zeptám ostatních - zavádí Bundeswehr pušku HK33 v nějakých větších počtech, protože tahle informace mě docela zaujala.

16.12.2004 4 Andrew

MistMist
StGw 44 je považovaná za dědečka všech slavných systémů jako je AK-47 nebo G3. A s Kalašnikovem má leccos společného ...

16.12.2004

AndrewAndrew
no tato otazka spis nez k tobe smerovala k ostatnim nebot ty jsi si jisty mnoha vecmi, ktere kdyz nejsou spatne tak jsou prinejmensim dost pochybne. nehlede na to ze od tebe jsem ani jinou odpoved ocekavat nemohl, pochopitelne. cili ptam se ostatnich.

16.12.2004 4Andrew

Petronikus pitiPetronikus piti
Jsem si jisty!

Novinky a slevy emailem