Jak si vybrat správný nůž?
24. 02. 2004Nůž je Vaším nepostradatelným pomocníkem při pobytu v přírodě. Na správném výběru mnohdy záleží celý komfort pobytu v lese a mnohdy Vám může velmi pomoci ve svízelných situacích. Ale jak si správný nůž vybrat...
Tak jsem se rozhodl také přispět svou troškou do mlýna. O AS zbraních se toho dočtete velice mnoho, ale co ostatní velmi důležité doplňky do lesa i budov? Těchto recenzí a návodů je poskromnu, a proto se v tomto článku budu zabývat noži.
Snad každý airsofťák má anebo by měl mít nějakou tu rybičku. Základní otázka je jaký nůž si vybrat. Logicky takový jaký potřebuji a takový na jaký mám peníze. Když si člověk projde nabídku kvalitních nožů je z čeho vybírat, ale ta cena! Kdo si může dovolit dát za nůž 5000 Kč anebo i 20 000 Kč a víc? Ale není řešením jít do prvního krámu, kouknout na nože co mají a nějaký si koupím.
Když si vybírám tak nejdřív musím vědět na co nůž potřebuji. Nemusím snad zdůrazňovat, že to není hračka, ale důležitý nástroj a nebezpečná zbraň. Základní dělení nožů je - zavírací a s pevnou čepelí. Výhody a nevýhody? Zavírák je lepší na jemnější práci, ale zato se lépe ztratí a nejde použít na cokoliv co si usmyslíme. Nůž s pevnou čepelí je bytelnější a při dobrém výběru s ním uděláte procentuálně více než se zavírákem. Ale občas překáží.
Nejprve projdu zavírací nože a pak ty s pevnou čepelí. Já osobně už jsem měl několik zavíráků a každý byl v něčem dobrý a v něčem nestačil. Musíte si uvědomit, že i v zavíracích nožích jsou velké rozdíly. Předně jestli chci víceúčelový nůž nebo pouze s jedním želízkem. Více želízek = více funkcí, ale všeho s mírou. Pokud má nůž na šířku 10 cm pak je to tak do vitrínky a ne do kapsy.
První pravidlo je účelnost a kvalita. Vzhled odsouvám až do pozadí. V jedno želízkových nožích bych se vyhnul vystřelovacím a vyhazovacím nožům a molýlkům. Čím více součástek je v mechanismu, tím dříve se nůž rozbije. Pokud chci nůž který se dá rychle otevřít je nejlepší volbou "one hand", tedy nože které jdou otevřít pouze jednou rukou. To je umožněno buď velkým okem na čepeli poblíž hlavního čepu anebo malým kolíčkem. Takovéto nože nejlépe doplněny závorkovým ostřím jsou vhodné hlavně pro horolezce. Dobře se s nimi manipuluje a dobře řežou lana. Konkrétní provedení se liší výrobce od výrobce. Ale můžou to být nože na celý život.
U více želízkových nožů je problém, že by jsme chtěly vše. Tudy cesta nevede. Obvykle stačí hlavní nůž, drobná pilka, vedlejší nožík, otvírák na konzervy a láhve popřípadě vývrtka. Otvíráky oceníte u ohně na něco dobrého tekutého i pevného. On se špatně otvírá lahváč nebo lunchmeat jen tak nožem. Nožíky jsou jasné a pilka se hodí jen na drobnosti. Nedělejte si naděje, že se s tím dá uříznout větev. Nic více bych do nože necpal. Pinzetky a párátka hned ztratíte, nůžtičky po chvíli nestříhají a takové blbosti jako integrovanou lupu, propisku, logaritmický, pravítko nebo digitálky už nebudu komentovat.
Z výrobců jsou nejlepší, podle mě i cenově dostupní, naše firma Mikov, či ze zahraničí Viktorinox. Obě mají jak luxusní modely, tak užitečný a cenově přijatelný výrobky. Obě odvádějí kvalitní práci co do nápadů tak zpracování, či kvality použitých materiálů. Samozřejmě jsou i jiné firmy, ale ne vždy cenově dostupné nebo v dostatečné nabídce.
Teď k nožům s pevnou čepelí. Předně musím vědět jestli potřebuji dýku, nůž na přežití nebo bojový nůž? To je teda otázka. Bojové nože jsou povětšinou v praxi k ničemu. Výjimkou bych zmínil nože typu tanto a náš útočný vojenský nůž Uton. Tanto je starý japonský vynález a je velmi dobrý do boje. Má neuvěřitelnou průraznost. Je vhodný na většinu práce v lese, tedy jako dobrý nůž na přežití. U Utona je to podobné. Nůž pro armádu vyniká kvalitním materiálem i provedením. Od "civilní" verze se nijak neliší. Jednotlivé verze jsou shodně vyráběny, ale nože pro armádu dostanou jiné pouzdro a označení. Stačí ale chvilka práce s brusnou pastou a nůž je bez nápisů. A kožený pouzdro si můžete nechat ušít a určitě Vás to vyjde levněji.
Nůž na přežití musí být vhodný jak pro jemnější řezy, tak pro štípání. Musí být dobře proveden, aby nebyla činnost s ním únavná a musí vydržet i hrubší zacházení. Optimální jsou měkčí čepele zakalené asi na 54-56 HRC. Oproti zavírákům 56-58 HRC. Totiž měkčí se lépe brousí, ale nedrží tak dlouho ostrost a nedají se nabrousit natolik jako tvrdší nože. Když jsou měkčí mají také určitou pružnost. Čím tvrdší nože, tím jsou křehčí. Vysoce ostré speciální nástroje jako skalpel jsou zakalené na hodně přes 60 HRC. Dosáhne se sice možnosti dokonalého nabroušení, ovšem za cenu veliké křehkosti.
Při výběru bych se rovnou distancoval od nožů, které mají vyraženo stainless steel napolo, či jsou opatřeny výrazným mnohdy napolo odloupnutým nápisem přes celou čepel US. A podobných výrobků, které na první pohled zavánějí nízkou kvalitou. U nožů na přežití bych se také vyhnul tzv. plochému leteckému noži na přežití. Určitě už jste ho viděli - asi 5 mm tlustý lesklý plech s vybroušenou čepelí a vyraženými otvory na různé klíče. Zuby na nevhodných místech a nejlepší je, že na konci rukojeti je umístěn otvírák konzerv. Tak šikovně, že jen vybízí - roztrhni si o mě ruku. V této oblasti bych se držel osvědčené varianty jednoduché čepele typ Bowie nebo jiných loveckých tesáků. Podle mé zkušenosti jsou to nejvhodnější nože do lesa. Já osobně jsem si před nedávnem pořídil Bushman od Cold Steel. Je to masivní nůž, ale ještě ho nemám pořádně odzkoušený. Ale má dobrý údaje a cenu okolo 700 - 800 Kč.
Z výrobců bych doporučil - Cold steel, Muela, Buck. Pro majetnější Gerber. Jinak pokud si opravdu nemůžete vybrat nůž podle svého a máte dost peněz, tak se obraťte na asociaci nožířů Čech a Moravy. Tam Vám udělají nůž jaký chcete a z čeho chcete, ale nechají si to pořádně zaplatit. Je jen na Vás po jakém noži nakonec šáhnete, ale vždy si to pořádně rozmyslete. Doporučuji se jít na něj do krámu několikrát podívat, a mezitím si o tom daném typu něco zjistit. V případě že jsem v těchto věcech nezkušený ptám se a ptám. Většina lidí na které narazíte je ochotná Vám poradit. Ale informace od prodavačů bych si raději ověřil ještě jinde, protože jsou mezi nimi i tací co chtějí prodat co nejvíce, a je jim jedno že někoho napálí. Tak na takovéto vykuky pozor!
Přeji šťastnou, volbu protože není nic horšího než když v lese zjistíte že máte kus železa úplně k ničemu a navíc jste se jím ještě zranily. Příště bych se rád věnoval mačetě, sekeře a polní lopatce. Když budete mít slušný dotaz, tak Vám rád odpovím na mail. Sprosťárny mažu a nereaguji na ně.
Tony Smith
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
11.10.2011 Fallkniven
03.09.2011 Eickhorn Solingen
13.02.2011
13.02.2011
01.01.2011
18.08.2010 Zavíráky
04.11.2008 uton
04.08.2006 AK