Jak si vybrat zbraň?

08. 03. 2005

Airsoftové zbraně a výstroj, potažmo airsoft obecně, nepatří zrovna mezi nejlevnější druhy sportu, co se týče finančních nároků na výzbroj i výstroj, takže bychom při výběru toho či onoho měli dbát na několik hlavních hledisek výběru...

img

Výběr airsoftové zbraně není jednoduchou záležitostí a měli bychom mu věnovat dostatek času, abychom za pár týdnů neprodávali svoji zbraň o několik desítek procent levněji, než byla její nákupní cena, jenom proto, že jseme za tento čas zjisitli že nám zbraň nevyhovuje. Proto je třeba si při výběru zbraně odpovědět na několik zásádních otázek.

Výběr primární zbraně

1. Manuál, plynovku nebo elektriku?

Airsoftové zbraně se vyrábějí ve třech možných provedeních, které se mezi sebou liší cenou, kvalitou, velikostí, ale především způsobem, jakým je kulička vystřelena z hlavně. Zbraně máme manuální, plynové a elektrické, neboli AEG - Airsoft Electric Gun. Nejlevnější jsou zbraně manuální, které se dají pořídit již za 800 Kč. Potom jsou zbraně plynové, které jsou k dostání již od 1.800 Kč. Nejdražší jsou zbraně elektrické, jejichž základní cena začíná zhruba na hranici 8.000 Kč. Kvůli rozsáhlosti si každou tuto kategorii rozdělíme zvlášť.

a) Zbraně manuální

Zbraně manuální jsou většinou vyrobeny z méně kvalitních materiálů, čemuž také napovídá cena a před každým výstřelem je třeba zbraň znovu natáhnout. Natažení zbraně se provádí stažením pístu do zadní polohy. Tím ztlačíme i pružinu, která se po zmáčknutí spouště uvolní a "vystřelí" píst do válce, který tlakem vzduchu vystřelí kuličku z hlavně. Natažení pístu se provádí podle druhu zbraně buď závěrem, nebo takzvanou T-pákou, nebo něčím jako R.I.S. rukojeti. U brokovnic je to takzvaná pumpa. Manuální zbraně jsou vhodné spíše pro začátečníky, popřípadě jako méně výkonná záložní zbraň. Manuální zbraně se dále dělí na dlouhé a krátké manuály. Krátkych manuálů se vyrábí nesčetné množství, z nichž nejlepší je Vz.61 od firmy Tokyo Marui, takzvaný Škorpion. Tato zbraň je určitým kompromisem mezi dlouhou a krátkou zbraní, ale já ji řadím spíše k těm krátkým. Některé krátké manuální zbraně se vyrábějí také ve verzích Heavy Weight, což znamená, že v různých částech zbraně, především v zásobníku, jsou umístěny závaží, které dělají zbraň těžší a tím se ji snaží více přiblížit reálné předloze. Mezi dlouhé zbraně patří napodobeniny mnoha zbraní, předevšim M16A1, XM177E2, G3A3, L85A1 a několika málo dalších. Tyto zbraně jsou vhodné jak pro začátečníky tak pro pokročilé hráče, protože mají již poměrně dobrý výkon a přesnost. Výhodou manálních zbraní je, že jejich provoz v podstatatě nic nestojí. Navíc se s nimi dá věrně napodobovat ta či ona jednotka. Samostatnou kapitolou zbraní jsou odstřelovací pušky, známé jako sniperky. O nich si něco povíme až ke konci tohoto článku.

b) Zbraně plynové

Plynové zbraně jsou velmi vhodné pro začátečníky i pro pokročilé hráče. Na našem trhu jsou k dostání spíše krátké modely, ale vyrábějí se i dlouhé plynovky které se k nám nedovážejí z důvodů malého zájmu zákazníků. Plynové zbraně jsou profesionálními hráči používány jako záložní díky jejich přesnosti a síle výstřelu. Plynové zbraně pracují na principu stlačeného plynu, který se zmáčknutím kohoutku uvolní ze zásobníku a tím vystřelí kuličku z hlavně. Plynové zbraně jsou již podstatně dražší než manuální a k jejich provozu potřebujeme stlačený plyn, který se prodává ve speciálních lahvích. Plyn se smí používat pouze originální, určený pro airsoftové zbraně! Některé modely jsou opatřeny systémem Blow-Back který imituje zpětný ráz při výstřelu, stejně jako u opravdové zbraně, jen s mnohem menší razancí. Zbraně opatřené tímto systémem jsou ovšem o něco dražší oproti základnímu provedení a také jejich spotřeba plnyu je vyšší. Několik málo plynových zbraní se vyrábí takév celokovovém provedení. Jejich cena je už poměrně vysoká a pokud je zbraň vybavena Blow-Backem je spotřeba plynu velice vysoká. Ovšem realičnost a chování zbraně jsou již na velmi vysoké úrovni. U některých zbraní je také možnost střelby dávkou, jedná se především o imitace slavných Uzi a Maců, jejich spotřeba plynu je velmi vysoká, což ovšem vynahrazuje velmi velký dostřel a ohromující kadence.

c) Zbraně elektrické

Zbraně elektrické, tedy AEG, jsou společně s výkonnými sniperkami tím nejkvalitnějším a nejvýkonějším nářadím pro airsoft. Jejich cena tomu také napovídá, začíná na 8.000 Kč. K tomu, aby nám zbraň fungovala, potřebujeme baterii a nabíječ, ani jedno není součástí balení, takže je nutno dokoupit zvlášť. Cena baterie se většinou pohybuje kolem 900 Kč a cena nabíječe je minimálně 300 Kč. AEG pracují na stejném principu, jako zbraně manuální, jen natahování pístu zde obstarává výkonný motorek, který svojí sílu předává přes převody k pístu, který je natahován tam a zpět. Elektrických zbraní se vyrábí poměrně velké množství, takže si vybere opravdu každý. Začali se vyrábět i elektrické pistole, které mají ovšem velice malý výkon. Všechny AEG mají dva typy střelby a to SEMI a AUTO. SEMI je střelba po jedné kuličce a AUTO je střelba automatická, zbraň tedy střílí dokud nedojde zásobník. AEG jsou vybaveny takzvaným mechaboxem. Mechabox je v podstatě tvarovaná krabička, ve které jsou uloženy téměř všechny mechanické části zbraně.

2. Jsem nováček?

Pokud ne, přejděte hned k dalšímu bodu. Pokud ano, tak není vhodné hned koupit AEG za mnoho tisíc a pak ji nevýhodně prodávat, protože mě airsoft nebaví a hledám něco jiného. Pro nováčky se obecně doporučují manuály, kvůli velmi nízké pořizovací ceně a kvůli tomu, že se s nimi naučíte hrát takticky a ne jen slepě střílet do větví. Já osobně jsem odpůrce manálů, zvlášť modelů od firmy Tokyo Marui, protože za jejich pořizovací cenu se dá koupit zbraň plynová (pozn. AirsoftGuns.cz - lepší kvalitní manuál, než-li špatná plynovka). Sice se jedná o ten nejobyčejnějsí model slavné Beretty od firmy STTI, ale přesto se zbavíme mnohdy smrtelně dlouhého natahování a i dostřel a přesnost jsou o něco vyšší.

3. Hraji více CQB?

Pokud hrajete pouze nebo více CQB, tak bychom měli svoji zbraň vybírat hlavně podle velikosti. CQB je zkratkou pro Close Quater Battle, což se dá volně přeložit jako boj v uzavřeném prostředí. Uzavřeným prostředím se v airsoftu většinou rozumí starým kravínům, skladům, hotelům a podobně. V tomto prostředí se pohybujeme převážně po úzkych chodbách a v malých místnostech, takže z velkou puškou bychom zde působili neobratně a hrozilo by riziko poškození zbraně o roh, rám dveří nebo cokoliv jiného. Proto je lepší vybrat si krátkou zbraň, která má sice menší přesnost, ale na CQB nám přesto nadmíru postačí. z krátkou zbraní minimalizujeme riziko poškození zbraně a budeme s ní schopni rychleji a bezpečněji manipulovat. Mezi nejlepší zbraně na CQB se obecně považují zbraně řady MP5, P90 a podobně.

4. Hraji častěji v přírodě?

Pokud hrajete častěji v otevřeném prostředí, tedy v lese nebo jiných přírodních lokalitách, je naopak vhodné zakoupit zbraň větších rozměrů, která poskytuje větší přesnost kterou v přírodě velice využijeme. Dlouhá zbraň nám v přírodě nebude příliš zavazet a i riziko poškození je minimální, ale přesto je nutno dávat pozor na stromy, kořeny kameny nebo cokoliv jiného o co bychom mohli zakopnout a následným pádem poškodit zbraň. Do otevřených prostor se nejvíce hodí zbraně typové řady M16, AK, Fa-Mas, Steyr Aug a mnoho dalších.

5. Jakou napodobuji jednotku?

Pokud ještě žádnou jednotku nenapodobujete a teprve se rozhodujete, přejděte prosím na konec tohoto článku, tam se dozvíte, jak si vybrat jednotku. Poté se prosím opět vraťte k tomuto bodu. Pokud už máte jednotku vybranou a nyní jen vybíráte zbraň, je nutné se zamyslet nad Vaším pojetím airsoftu. Je jasné že nikdy nebudete naprosto identičtí s Vaší reálnou předlohou, ale čím blíže tím lépe. Takže pokud napodobuji například U.S.Army za dob Vietnamské války, tak si přece nebudu kupovat M4, která v té době ještě ani nebyla na rýsovacích prknech. Poohlédnu se spíše po Thompsonovi nebo M16A1. Vždy je třeba se zamyslet nad tím, jestli jednotka kterou kopíruji tu kterou zbraň používá nebo ne. Pokud žádnou jednotku nekopírujete, máte výběr v podstatě volný, ale stejně je třeba dbát na již zmíněné nebo teprve následující body.

6. Budu chtít zbraň upgradovat?

Pokud plánujete u své budoucí zbraně zvednout výkon, je třeba se zamyslet jakým způsobem toho chcete dosáhnout. Pokud jen chcete vyměnit pružinu za silnější a tím s upgradem skončit, je výhodnější porozhlédnout se po zbrani se zesíleným vnitřkem, jako například Classic Army, G&G, Systema, ICS a podobně.

7. Budu chtít zbraň ověsit nějakým příslušenstvím?

Pokud se chystáte na zbraň přidat nějaké doplňky, jako je třeba kolimátor, svítilna, optika granátomet a podobně tak si nejprve zjistěte, jestli se na tu či onu zbraň vůbec vyrábějí a jestli na ni jdou přimontovat. Většina příslušenství se montuje na takzvané weawer kolejnice. Zbraní které jsou již v základu vybaveny touto kolejnicí je pomálu, ale předpažbí s těmito kolejnicemi se dá dokoupit, ovšem za hříšné peníze. Pokud se Vám zdá zbytečné vyhazovat další peníze za nové předpažbí, porozhlédněte se tedy po zbraních s R.I.S. předpažbím, nebo alespoň jednou kolejnicí. Samozřejmě nejvhodnější je koupit zbraň s kompletním R.I.S. předpažbím, ale jejich ceny jsou oproti základním modelům podstatně vyšší. Mezi zbraně vybavené v základu weawer kolejnicí patří téměř všechny zbraně z typové řady M16, které mají kolejničku skrytou pod transportní rukojetí a dále několik vyjímek jako je AK Beta, G36C či 1911 Goverment od Maruzenu. Nejlepší volbou je některá ze zbraní typové řady M16 s kompletním R.I.S. přepažbím, nejen že se na zbrani je pět kolejnicí, ale také se na tento typ zbrní velice dobře schání příslušenství.

8. Kov nebo plast?

Další zásadní otázkou je zda Vám postačí zbraň z plastovým tělem nebo vyžadujete realističtější kov? Plastové tělo neznamená že se rozpadne při silnějším větru, ma téměř stejnou odolnost jako tělo kovové, protože kovové není až tak uplně kovové. Jde spíše o lisované piliny a různé slitiny. Jediná otázka je, zda chcete kovové tělo, které vám dodá autentičtější pocit, nebo tělo plastové které vám ušetřší svaly a mnohdy také peníze.

9. Nové nebo použité?

Pokud nemáte dost pěněz na nákup nové zbraně, nebo se Vám jednoduše nechce tolik utácet za něco co střílí kuličky, tak samozřejmě existuje možnost nákupu použité zbraně. Jejich ceny jsou mnohdy o desítky procent nižší a navíc k nim mnohdy dostanete i příslušenství či upgrade. Mnoho z věcí nabízených v bazaru má ještě záruku a je v bezvadném stavu. (pozn. AirsoftGuns.cz - dávejte ovšem pozor na prodej kradených nebo uvitř poškozených zbraní.) Stačí jen každý den projíždět nové inzeráty a hledat to co Vám bude vyhovovat nejvíce.

10. Sniper nebo útočná jednotka?

Tento bod je jedním z nejdůležitějších, musíte se rozhodnout, jestli chcete tři hodiny ležet v blátě a čekat na postavu v optice nebo běhat po lese a kropit nepřítele. Každému vyhovuje něco jiného a je nejlepší si oboje nejprve zkusit, než utratíte mnohdy velice těžce našetřené peníze.

Výběr sekundární zbraně

Při výběru sekundární zbraně platí téměř ty samé podmínky jako při nákupu zbraně primární. Jako nejvhodnější záložní zbraň se doporučuje plynovka, popřípadě elektrika. I když jde "jenom" o sekundární zbraň, přesto bychom měli vybírat podle reálné předlohy a nesplácávat všchno dohomady. Opět se dá vybírat mezi celokovovými nebo plastovými modely. Cenový rozdíl mezi oběma variantami je již znatelný. Pokud patříte k běžné útočné jednotce, vystačíte si z krátkou plynovkou. Pokud jste sniper je vhodnější se porozhlédnout po něčem delším a hlavně s možností střelby dávkou. Ať už plynovku nebo elektriku.

Sniper

Sniperování je kapitola sama pro sebe. U sniperek v podstatě nezáleží na tom, jestli je to plynovka, manuál či elektrika. Elektrická sniperka je na našem trhu pouze jedna. Její cena podle mě neodpovídá výkonu i když vzhledové je velice povedená. Řeč je o PSG-1. Další její nevýhodou je finančně náročný upgrade, protože aby dostala ty pravé sniperské vlastnosti, je třeba vyměnit snad celý vnitřek a jeho výměna za nový odolnější je velice drahá. Oproti tomu plynové sniperky již v základu dosahují velice slušných výkonů a jejich další upgrade je již pouze otázkou přebytku peněz. Nakonec jsou tu manuální sniperky. Tyto pušky se dají zakoupit již za velmi nízké ceny, ale tomu také odpovídá výkon a celkový dojem ze zbraně. Dražší modely již mají výkon poměrně vysoký a i jejich zpracování a odolnost je mnohonásobně vyšší. Ovšem u manuální pušky je k docílení solidního výkonu většinou také nutno upgradovat, ale cena upgradu je o něco nižsí než u AEG.

Výběr jednotky

Při výběru jednotky, kterou budeme kopírovat, se musíme zamyslet nad několika důležitými výběrovými faktory. Nejde jen o to, co se nám líbí za jednotku. Musíme se zamyslet nad dalšími body, kterými jsou:

1. Pod jakým státem chci hrát?

První a nejzákladnější otázkou je, pod jakým státem chci hrát? Každý člověk má nějaký svůj oblíbený stát, který obdivuje, a to už z jakéhokoliv hlediska. Takže si vybereme stát a od této otázky se odvíjí další.

2. Jakou jednotku?

Nyní je nutné, vybrat si některou oblíbenou jednotku a začít o ní získávat informace. Každý chce na začátku dělat co nejelitnější jenotku, ale mnoho lidí to přejde, hned po tom co se dozví ceny výstroje, ale to už bychom zacházeli do dalšího bodu.

3. Budu mít dost peněz?

Pokud jste si vybrali jednotku, je třeba získat některé základní informace o její výstroji a výzbroji, popřípadě i způsobu boje a dalších věcech. Při tomto bádání, dobře promyslete, jestli budete mít dost peněz na originální výstroj, nebo alespoň na její kopii, která je přesto dost drahá. Pokud ne, vyberte jinou jednotku.

4. S kým budu hrát?

Pokud už jste si vybrali jednotku, začněte se po internetu rozhížet, po nějakém týmu, který tuto jednotku napodobuje. Pokud nikoho nenajdete, nebo je z příliš vzdáleného města, máte dvě možnosti. Tou první je, založit vlastní tým a doufat že se k Vám někdo přidá. Druhá možnost je, najít si jinou předlohu.

5. Bude mě to bavit?

Při výběru jednotky, se musíme taky zamyslet, jestli jsem si jednotku vybral dobře, vzhledem k jejímu zaměření. Tím mám na mysli, jestli Vás bude bavit například CQB, tedy boj v uzavřeném prostoru. Ne každého tento styl boje baví a většina jednotek s tímto zaměřením má poměrně drahou výstroj, protože se jedná převážně o speciální komanda. Lepší je si oba způsoby boje nejdříve vyzkoušet a až poté investovat do výstroje a výzbroje.

6. Seženu vůbec vhodnou výstroj a výzbroj?

Na trhu je sice mnoho AS zbraní, ale nejsou to zdaleka všechny a tak se může stát, že jednotka kterou chcete kopírovat používá zbraň, která se v AS provedení jednoduše nevyrábí. Výstroj některých jednotek se schání také velice špatně, ať už kvůli ceně, "originalitě" či době.

7. Doba? Konflikt?

Před nákupem výstroje a výzbroje si také ujasněte, jakou dobu či konflikt chcete napodobovat. Mnoho lidí napodobuje například válku ve Vietnamu. Ještě více lidí, si ale vybrala jednotku a dělá takzvanou modernu. Moderna znamená, že napodobují svoji jednotku nejaktuálnější výstrojí i výzbrojí, nebo se tak nazývá i období například od roku 1990.

8. Chci vůbec nějakou jednotku napodobovat?

Hrát airsoft, ještě neznamená kopírovat podle reálné předlohy. Pokud Vám jde pouze o hru, zábavu a odreagování a na vzhledu Vám nezáleží, tak Vás nikdo nemůže nutit, nosit tu a tu výstroj nebo si koupit tu a tu zbraň. Pokud to ovšem není podmínkou pro přijetí do týmu.

Hudzi

Komentáře

16.03.2005

zaskodnikzaskodnik
Nejhorší je že nám tady pomalu začíná růst "generace" hráčů kteří si myslí že pokud nemáš M140 jsi úplně v háji. Je mi jasný že každý chce mít v ruce pořádnou palebnou sílu, ale taky to chce rozum... Jo a pokud jde o skušenosti, tak neni žádný umění když někomu projde rukama 50 zbraní a namontuje 100 upgrejdů... Je to jen o prachách. Kdybych měl prachy tak si taky koupim Minimi...

16.03.2005 clanek

PyroPyro
No hele já myslim, že ten článek je docela dobrej a pár nepřesností tam je (ale je jich fakt jen pár) A ty názory co sem tu čet sou taky dost zajímavý. Perfektní je třeba názor od Blaskovice se kterým souhlasim. Ovšem názory že kovový těla sou parádní s tim zas tak uplně nesouhlasim. Jasně sou povnější a pro upgrade určitě lepší ale pokud někdo kritizuje plast. těla tak by to měl taky s plastovim tělem zkusit hrát a nekecat něco o čem ví úplný h.... !!!!

15.03.2005 "Kovy"

TwyggyTwyggy
Mel bych maly podnet k premysleni ohledne "kovu" na zbranich... Vite, ono se to hezky rika: "Co to na to davaj za sra***, co to je za bordel, dyt sou to lisovany piliny!". Jenze, napadlo vas nekdy ze tenhle "bordel" je nejlepsi reseni z hlediska vyroby a pohodli uzivatele? Odlit telo z nejake slitiny, ktera se dobre tavi a ve vysledku ma umernou pevnost, hladky povrch a nerezne? No neni to dokonale? Vyroba tela z ocele? Proc ne? Ale odlivat asi tezko a opracovavani tela treba pro M16 neni zadna sranda, navic ocel i po brynyru po styku s vodou rezne. Uz vidim vetsinu hracu jak po kazde akci separuji telo ze sve zbrane a dokonale ho osetruji olejem...Ani radsi nemyslim o kolik by byly zbrane drazsi... Lidi myslete nez si na neco zacnete stezovat...

15.03.2005 Clanek

UPIRUPIR
Docela pohodovej clanek, akorat mam pocit, ze autor chtel informovat o mnozstve veci, na ktere nebyl prostor, nebo v tom neni uplne doma... V kzdym pripade pokud ma clanek nasmerovat zacatecniky, nesmi si plest pojmy s dojmama. Je rozdil mezi nabijeckou akumulatoru a rychlonabijecem tlacaku (mimochodem, on ten rychlonabijec neni u kazde nove zbrani - ale da se za par korun koupit i samostatne), SEMI- a FULL-AUTO by si taky zaslouzilo trochu ucty. Vrcholem je dosti vseobecne srovnani sniperek. Na toto tema pripravuju serii recenzi a porovnani manualnich a plynovych sniperek (TM VSR-10 GSpec, CA M24 SWS, Tanaka M24 SWS a Tanaka Mauser Kar98), takze neco vo tom bych mel vedet. A taky asi ti zacatecnici by si meli udelat jasno. Protoze pokud u manualu mame k dispozici v zakladu zbran srovnatelnou vykonem s elektrikou, s vysokou presnosti a stabilitou, u plynovek je to predevsim real-steel provedeni, neskutecna sila (pres 600 FPS s 0.20g BB) a problemy se stabilitou vystrelu. Autor vpodstate pise, ze manualni sniperky vypadaj a strilej uplne na ****. Mel nekdy nejakou v ruce? S tou 'blivajzovou' VSR-10 mu ustrelim ucho na 30m a diky fungujicimu GSPec tlmici ani nebude vedet odkud. Zrovna tak bych nenazyval materialy z nichz jsou 'kovova tela' airsoftovych zbrani KOVEM. Pokud ste to nekdy meli v rukou, musi vam byt jasno, co ale ten chudak zacatecnik, kerej si rekne, ze mu ta kovoa zbran vydrzi dyl a pak se mu to rozejde na druhy akci? Vsechno je to totiz slitina a po nekolika zkusenostech si rikam radsi pevnej a houzevnatej ABS plast, nez krehkou slitinu, kera se odira a malem do ni rejpnes nehtem. A je fuk jestli je to Classic Army nebo Western Arms. Pokud mate tu moznost, vemte si do ruky skutecnou KOVOVOU zbran a tyhle slitinovy zazraky. Pochopite. Co se tyce plynovek - rukama mi preslo snad vsechno co je mozny na ceskoslovenskym trhu sehnat. Rozhodne bych upozornil na propastny rozdil mezi Tokyo Marui, Maruzen a Western Arms na jedne strane a STTi, UHC a KWA na strane druhe. Ono pro zacatecnika je dulezita i informace o tom, jak dlouho mu ktera zbran vydrzi a jestli nahodou Setrilek, co usetri petistovku pri nakupu nebude muset za par mesicu kupovat dalsi, nebo cekat na reklamaci. Taky bych nebral jenom zakladni deleni na manualy, plynovky a elektriky, urcite ne co se tyce urceni ceny. Protoze cenova vyse se prolina. Taky je blbost, ze nejdrazsi sou eletriky. Prumerna cena elektrik se pohybuje kolem 12-15 tisic. Plynove ostrelovacky 25 a vys. Manulani zbrane nejsou apriori z mene kvalitnich materialu. Povrchova uprava u klasik jako Tokyo Marui je velice vysoka, levne jsou diky jednoduchemu systemu a nizkemu poctu dilu a tudiz nizsim nakladum na vyrobu. Spis bych vyzvedl nizke provozni naklady a celkovou robustnost pri hrani behem celeho roku. U plynovek jsou to taky mnohdy vlastni nazory a dohady autora. BTW: Co nebo kdo jsou ti profesionalni hraci? Ona je nejaka liga, kde se hraci deli na amatery a profiky? Existuje neco jako green card a handycap v golfu? Z meho pohldu jsou plynovky nejvic realisticke zbrane a castokrat jsou pouzivany jako primarni zbrane. Napodobovanijednotky je mi taky docela cizi a kdyz uz, tak jendotky, ktere se podle originalu nejen maskuju a vyzbrojuji, ale take cvici taktiku, komunikaci atd... Ze upgradovani je vlastne malina, provazena jen vymenou pruziny, to sem se dovedel az ted. Myslim, ze by to chtelo popsat i jine aspekty (kdyz uz je clanek urcen zacatecnikum - on totiz koupi zbran a hned chce nejvyssi vykon) - treba opotrebovavani vnitrnosti zbrane s upgrade, zvysene riziko zpusobeni urazu, pouziti upgradovane zbrne jen na urcite scenare (bovykle uz treba v CQB je stanoven FPS limit, aby nedoslo k situaci, kdy nadupanej manik s M150 pruzinou vyprazdni zasobnik do ksichtu protihrace a pak mu misto SORRY rekne NEMELS SEM CO LIZT, TOHLE JE VALKA). Co se tyce prislusenstvi, RIS list a weaver kolejnic - rozhodne bych za vzor takticke zbrane nedaval M16 radu. To spis G36C, SIG 552 SEALS, Colty rady M4 a M15, FN P90 atd. U pistoli Maruzen Walther P99, Tokyo Marui Glock 26 Advance a Hi-Capa 5.1, kde je tato lista optional. Sekce vyber jednotky mi uz pripada spis jako omylem vkopirovanej kousek manualnu nejaky 1-st Person PC gamesy. Cili v globalu hromada informaci, jen je treba je upresnit a taky zvolit cilovou skupinu ctenaru, kterym je clanek urcen. Zacit zacatecnikum rozpisovat na cca 1/4 rozsahu clanku o vyberu statu a jednotky, to by to dopadlo!

14.03.2005 RE:Mr.Thunder

M15A4M15A4
Proč píšeš že ti neporadil,když si psal že máš jasno mezi kovem a plastem!!!!Je věcí každého jakou si vybere zbraň.Určitě si koupí tu která se mu libí a nikdo ho nepřesvědčí o něčem jiném,ale nebylo by na škodu se podívat na kvalitu a výsledky zbraní.Toť můj nazor.Nazdar

14.03.2005 RE: Fucker

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Prosim, zkrotte svoji vasen sprostych slov. Kazdy ma svuj nazor a neni ho treba za nej hned napadat. Dekujeme za pochopeni.

14.03.2005 Mr.Thunder

FuckerFucker
No víš,každej nemá tolik peněz,aby si mohl pořídit na plast kov.A co se týče toho,že se zbraně od Marui rychle ničí,no nevim,nevim.Mrzí mě,že kritizuješ fajn článek,s kterym si dal autor práci a kterej bys ty ani nedokázal napsat.A ještě doporučuješ zbraně od CA a dalších kovových sraček,kterym vůbec nedolejhaj zásobníky a pekelně se serou. Rada na závěr:Kluci,když si budete něco kupovat nejdřív si všechno ověřte na vlastní oči a vůbec neposlouchejte někoho jako je Mr.Thunder,protože je to KOKOT.Piece Brother

13.03.2005

Mr. ThunderMr. Thunder
No jak jsem si to tak četl... no musím říct že to co tam je napsané v odstavci plast nebo kov je blbost... nebylo by na škodu se zmínit, jak je to na upgradech plastových zbraní a kovových, a že ta cena taky není o moc jiná. Píše se tam, že to je jenom z důvodu realističnosti... blbost. Já jsem se rozhodoval mezi plastem a kovem hlavně z důvodu upgradu. A taky sem zažil pád kolegy který spadl na kovovou aeg a jenom ji ohnul. to se potom zpraví na soustruhu.. kdyby se to udělalo z nějakým plasťákem, tak mi věřte, že by vám zbyla akorát kupka plastu a koleček. Mohlo se tam toho zohlednit více teda... Jasně může být námitka, že 95% z vás nepadá.. ale furt tu je ta šance 5%. Pro příště, by nebylo špatný, toho zmínit více a ne to tak odfláknout na pár řádcích... ale jinak sem nepochopil teda význam toho článku. Mně osobně by teda neporadil co si mám vybrat... ale je pravda že je to psaný pěkným slovem.

Novinky a slevy emailem