Kdo z koho aneb CA CA36C vs. TM G36C
24. 06. 2005Tak a je to tady! Boj na život a na smrt mezi firmami Tokyo Marui a Classic Army začíná pomalu nabírat otáčky sahající hluboko do červeného pole a jak se tak říká, začíná jít do tuhého...
Po tom, co hoši z Classic Army více či méně doladili svoji řadu zbraní Armalite M15 k dokonalosti, směle pokračují v tažení proti TM. Jejich G36C, tedy CA36C (zas se někomu nechce platit licence :) ) tento fakt více než podtrhuje.
Konstrukce
O výrobku firmy TM toho bylo řečeno již víc než dost, pouze dodám: Plast, plast, nic než plast a sem tam kousek podivně lesklého kovu. Promiňte, právě jsem narazil na skutečnost, že snad kousek vnitřního rámu zbraně je také z kovu. Ano, vím že i skutečná zbraň je z plastu, ovšem zde je toho plastu, oproti CA, víc než je zdrávo i uvnitř zbraně, konkrétně v předpažbí.
Pro základní provedení Commando tato konstrukce zcela jistě plně vyhovuje, ovšem s konverzí na delší typ se již příliš nepočítá. CA pojali konstrukci svého počinu trošku jinak, řekl bych že snad i šťastněji. Podíl kovu viditelný na povrchu obou zbraní je naprosto shodný, ovšem uvnitř je to již jiné pivo (kafe nepiju). CA totiž celou přední část vnitřní konstrukce odlili z jednoho masivního kusu kovu.
CA36C je tedy rozhodně pevnější a o poznání lépe bude snášet konverze na delší typy. Mimo jiné i díky tomu je zbraň CA o něco těžší a poskytuje mnohem lepší pocit. Zbraň od CA je naprosto pevná a nikde se nic neviklá, kdežto u zbraně od TM se můžeme často setkat s pověstným "vrzáním" plastu.
Povrchy
Co se povrchové úpravy týče, boduje opět CA. Zbraň od TM vypadá při přímé konfrontaci se zbraní CA jako hračka. Zbraň CA je totiž mnohem matnější a má hrubší povrch. Také zbraň CA mnohem lépe barevně ladí se všemi konverzními sety, které se dodávají.
Osadíte-li konverzním setem zbraň TM, dostanete cosi opravdu zvláštně vyhlížející. Ostatně fakt, že zbraň CA vypadá lépe, ještě neznamená, že je vyrobena z kvalitnějších materiálů. Netuším, co si v CA představují pod pojmem Glass Fiber Body, ale neřekl bych, že znají jeho pravý význam. Nezdá se mi totiž, že CA36C je vyrobena z laminátu:).
Vnitřnosti
I zde má CA eso v rukávu a to v podobě 7 mm zesíleného mechaboxu, který není problém osadit 7 mm kuličkovými ložisky. Kuličková ložiska značně omezují tření a tedy snižují nároky na baterii a zkracují čas mezi zmáčknutím spouště a samotným výstřelem.
Dále je CA36C vybavena mimo jiné dobře známými zesílenými koly, kovovými ložisky, zesíleným pístem apod. Tato kombinace dílů dobře snáší i pružinu M130. Zbraň od TM snese, při použití kovových ložisek a nové hlavy pístu, pružinu M120, ale časem bude třeba vyměnit kola, neboť se během sezóny hodně obrousí.
Hop-Up
Hop je u obou zbraní proveden totožně a jeho ladění je velmi přesné a polohy naprosto stabilní. Hop v G36 může být snem všech majitelů Coltů. Jeho DLOUHÝ chod umožňuje maximální přesnost při ladění.
Střelba
CA36C dosahuje při měření na chronografu o něco lepších výsledků. Průměrně můžeme říct že CA36C střílí 95 m/s a G36C střílí 89 m/s. CA36C je tedy o něco málo přesnější a výkonnější. Obě zbraně se však mezi ostatními zcela jistě neztratí a jejich výkony jsou naprosto standardní.
Detaily dělají celek...
Jednu výtku ke zbrani CA bych přece jen měl. Zbraň TM má mnohem jasněji dány polohy přepínače režimu střelby. Lehce do něj strčíte, ozve se "cvak" a přepínač se zastaví ve zvolené poloze. U zbraně CA to tak jednoduché není, je třeba trochu cviku. "Cvak" se sice ozve taky, ale přepínač jede směle dál (přes polohu semi). Zato je jeho chod tužší a tak nehrozí náhodné přepnutí. Asi zkrátka nemůžeme mít všechno.
U zbraně CA je také potřeba trochu více síly na vytažení kolíku, který jistí předpažbí, ale alespoň ho neztratíte jako se stává u zbraní TM.
Rozdíly výbavy
Čím se zbraně TM a CA liší na první pohled jsou zásobníky a počet weaver kolejnic. Zbraň TM je osazena jednou weaver kolejnicí a má zásobník na 50 BB. Zásobník je průhledný a je v něm vidět velmi vydařená imitace nábojů .223 Remington. Zbraň CA je osazena již všemi třemi weaver kolejnicemi a má vysokokapacitní zásobník na 470 BB. Osobně bych volil 3 kolejnice a průhledný zásobník :).
Konverze
Poslední dobou se u zbraní typu G36 velmi rozmohla konverze na delší útočné pušky (G36K, G36 Rifle apod.) nebo odstřelovací pušky (SL-9, SL-8). Jak již jsem napsal výše, CA36C se jeví pro konverze vhodnější, neboť má masivnější a pevnější provedení hlavně a celého předku, ale výrobci všech setů tyto dimenzovali již na zbraně od TM, takže se při instalaci můžete setkat s potřebou drobných úprav.
Shrnutí
TM G36C
+ Léty prověřená kvalita (jako u kávy **********)
+ Zásobník s imitací nábojů
- Malý potenciál upgrade
- Plastová vnitřní konstrukce předpažbí
- Lesklejší tělo různých barev
CA CA36C
+ CA rapidně zvýšila kvalitu svých výrobků
+ 7 mm mechabox
+ Zesílené vnitřnosti (možnost levného upgrade)
+ Povrchové zpracování
+ 3x weaver kolejnice
+ Kovová vnitřní konstrukce předpažbí
- Přepínač střelby
-/+ Vysokokapacitní zásobník
Pokud bych volil mezi těmito dvěma zbraněmi, jednoznačně bych zvolil CA36C už kvůli potenciálu do budoucna. Ne že by TM G36C byla špatná zbraň (naopak, je to jedna z nejlepších od Marui), ale CA36C je ve vývoji maličko dál. A pokud vás děsí pověst firmy CA, máte přeci 2 roky záruku.
Twyggy
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
27.06.2005 CA36C
27.06.2005
26.06.2005 4 Twiggy
26.06.2005 Venku taky prší.....
25.06.2005 CA vs. TM
25.06.2005 Hodně tendenční a nepřesný článek
25.06.2005 Glass fiber
25.06.2005