Kdo z koho aneb CA CA36C vs. TM G36C

24. 06. 2005

Tak a je to tady! Boj na život a na smrt mezi firmami Tokyo Marui a Classic Army začíná pomalu nabírat otáčky sahající hluboko do červeného pole a jak se tak říká, začíná jít do tuhého...

img

Po tom, co hoši z Classic Army více či méně doladili svoji řadu zbraní Armalite M15 k dokonalosti, směle pokračují v tažení proti TM. Jejich G36C, tedy CA36C (zas se někomu nechce platit licence :) ) tento fakt více než podtrhuje.

Konstrukce

O výrobku firmy TM toho bylo řečeno již víc než dost, pouze dodám: Plast, plast, nic než plast a sem tam kousek podivně lesklého kovu. Promiňte, právě jsem narazil na skutečnost, že snad kousek vnitřního rámu zbraně je také z kovu. Ano, vím že i skutečná zbraň je z plastu, ovšem zde je toho plastu, oproti CA, víc než je zdrávo i uvnitř zbraně, konkrétně v předpažbí.



Pro základní provedení Commando tato konstrukce zcela jistě plně vyhovuje, ovšem s konverzí na delší typ se již příliš nepočítá. CA pojali konstrukci svého počinu trošku jinak, řekl bych že snad i šťastněji. Podíl kovu viditelný na povrchu obou zbraní je naprosto shodný, ovšem uvnitř je to již jiné pivo (kafe nepiju). CA totiž celou přední část vnitřní konstrukce odlili z jednoho masivního kusu kovu.

CA36C je tedy rozhodně pevnější a o poznání lépe bude snášet konverze na delší typy. Mimo jiné i díky tomu je zbraň CA o něco těžší a poskytuje mnohem lepší pocit. Zbraň od CA je naprosto pevná a nikde se nic neviklá, kdežto u zbraně od TM se můžeme často setkat s pověstným "vrzáním" plastu.

Povrchy

Co se povrchové úpravy týče, boduje opět CA. Zbraň od TM vypadá při přímé konfrontaci se zbraní CA jako hračka. Zbraň CA je totiž mnohem matnější a má hrubší povrch. Také zbraň CA mnohem lépe barevně ladí se všemi konverzními sety, které se dodávají.



Osadíte-li konverzním setem zbraň TM, dostanete cosi opravdu zvláštně vyhlížející. Ostatně fakt, že zbraň CA vypadá lépe, ještě neznamená, že je vyrobena z kvalitnějších materiálů. Netuším, co si v CA představují pod pojmem Glass Fiber Body, ale neřekl bych, že znají jeho pravý význam. Nezdá se mi totiž, že CA36C je vyrobena z laminátu:).

Vnitřnosti

I zde má CA eso v rukávu a to v podobě 7 mm zesíleného mechaboxu, který není problém osadit 7 mm kuličkovými ložisky. Kuličková ložiska značně omezují tření a tedy snižují nároky na baterii a zkracují čas mezi zmáčknutím spouště a samotným výstřelem.

Dále je CA36C vybavena mimo jiné dobře známými zesílenými koly, kovovými ložisky, zesíleným pístem apod. Tato kombinace dílů dobře snáší i pružinu M130. Zbraň od TM snese, při použití kovových ložisek a nové hlavy pístu, pružinu M120, ale časem bude třeba vyměnit kola, neboť se během sezóny hodně obrousí.

Hop-Up

Hop je u obou zbraní proveden totožně a jeho ladění je velmi přesné a polohy naprosto stabilní. Hop v G36 může být snem všech majitelů Coltů. Jeho DLOUHÝ chod umožňuje maximální přesnost při ladění.



Střelba

CA36C dosahuje při měření na chronografu o něco lepších výsledků. Průměrně můžeme říct že CA36C střílí 95 m/s a G36C střílí 89 m/s. CA36C je tedy o něco málo přesnější a výkonnější. Obě zbraně se však mezi ostatními zcela jistě neztratí a jejich výkony jsou naprosto standardní.

Detaily dělají celek...

Jednu výtku ke zbrani CA bych přece jen měl. Zbraň TM má mnohem jasněji dány polohy přepínače režimu střelby. Lehce do něj strčíte, ozve se "cvak" a přepínač se zastaví ve zvolené poloze. U zbraně CA to tak jednoduché není, je třeba trochu cviku. "Cvak" se sice ozve taky, ale přepínač jede směle dál (přes polohu semi). Zato je jeho chod tužší a tak nehrozí náhodné přepnutí. Asi zkrátka nemůžeme mít všechno.

U zbraně CA je také potřeba trochu více síly na vytažení kolíku, který jistí předpažbí, ale alespoň ho neztratíte jako se stává u zbraní TM.

Rozdíly výbavy

Čím se zbraně TM a CA liší na první pohled jsou zásobníky a počet weaver kolejnic. Zbraň TM je osazena jednou weaver kolejnicí a má zásobník na 50 BB. Zásobník je průhledný a je v něm vidět velmi vydařená imitace nábojů .223 Remington. Zbraň CA je osazena již všemi třemi weaver kolejnicemi a má vysokokapacitní zásobník na 470 BB. Osobně bych volil 3 kolejnice a průhledný zásobník :).



Konverze

Poslední dobou se u zbraní typu G36 velmi rozmohla konverze na delší útočné pušky (G36K, G36 Rifle apod.) nebo odstřelovací pušky (SL-9, SL-8). Jak již jsem napsal výše, CA36C se jeví pro konverze vhodnější, neboť má masivnější a pevnější provedení hlavně a celého předku, ale výrobci všech setů tyto dimenzovali již na zbraně od TM, takže se při instalaci můžete setkat s potřebou drobných úprav.

Shrnutí

TM G36C

+ Léty prověřená kvalita (jako u kávy **********)
+ Zásobník s imitací nábojů

- Malý potenciál upgrade
- Plastová vnitřní konstrukce předpažbí
- Lesklejší tělo různých barev

CA CA36C

+ CA rapidně zvýšila kvalitu svých výrobků
+ 7 mm mechabox
+ Zesílené vnitřnosti (možnost levného upgrade)
+ Povrchové zpracování
+ 3x weaver kolejnice
+ Kovová vnitřní konstrukce předpažbí

- Přepínač střelby

-/+ Vysokokapacitní zásobník



Pokud bych volil mezi těmito dvěma zbraněmi, jednoznačně bych zvolil CA36C už kvůli potenciálu do budoucna. Ne že by TM G36C byla špatná zbraň (naopak, je to jedna z nejlepších od Marui), ale CA36C je ve vývoji maličko dál. A pokud vás děsí pověst firmy CA, máte přeci 2 roky záruku.

Twyggy

Komentáře

27.06.2005 CA36C

UPIRUPIR
Opravdu dost pro-CA clanek, i kdyz uznavam, ze Classic Army zvysuje kvalitu svych vyrobku (a taky maji proc), u Tokyo Marui podle mne neni duvod kdesi cosi zlepsovat, jejich zbrane jsou kvalitni a spolehlivy. Co sem se ale v recenzi nedocet, je caste praskani pazby u CA36C (pri hrani v zime staci jen male drcnuti a je to v tahu).

27.06.2005

EbolaEbola
jinak Twyggy,s tou hmotností-maruika by měla mít stejnou hmotnost jako real..

26.06.2005 4 Twiggy

micernymicerny
Ti, kdo zkusili reklamovat AS kvér se ti teď asi Twiggy trochu smějí pod vousy... "Nikomu nic nevrže" znamenalo zkrácenou formulaci "Nikomu z nás pěti v týmu, co mají G36C, po více než 1,5 roce, na zbrani nic nevrže". Za kola se omlouvám, asi jsem se přehlédl. Článek na mě působí dost reklamně, považoval jsem za nutné upozornit, že CA36 je nanejvýš prozíravé rozebrat, vyčistit, zkontrolovat a namazat. U Marui to ale opravdu dělat nemusíte. Kdo ovšem chce kvér upgradovat, do mechu stejně leze a případné piliny z CA36 v pohodě vymete. Tím končím přednášku pro reklamní oddělení CA 36. Pokud tuto diskusi čte nějaký opravdový znalec, prosil bych poradit, co mohlo způsobit, že mi moje CA36 náhle uprostřed delší dávky přestala střílet. Jednoznačně šlo o elektriku. Po vyndání mechu jsem připojil baterku přímo na konektor u mechu a nešlo to. Měřákem jsem zkusil kam až jde štáva a na motor nešla. rozebral jsem tu kontaktní plastovou kostku, vše bylo ok - suché čisté plíšky, vše dosedalo jak mělo. tak jsem s tím všelijak vexloval, znova složil a najednou to zase začlo střílet.Kurňa co to mohlo být?

26.06.2005 Venku taky prší.....

TwyggyTwyggy
4 micerny: Pokud svojí zbrani věnujete stejnou pozornost jako čtení článků tak se ani tak moc nedivím, že "přestala chodit". Kola CA samozřejmně vydrží M120, v článku se však mluví o kolech TM. Vrzání prověří čas...mimochodem s frází "NIKOMU NIC NEVRŽE" zas tolik nesouhlasím, známému třeba vržou dveře u auta a to není ani zdaleka jediný případ vrzání kterého jsem si vědom ;) Samozřejmě nic není stoprocentní, ani CA ani TM ani nic jiného na tomhle světě. Každá firma má reklamační oddělení. 4 Mates a spol: Glass Fiber znamená skelná vlákna, sklolaminát a podle kontextu se význam zpřesňuje. Ostrá G36C je bezpochyby z plastu se skelnými vlákny. U CA36C si tímto nejsem zas tak jist, ale žádný rozbor ani studii v ruce nemám takže se za to prát nebudu :)

25.06.2005 CA vs. TM

AlikAlik
I když se prý CA v poslední době zlepšilo (moje zkušenosti s CA33 tomu nenasvědčují), stejně bych si pořídil TM. Nesnáším točáky a přepínač střelby se jim moc nepoved. To oželím i jejich lepší povrchovou úpravu. Kolejnice normální člověk stejně nevyužije. Pro toho kdo bude upgradovat je však CA jasnou volbou.

25.06.2005 Hodně tendenční a nepřesný článek

micernymicerny
Máme doma už obě. Takže navzájem můžeme porovnávat. Kvalita je jednoznačně na straně Marui - o třídu vyšší (přesnost plastů, závitů atd. NIKOMU NIC NEVRŽE, kecale!!)Váhově se CA pronese. CA jsem hned upgradoval. Rozebral jsem mech - bordel, hliníkové piliny i mezi zuby kol. Odlitek mechu byl lehce zkroucený, podložek tam mám jak normálně na 3 mechy.Vzhled CA je lepší. Kola CA za sezónu na M120 nemohou nést stopy opotřebení - to je úplná kravina. Jedině, že by tam předtím zůstaly ty hliníkové piliny. Hodně informací v článku je nepřesných. Dnes mi CA najednou přestalo na akci střílet. Naštěstí už byl konec. Vypadalo to na elektriku. Doma jsem postupně rozebíral, měřil.... Najednou mi mech zase začal v ruce chodit. Znám ho už do posledního šroubku i plíšku a nepřišel jsem na to proč...Všechno vypadá OK. Tak jsem to zas složil a příště uvidíme. CA36 mi možná donutí si koupit nějakou pěknou záložku. Už se těším....CA36 i G36 jsou oba HODNĚ dobré kvéry. CA toho dává na první pohled víc, kvalita je jak u starých Škodovek -DoDo - Dodělej doma. Kdo umí - dodělá, kdo neumí, může mít smůlu.

25.06.2005 Glass fiber

Xm@nXm@n
znamená "skelná vlákna", jedná se tedy o plast s příměsí skelných vláken jako u originální zbraně - o laminát se nejedná.

25.06.2005

privatemanprivateman
No,ono nedávno bylo mnoho zapřísáhlých Maruistů.Když jsem měl CA M15A4 a popisoval jsem ,co je to za mašinu,spolehlivou,nádherně udělanou,(poslední série),tak mi většina lidí spílala do zoufalců,protože CA jsou přece chudáci.Vážení přátelé - už nejsou a jinou zbraň bych si nekoupil.I ten obchod od B už to uznává.Hezký den!!

Novinky a slevy emailem