Maruzen APS-2 SV

30. 06. 2004

Krátce zde popíšu svou nynější zbraň, od doby co jsem prodal AEG M4A1. Když jsem se rozhodl právě takto (proč zde uvádět nebudu), zavítal jsem do obchodu a zbraň si nejdříve pořádně ocheckoval a den na to koupil...

img
Zpracování/Rozborka

Zbraň má velmi kvalitní zpracování. Dlouhá vnější hlaveň je zakončena tlumičem zášlehového ohně. Pažba je na konci ogumovaná a navíc Vám umožní nastavit si její délku podle vlastní potřeby pomocí dvou šroubů, které k sobě připevňují 4 plastové desky o šířce asi 1,2 cm. Tím mužete zkrátit pažbu skoro až o 5 cm. Třeba u mé krátké postavy se to více než hodilo. Pažba je dutá. Slyšel jsem dokonce od někoho, že je velmi náchylná na poškození. Podle mě je to blbost, protože pažba je velmi pevná a pokud nejste nějaký blázen, který leze a skáče z balkonu 2. patra, tak nevidím důvod, proč by se měla nějak poničit. Zbraň je opatřena montážní lištou, na kterou je třeba v případě montáže optiky umístit vysoké montážní kroužky, které stojí cca 500 Kč. (Pozn. AirsoftGuns.cz - montážní lišta je specifická. Nemá klasické výbrusy jako waver kolejnice, nýbrž je hladká a proto je třeba použít i specifické montážní kroužky.)


Kompletní rozborka

Na levé straně pažby a na konci těla zbraně se nachází očka pro řemen. Tělo je vyrobeno z velmi pevného ABS plastu a lze ho od zbraně oddělit dvěma imbusovými šrouby. První se nachází hned za komorou na zásobník a druhý za spoušťovým obloučkem. Takto rozloženou zbraň můžete pohodlně a jednoduše dále rozdělit na hlaveň vnitřní a vnější a další střeva. Pro odmontování hlavně od zbytku zbraně ji jednoduše odšroubujte proti směru hodinových ručiček. Dávejte přitom pozor, abyste měli vyndaný zásobník.

Vnitřní a vnější hlaveň u sebe drží packa, která zároveň slouží ke správnému uložení zásobníku a aby vůbec do sebe celá zbraň zapadla. Na páčce je velmi malý šroubek, tak dávejte pozor, abyste ho při šroubování neztratili jako se to stalo mně... já ho naštěstí našel. Po tomto procesu mužete jednoduše vnitřní hlaveň z vnější vysunout, pokud jste to ještě nikdy nedělali, budete muset trochu s hlavní praštit (do ruky nebo o něco netvrdého), aby hlaveň vypadla, protože je tam zatuhlá.



Pokud se chcete dostat k dalším střevům, jako je válec, píst, atd. musíte odšroubovat jeden šroub za natahovací pákou a ještě spoušťový mechanismus. Po vyndání spoušťového mechanismu ještě opatrně vytáhnout "brzdu". Na spouštěč si ale dávejte extra velký bacha - není přiliš odolný, navíc obsahuje pár nepatrných součástek, které pokud ztratíte, tak jste v ***. Doporučuji se nejdříve podívat pod něj zespoda, abyste lépe pochopili jak to tam sedí. Poté už stačí jen trochu zabrat na natahovací páku a všechno jde pěkně ven. Bacha ať Vám natahovací páka nevyletí z rukou. Z nějakého podivného důvodu mi při rozborce páka jaksi vyskočila docela silou ven. Poprvé je totiž docela zatuhlá.

Také si dávejte pozor, protože na natahovací páce se nacházejí 3 velmi malé kuličky na pružince zlaté barvy, které drží válec a natahovací páku pohromadě. Když některý z nich ztratíte, bude se Vám natahovací páka trochu vyklat (po natažení). Poté už stačí vyndat válec. Rozborka válce je jednoduchá - hlavu válce odšroubujete od válce (muže to jít i dost ztuha) a pak už máte vše v ruce tzn. pružinu, vodící trn a píst.

Střelba

Když jsem poprvé doma dal dohromady zbraň, naládoval do zásobníku kule 0.3g Maruzen a šel ven testovat. Nebral jsem si s sebou jestě optiku. Při prvním výstřelu mě překvapila dlouhá dráha letu kuličky, než začala klesat k zemi. Kulička sice letěla poměrně pomalu, zato však vůbec neuhla ze svého směru. Odhadnul jsem to krokově tak na 40-50 metrů učinného dostřelu.

Na druhou stranu mě překvapil poměrně hlučný tupý náraz pružiny na válec. Rozhodně si tedy nemyslím, že APS patří mezi nějak zvlášť tiché zbraně. Je to o trochu horší než u dlouhého manuálu. Zase zvuk je poměrně netypický a pokud střílíte někde z křoví na někoho blízkého, nemusí dotyčný poznat co je to za zvuk a hledí si svého. Když jsem dostřílel, šel jsem zpátky domů pro optiku, abych ji náležitě sešteloval. Uz předem koupená optika Bushnell 3-9x s průměrem čočky 40mm pěkne sedla do vysokých montažních kroužků a byla připravena na naštelování.



Musím upozornit, abyste si dávali bacha na optiku, kterou kupujete. Rozhodně nedoporučuji kupovat optiku dělanou přímo na airsoft, protože skoro nic nevydrží, mlží se a není odolná. (Pozn. AirsoftGuns.cz - záleží spíše na typu a ceně puškohledu. Airsoftové optiky se přímo nevyrábějí. Většinou se používají levnější optiky na vzduchové nebo malorážkové zbraně, které nemusí snášet velký zpětný ráz. Kupovat puškohledy za 4 tis. Kč a více je nesmysl.) Také se mému kamarádovi stalo, že mu zaletěla kulička rovnou doprostřed optiky a on se s ní mohl co? Rozloučit. Takže nejlepší řešení je zajít do specializovaného armádního nebo loveckého obchodu a koupit sice o něco dražší, ale spolehlivější a lepší optiku. Jestli je se zoomem nebo bez nevadí, nejběžněji používané přiblížení je mezi 3-5x. Záleži však hodně na průmeru čočky (druhé číslo udává průměr v mm). Pokud si totiž koupíte optiku např. 3-9x32 nebo nedej bože jestě menší průměr čočky, přiblížení 9x je naprosto nepoužitelné, protože čím menší průměr, tím méně je optika nasvětlována, tudíž vidíte ***. S průměrem 32mm se dá zoomovat až do 6x, dál už je to problém.

Jenže jak se později ukázalo, štelování optiky na nově pořízené APS byla pěkná blbost. Ona totiž než se pořádně "zaběhne", tak má ve zvyku flusat kuličky kam se jí zachce (ve 40 metrech rozptyl 1,5 m), takže v domění, že mám nejspíše křivé oči, jsem šteloval optiku celé odpoledne s téměr nulovým výsledkem. Nastavil jsem ji teda alespoň na přibližnou drahu kuličky. Další věc, která mě nemile překvapila, byl Hop-Up. Jelikož APS v základu nemá štelovatelný hop, zbraň byla v období zimy poměrně dost citlivá na výkyvy teplot. Musel jsem například snášet, že APS flusala kule 0.3g jako 0.12g. To se dá jednoduše vyřešit koupí nové hlavně se štelovatelným hopem, která stojí cca 3000 - 3500 Kč. Bez ní si totiž užijete opravdu nemálo nepříjemných chvil, kdy premýšlíte, jestli to náhodou nebyla blbost investovat tolik peněz do nečeho, co střílí dost podprůměrně. Když se ale překoušete přes první období zlobení zbraně, čekají Vás krásné chvíle odstřelování.

Upgrady

Každý asi začne časem uvažovat o upgradu, který je pro pořádnou střelbu nutný. Sice se základovým APSkem s hopovou hlavní Vám to bude střílet lépe a hlavně mnohem přesněji než elektrika, ale pro pořádné snipeření potřebujete mít i slušné FPS (feets per second, 1 FPS = cca 0,3 m/s), přesnost a nakonec i kvalitní dostřel, abyste mohli kohokoliv sundat ještě než se k Vám přiblíží se svým dostřelem. Vsechny potřebné upgrady jsou přemršťeně drahé, takže než se pustíte do nějakých upgradů nebo do koupi celé pušky, musíte se kvalitně finančně zabezpečit. Nyní se podíváme na nějaké běžné upgrady do APSka.

Hlaveň - pokud půjdete do koupě verze SV, která má v základu fixní Hop-Up dimenzovaný na gramáž 0.29g (kuličky se mimochodem špatně shánějí), budete odkázáni na používání této munice, popřípadě 0.3g. Lehčí nebo težší než tyto je zbytečné používat. Problém, který jsem popisoval výše Vás čeká a nemine, takže časem budete nuceni tak i tak pořídit novou hlaveň. (Pozn. AirsoftGuns.cz - není třeba ani tak pořizovat přesnou hlaveň, neboť zbraně APS mají hlavně 6,05 mm, ale spíše se jedná o to, že pokud chcete do zbraně instalovat regulovatelný hop např. PDI, tak potřebujete použít hlaveň a gumičku z AEG. Hlaveň a hopová komora se většinou prodávají samostatně a nikoliv jako celek.) Já jsem si pořídil hlaveň od firmy KM, která je dlouhá 399 mm (standard) a má komoru se štelovatelným hop-upem. Celá hlaveň je precizně vyrobena a mohu ji všem vřele doporučit. Pokud byste se rozhodli pro koupi delší hlavně než je tato (599 mm, která je primárně určena pro verzi OR), musíte počítat i s koupí tlumiče, jelikož Vám vnitřní hlaveň bude přesahovat tu vnější. Účinky nové hlavně a regulovatelného hopu jsou jasné - kromě toho, že můžete naštelovat Hop-Up tak, aby Vám to střílelo rovně a bez zahýbání, zvýší se neuvěřitelně i přesnost.



Set válce - aneb válec, píst, vodící trn pružiny a hlava válce jsou duležité věci na upgrade. Tento set nejenže Vám sám o sobě zlepší celkové parametry zbraně, ale hlavňe Vám umožní použít silnější pružiny (od 200% nahoru). Tento set i s pružinou 300% Vám nabízí i CA, ale jeho koupi vůbec nedoporučuji - vydrží Vám maximálně měsíc, pak se rozsype. (Pozn. AirsoftGuns.cz - většina lidí používá tyto sety, neboť si nemohou dovolit platit dvojnásobnou cenu za sety PDI a jsou povětšině spokojeni). Dobrou volbou je ověřená značka PDI, která Vám sice set prodá za dost vysokou cenu, avšak výsledek je vidět na první pohled - válec z jednolité oceli, polykarbonátový píst, ocelová hlava válce a ocelový vodící trn pružiny Vám zaručí, že se zbraň nerozsype ani při použití 400% pružiny. Tyto sety se také prodávají pod pojmem "levely". PDI prodává levely 1, 2 a 3 z čehož se opravdu vyplatí koupit hnedka trojku už kvůli tomu, že nebudete nuceni pořizovat žadný silnější. (Poz. AirsofGuns.cz - "levely" se liší pouze skladbou vnitřních dílů. Nejnižší level je pouze válec a nejvyšší je kompletní set bez pružiny.) Samozřejmě jiné firmy vyrábějí jednotlivé díly do APSka ze všech možných i nemožných materiálů, za které si ovšem nechají slušně zaplatit. Nakonec (pokud máte hodně peněz) Vám z původního APSka od Maruzenu může zbýt opravdu jen zásobník.



Pružina - pružina určuje ze všeho nejvíce dostřel a sílu projektilu. Čím silnější pružina, tím větší nutnost silnějších dílu, tím lepší zbraň. Pružiny dodává hodně prodejců, z nichž bych jako nejspolehlivější uvedl opět KM nebo PDI. Vyráběji se v podstatě už o málo větší síly než základová (0,98 J), po středně silné, až po ty nejsilnější jako 400% a výše. Pružiny pro sniperky se vůbec nedají srovnávat s pružinami do elektrik - jsou o dost delší a silnější. 400% pružina má sílu projektilu cca 4,1 J a rychlost cca 630 fps - 210m/s. Jestě bych chtěl upozornit, že na natáhnutí 400% pružiny je zapotřebí značné síly, takže pokud si nejste jisti, raději zvolte slabší pružinu.

Upgradů do APS je opravdu velké množství, stačí uvést, že největší do kategorie sniperek. Vyměnit lze vše, ale stojí to hodně peněz.

Verdikt

Jestli se nakonec rozhodnete pro koupi této famózní zbraně, rozhodně neuděláte chybu. Musíte si však dobře rozmyslet, jestli máte dost trpělivosti a také peněz do investování dalšího příslušenství a upgradů do zbraně. Jelikož APS v základu je sice dostřelem i přesností lepší než AEG v základu, ale jak se říká, čím lepší sniperka, tím lepší sniper. Takže si opravdu dobře rozmyslete, jestli opravdu chcete být sniperem nebo je to jen chvilková touha po "1 shot, 1 kill".

Beetle

Komentáře

04.02.2007

leklek
každej přece ví že se to mšří s 20kama to že to nevíž ty je tvoje starost

09.12.2006

JFaJVaRJFaJVaR
autorovi: "400% pružina má sílu projektilu cca 4,1 J a rychlost cca 630 fps - 210m/s." Rad bych opravil tento nesmysl. 210m/s je mozne, ale zalezi na gramazi streliva. Hlavne je hmotnost kulicky dulezita pro vypocet energie projektylu u usti hlavne. E=0,5*m*(v*v) (Neprisel jsem na to jak napsat rychlost na druhou)

20.01.2006

leklek
jakej maš nazor na plynovej válec???????,,,

08.07.2004

MistMist
Aha sorry teď to vidím, 1/3 a 0,3 m/s je skoro to samý :-)))

08.07.2004 FPS

MistMist
Teď se možná mýlím, ale myslel jsem, že 1 FPS je 1/3 m za sec

02.07.2004 4specnaz

BeetleBeetle
thno@post.cz

02.07.2004 Pro autora článku

specnatzspecnatz
Nemohl by jsi sem napsat tvůj E-mail? Potřeboval bych se tě na něco zeptat.

01.07.2004 Cha Cha

sakulajdasakulajda
Když myslíš. Asi s nima máš špatný zkušenosti, ale pozor - Sniper a Kempař je dost velkej rozdíl. Dobrej Sniper je dobrá podpora týmu. Ale vzhledem k tomu, že celej den sedím v kanclu tak si rači zaběhám. Ovšem všeho s mírou :)

Novinky a slevy emailem