OICW - nová zbraň v americké armádě?
09. 03. 2006Znamená OICW revoluci nebo evoluci v moderních ozbrojených konfliktech? Proč byla vyvinuta? A jaká je budoucnost této zbraně v AS? Na tyhle a další otázky se pokusí odpovědět následující článek...
OICW, celým jménem XM-29 OICW/SABR
Historie tohoto projektu začíná v roce 1986. Americká armáda, v tomto roce vypracovala dokument SAS 2000 (Small Arms System 2000 - ruční zbraňový systém pro 21. století). V tomto dokumentu se US Army snažila obhájit vývoj nových typů zbraní, včetně chytré munice a nových pozorovacích a zaměřovacích prostředků (např. přístroje nočního a infračerveného vidění). SAS 2000 byla podpořena dalším dokumentem, který vydal TRADOC (centrum tréninku a doktríny) v roce 1989, v něm byly blíže specifikovány požadavky na několik druhů zbraní:
Bojová zbraň jednotlivce (OICW - Objective Individual Combat Weapon)
Obranná zbraň jednotlivce (OPDW - Objective Personal Defence Weapon)
Podpůrná pěchotní zbraň (OCSW - Objective Crew Served Weapon)
Zbraň FN F2000 v základní konfiguraci |
Největší pozornosti se dostalo pochopitelně OICW. Pro ni byl vypracován časový plán od prvotních návrhů až po zavedení do armády a také vlastnosti, které má OICW mít. Ve stručnosti byly takové:
- útočná puška kombinovaná s 20 mm poloautomatickým granátometem
- obě dvě části zbraně budou ovládány jen za pomocí jedné spouště
- granátomet bude střílet pokročilou programovatelnou munici (exploze po dopadu, exploze se zpožděním, exploze v nastavené vzdálenosti nebo výšce)
- maximální hmotnost zbraně byla stanovena na 5 kg (některé zdroje se zmiňují o 6 kg)
- dostřel a přesnost útočné pušky u OICW musí být srovnatelná nebo lepší než u pušky M16A2
- dostřel granátometu minimálně 1000 metrů
- denní i noční zaměřovací systém
Zbraň FN F2000 v konfiguraci s granátometem |
Tyto požadavky byly tak velké, že jedna firma nemohla vývoj zvládnout. Proto vznikly dvě skupiny které začali vyvíjet zbraň. V první skupině byla, kromě nám nic neříkajících firem, i firma FN Herstal. V druhé skupině která se nazývala ATK (Alliant Techsystem Corp.) byl, kromě jiných, i Keckler und Koch.
Obě dvě skupiny přišly s celkem podobnými zbraněmi. Jejich hlavním společným rysem bylo to, že kulová i granátová hlaveň byly nad sebou a koncepce u granátometu byla typu bull-pup, i když ATK měla jednu dobu vývoje hlavně vedle sebe. Nakonec byla americkou armádou vybrána druhá skupina.
Detailní fotografie OICW |
Popis XM-29
Granátomet je konstruován pro střelbu jednotlivými ranami a používá novou inteligentní munici, označovanou jako HEAB (High Explosive - Air Burst). Tato munice má velice atypickou konstrukci. Je totiž rozdělena na tři oddíly, nepočítáme-li nábojnici. Prostřední oddíl tvoří elektronika a baterie. Přední oddíl a oddíl u dna tvoří fragmentační bojové hlavice, jejichž explozi kontroluje počítač tak, aby došlo k maximální účinku podle naprogramování. Nastavení zapalovače granátu se provede při průletu ústím hlavně elektromagnetickým impulsem. Zásobník granátometu pojme 6 ks granátů.
S granátometem (granáty) již byly i problémy. Při testech v jednom případě explodoval v hlavni zbraně a těžce zranil vojáka, který zbraň obsluhoval. Mluví se i o další stejné nehodě, ale tu nikdo nepotvrdil.
Detail spouště OICW |
Útočná puška použitá na OICW má základ ve zkrácené G36K, se kterou má společný tlumič výšlehu, přepínač režimu střelby a je od zbytku zbraně oddělitelná. Zásobníky jsou ale typu M16, které se používají na zbraních Colt. Kulová zbraň však bohužel nemá vlastní mířidla a pažbu.
Poslední důležitou součástí je zaměřovací a palbu řídící systém (FA/FCS). Ten je tvořen laserovým dálkoměrem (důležitým pro správné načasováni exploze granátu), optikou, noktovizorem a displejem, na který se budou zobrazovat veškerá data. Jeho přesná konfigurace závisí na požadavku zákazníka.
Uvádí se, že tato zbraň zvýší palebnou sílu vojáka zhruba 5x. Daň za to ale nebude malá. V testech se ukázala problémem vysoká váha zbraně. Ta je na úrovní lehkých kulometů (cca 6,8 kg). Také náhradní zásobníky do granátometu nějaké to kilo budou vážit.
První funkční verze OICW, s hlavněmi ještě vedle sebe. |
Elektronika zbraně je určitě kvalitní. Otázkou je, jak bude reagovat na znečištění zbraně např. pádem do bláta, do vody, písku atp. a jak bude reagovat na drsné zacházení v polních podmínkách. Navíc tato zbraň bude vyžadovat mnohem více údržby než klasické zbraně.
OICW nemůže nahradit podpůrné zbraně (kulomety) a ani odstřelovací pušky. Kulomety z toho důvodu, že není stavěna pro střelbu dlouhými dávkami a odstřelovací pušky, jednoduše proto, že díky ráži 5,56 mm není dost přesná a nemá na velké vzdálenosti takový účinek.
Poslední model OICW při testech v německé armádě |
Při simulacích boje v zastavěném terénu (města) se zjistili velice zajímavé výsledky. Voják vyzbrojený OICW si poradí s pěchotou vyzbrojenou klasickými ručními zbraněmi, ale dva dobří ostřelovači zlikvidovali, relativně bez problémů, skupinku 6-ti vojáků s OICW. Nejdříve zabili 5 vojáků, následně jeden voják zabil s OICW jednoho snipera, aby to vzápětí dostal od druhého. Takže XM-29 nebude zbraň všemocná.
Budoucnost
Zbraň bude zařazena do výzbroje okolo roku 2008. Do té doby bude procházet modernizacemi, pokud se objeví nějaké nové technologie, které by zvýšili její bojovou hodnotu. Již teď projevilo o zbraň zájem několik armád světa a mezi nimi také i Bundeswehr.
Prezentační model OICW okolo roku 2002 |
Zavedení této zbraně ale rozhodně neznamená konec klasických zbraní. OICW bude totiž velice drahá. Samotná H&K udává cenu 12 000 USD za zbraň a 25 USD za jeden granát. Počáteční objednávka zbraně bude přesto činit minimálně 45 000 kusů.
XM-29 OICW/SABR (SABR - Selectable Assault Battle Rifle) se má stát integrovanou součástí amerického programu Land Warrior, jehož cílem je vytvořit z vojáka za pomocí počítačů a elektroniky nadupaného „terminátora“ používajícího třeba taktické navigační počítače a HUD displeje v přilbách. Zkrátka má znamenat obrovský posun v bojových schopnostech jednotlivých vojáků. Otázkou ale je, jestli opravdu bude efekt takový, jako se očekává.
Voják US Army s OICW |
Airsoft
Není moc pravděpodobné, že se bude OICW vyrábět v airsoft provedení. Výroba této zbraně by narazila na několik problémů. Velikost a váha reálné předlohy by zvýšily cenu airsoftové verze. Další obrovský problém představuje granátomet. Ten by musel být klasický jednoranný, neboť vytvoření poloautomatického airsoftového granátometu by bylo celkem problematické. A i kdyby se to povedlo, tak cena takového monstra by rozhodně dalece překračovala cenu nejdražších airsoftových zbraní dneška.
eR_Skaarj
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
28.07.2008
16.11.2007 Budoucnost
18.08.2006 GMC
27.03.2006 Gas.can
24.03.2006 FN F2000
24.03.2006
21.03.2006
15.03.2006 re