Postavte si svého hejkala

19. 10. 2003

Zde uvádím jen jeden z mnoha možných způsobů stavby, který jsem použil já a který se mi osvědčil. Neberte to tedy jako definitivní. Plus omlouvám se některým kterým možná můj návod bude místy připadat jako pro blbce.

img

Základní potřeby jsou uniforma (blůza + kalhoty, jen blůza nebo kombinéza), jehla, nit, síťovina, spousta pytloviny (alespoň 10 m a musí být řídce pletená aby se dobře párala), barvy na textil, molitan, pevná zelená nebo maskovaná látka.



Pvní věc, kterou musíte udělat, je rozmyslet si, jak budeme hejkala nosit. V podstatě jde o rozmyšlení, zda budeme tvořit převlečník přes uniformu nebo budeme hejkala dělat přímo na uniformu, kterou budeme nosit neustále. Z osobních zkušeností mi přijde výhodnější převlečník, protože v hejkalovi je pekelné vedro a tak možnost sundat ho přijde vhod. Samozřejmě i v případě deště a jiných věcí není špatné mít možnost ho sundat.



Pokud máme vybráno, musíme se rozhodnout, jaký podklad použijeme. Jestli kombinézu nebo BDU a dále jakou pokrývku hlavy. Jestli klobouček, kšiltovku nebo kapucu připevněnou ke zbytku. Kapuce je dost praktická, dobře splývá a navíc se vám nebudou nitě plácat po krku, což je dosti nepříjemné.

Základ máme vybraný, teď přistoupíme k barvení pytloviny. Pytlovinu je potřeba před jejím zpracováním nabarvit. Osvědčily se mi uplně normální barvy Duha a listová zeleň od fy. Iberia. Barvy jsou samozřejmě velice důležité. Neměly by být mezi sebou nijak kontrastní. V případě AS je třeba si také uvědomit, kam ho budete používat. Na druhou stranu je hezké mít dokonalého hejkala do jednoho prostředí, ale pokud budete jinde nebude to ono. Pokud tedy nechcete dělat hejkalů vícero jenejlepší si udělat univerzál v decentních odstínech zelené a hnědé.



Dobré barvy jsou tyto:
1)Duha zelená 50% + hnědá 50%
2)Duha zelená 25% + hnědá 25% + olivová 50%
3)Duha zelená 50% + olivová 50%
4)Čistá barva "listová zeleň" Iberia

Vzhledem k univerzálnosti našeho hejkala bych udělal tak 1/3 pytloviny nějakým "vyblitým" odstínem zelenohnědé. Ten budeme dávat dospod. Teď přejdeme k té zaručeně nejnudnější části - párání pytloviny. Pytlovinu je potřeba rozdělit na jednotlivá vlákna. A to tak, že úplně. Je to velice zdlouhavá a nudná práce, ale výsledek stojí za to. Vlákna potom nařežeme na dvojnásobnou délku "chlupů" než chceme mít výsledně. Je dobré udělat i jiné délky. Například na rukou kde hrozí, že si je při plazení přišlápnete, je udělat kratší.



Dalším krokem je příprava podkladu, na který budeme připravenou pytlovinu navazovat. Nejdříve upravíme blůzu (budu počítat s použitím standardní US BDU). Odpářeme dolní kapsy. Do těch stejně v leže nemůžeme a způsobují jenom zbytečné zachytávání o porost apod. Místo nich si uděláme dva pláty z molitanu a látky a těmi místa na spodu vyztužíme, neboť budou silně namáhaná právě při plazení a podobných aktivitách. Stejně tak vyztužíme lokty a přední část kalhot.

Pokud budeme používat kapucu, sestrojíme nyní právě tu. Nejjednodušší je sehnat si nějakou jinou nebo např. ze starého M-65 parkera nebo si ušít vlastní. Není to nijak náročné. Jde jen o dva kusy látka sešité k sobě. Kapucu potom přišijeme k blůze. POZOR!!! Musí to být velice pevně sešito jinak se kapuca utrhne. Bude na ní mnoho materiálu a až bude viset mohla by se utrhnout! Další úpravou bude všití maskovací síťky do kapuce. Našijeme zevnitř, aby síťka visela přes obličej. Doporučuji použít kousek suchého zipu, aby se dala síťka zachytit odtažená z obličeje, když ho nechcete mít přikrytý nebo v noci kdy je přes síťku špatně vidět. Dalším úpravám se meze nekladou. Například není špatné si dovnitř blůzy našít kapsy na vybavení. Například na kuličky, zásobníky do záložní zbraně a podobně.



Poté už připravíme blůzu na navazování pramenů pytloviny. Na to potřebujeme právě zmíněnou síťovinu. Nejlepší je nějaká měkká síťovina s oky zhruba 2-3 cm širokými. Dá se použít i síťovina z maskovací sítě. Z té je nutno otrhat původní maskování - maskovací molitan či co je to za substanci. Poté ji našijeme na blůzu a kalhoty, tam kde chceme mít maskování - celá záda a zadní část kalhot, ramena, nadloktí, kousek ramen zepředu a samozřejmě to nejdůležitější - kapuca.



Síť přišijeme zhruba za každý čtvrtý uzel. Pytlovinu navazujeme liščí smyčkou, tedy přeložíme a podvlékneme pod síťovinou a záhybem prostrčíme oba prameny.

Nejdříve navazujeme základní barvu, které máme nejvíce. Potom navazujeme ostatní barvy. Pokud chceme vytvořit něco jako Woodland navazujeme různé barvy v trsech. Jenom listovou zeleň nedoporučuji dávat v trsech. Je dost kontrastní a tak je lépe jí mít po troškách. Takto navazujeme dokud nedosáhneme potřebné hustoty a barvy. Jedna z výhod tohoto způsobu je rychlost navazování a možnost přidávat nebo ubírat barvy podle ročního období. Na ruce a na nohy dáváme kratší "chlupy", abychom zabránili nechtěnému přišlápnutí a podobně.



Tím je celý oblek v podstatě hotov. Zbývá jen vzít ven a ozkoušet. Takhle napsané to vypadá docela dobře, ale je to namáhavá práce a rozhodně časově náročná.

Vietnam

Komentáře

08.04.2004

JimBobJimBob
jestli hrajete někde hluboko v lese nebo někde, kde je hodně napadanýho jehličí, uschlý listí nebo prostě tmavý prostředí, mám radu: kupte si hracháče;)

01.04.2004

boschbosch
já sem pro jen je ale třeba zvážit to prostředí kde se pak ten hejkal motá už jsem zažil jednodužší ale ne tak efektivní dají se použít i obarvené fáški nebo pokud ma nekdo pristup k vyřazeným vojen.obvazům tak se dají použít jen v noci to jak to říct není ono prostě svítí pod nokťákem a jste spíše jako světluška

27.02.2004 Sil3nt

SwatSwat
HI Hele je to dobrej návod, omylem jsem tak flágnul upgradovanou M24 do čela jen proto že mě neviděl a tak se to děje pořád :-))))) jinek je to goood

07.12.2003

LeonLeon
ALL: pekny clanok. Treba len dodat ze vecsinou stacia "dobre" maskace, zakryt zbran aby cierna "nesvietila" kontrastom, pohybovat sa pomaly, opatrne, takticky a mate vyhrane... Ak sa uz maskujete poctivo s gillie, tak nezabudnite sem tam si don strcit aj kus pravej vegetacie :-)

10.11.2003

ArazimArazim
chtel bych se zeptat të pytloviny opravdu musi byt 10m na 1,5 m neni to prilis moc cus

09.11.2003 4all

StanStan
Nechci bonzovat, ale prave jsem tento clanek precetl na www.specnaz.cz

05.11.2003 Dělá se na tom

J.M.Browning2J.M.Browning2
Jak sem to přečet tak sem se do toho puistil,jen těch pitlů neni třeba tolik

02.11.2003 Více informací

Death KnightDeath Knight
Je to perfektně rozpracovan článek. Seš dobrej ale nevadí tloušťka hejkalu taktik do air softu ucítím to jestli někdo vystřelí s 30 m. předem díky za odpověď na muj mejl

Novinky a slevy emailem