Rádiová komunikace v airsoftu

21. 07. 2004

V tomto článku bych vám rád objasnil, jak se to vlastně má s radiokomunikací v airsoftu. Nebudeme tu rozebírat dosahy a pásma vysílání (takových článků je všude až moc), ale čirou verbální komunikací...

img

Tyto informace jsem pro vás ukořistil z protokolu pro radiový kontakt používaný v US army. Z tohoto dokumentu jsem vybral užitečné informace pro airsoft, takže věci jako zaměřování dělostřelectva, volání přímé letecké podpory a volací znaky si probereme jindy.

Armády se potýkaly s koordinací akcí od dob, kdy se bojovalo tak akorát "prknem s hřebíkem", zvlášť u jednotek, které neměly vizuální kontakt s velitelem. Vynález vysílačky, kterou byl schopen člověk nést (polovina 20. století) citelně ovlivnil způsob vedení konfliktů, tak jak je lidé znali. Tehdy se používaly jen na úrovni brigád a výše, ale i to umožňovalo vést operace na poměrně rozlehlé ploše. Velmi rychle bylo zjištěno, že v akci se i přes pečlivé protokoly začne komunikace zvrhávat na série nedorozumění a zkomolených zpráv.


Multi-Band Tactical Radio, nejrozšířenější radio v US army.

V dnešní době jsou vysílačky miniaturizované a levné do té míry, že je může mít každý voják u sebe. Komunikační protokoly se tedy musely změnit. V současnosti mají asi tuto podobu (mohou se drobně lišit v jiných zemích, ale i mezi jednotlivými jednotkami).

Základní pravidla

THINK THEN SPEAK - Nejdřív si rozmyslete komu a co vlastně chcete a potom teprve začněte mluvit.
KISS (Keep It Simple and Short) - Vyhněte se komplexní a květnaté komunikaci. Zprávy musí být jednoduché a stručné.
USE PERIODS - Musíte vždy končit svou zprávu hláškou o jejím ukončení, aby jste se vyhnuli přerušením a okamžitým odezvám.

Aplikace základních pravidel

Když chcete něco sdělit, musíte nejdřív sdělit komu voláte a kdo jste. Samozřejmě, že potom musíte dát najevo, že jste skončily. Pro tento účel se víc než hodí staré dobré "Přepínám" (Snažte se mu ale vyhnout ve zprávě!). A hned tu máme klasický případ:

"Alfo jedna, tady bravo šest. Přepínám." - pokud alfa slyší potom může odpovědět, čímž dá najevo, že je připravena komunikovat - "Tady alfa jedna. Přepínám."

Takže bravo ví, že alfa je na příjmu a může sdělit svou zprávu. To musí provést rychle, aby mohl kanál uvolnit co nejrychleji, a tak umožnit ostatním ho použít. Protože jsou přestřelky velmi rychlou záležitostí, neměl by celý rozhovor zabrat více jak osm sekund. Typický případ špatného sdělení by vypadal asi takto:

"Alfo jedna, bravo šest. Jó to... mám tu bandu nějakejch typasů, no a výš voni vypadaj jako nepřítel. Maš je asi 40 metrů před čumákem nebo tak nějak a je jich asi tak 6... počkej ne... 10. Vypadá to, že jdou tvým směrem, tak sem si myslel, že byses moch trochu stáhnout, aby sme vás mohli pokrejt, a pak to do nich společně vosolit. Přepínám."


Headset s vodotěsným mikrofonem a sluchátkem redukujícím šum.

Sami vidíte to žvatlání a plýtvání drahocenným časem. Daleko lepší je chvíli počkat, něž si uděláte obrázek o situaci a seskupíte slova do této kanonády:

"Alfo jedna, bravo šest. Upozornění! Máte 5 až 10 nepřátel na 12-té 40 před vámi a míří k vám. Stáhněte se o 10 na mé křídlo pro krycí palbu. Přepínám."

Slovíčko "upozornění" není vůbec zbytečné, jak by se mohlo zdát. Dáváte jím na vědomí, že máte velmi důležité sdělení, které by měl slyšet každý na tomto kanálu. Když alfa vyslechne zprávu (budeme předpokládat, že alfa nenavrhne bravu, aby raději ono postoupilo o 10 m vřed) suše odpoví:

"Šest pro jedna. Rozumím 5 až 10 nepřátel 40 na 12-té. Zapadnout na křídlo. Provedu. Přepínám."

Jak zlepšit komunikaci?

Velmi důležitým faktorem je poslechová srozumitelnost používaného jazyka. V tomto ohledu je upřednostňovaná angličtina a to hlavně při dorozumívání v letectví a armádě. Pro komunikaci se používá fonetická abeceda, speciální termíny a hesla. Tento způsob je rychlý a není taková šance, že se přeslechnete. Přece jen náš rodný a krásný jazyk je dosti složitý a má spoustu podobných slov.

Fonetická abeceda

Jedním velkým problémem s písmeny a čísly je, že díky zvukům okolí a radiové interferenci mohou znít podobně. A právě tohle řeší fonetická abeceda. Díky ní se sníží možnost zkomolení nebo přeslechu důležitého údaje (jestli se vám výslovnost čísel zdá divná tak nejste sami).

A- ALPHA
B- BRAVO
C- CHARLIE
D- DELTA
E- ECHO
F- FOXTROT
G- GOLF
H- HOTEL
I- INDIA
J- JULIETT
K- KILO
L- LIMA
M- MIKE
N- NOVEMBER
O- OSCAR
P- PAPA
Q- QUEBEC
R- ROMEO
S- SIERA
T- TANGO
U- UNIFORM
V- VICTOR
W- WHISKEY
X- X-RAY
Y- YANKEE
Z- ZULU
0- Ze-Ro
1- Wun
2- Too
3- Tree
4- Fou-Er
5- Fife
6- Six
7- Sev-En
8- Ait
9- Nin-Er

Speciální termíny

Tyto výrazy hlavně napomáhání organizaci, a tedy zrychlení radiové komunikace.

BREAK - Používá se pro oddělení rozdílných částí rozhovoru. Místo aby jste řekli "Out", použijete naše "Over. Break. Break." To posluchače upozorní, že po skončení zprávy bude následovat další a tedy že nebudete uvolňovat kanál. Často se používá i jako prostředek k nouzovému přerušení probíhajícího rozhovoru a vstupu s kritickou informací. Provedete to jednoduše tak, že počkáte, až na kanálu zazní "over" nebo "out" a vy do éteru plácnete své "BREAK!".

CORRECTION - Říkáte tím: "Udělal jsem chybu v tomto přenosu a začnu od posledního údaje, který jsem řekl správně." Většinou to použijete, když špatně udáte místo nebo směr.

I SAY AGAIN - Znamená, že budete něco opakovat. Možná je vám divné proč se prostě neřekne "repeat" bylo by to přeci kratší. Důvodem proč se "repeat" nepoužívá je ten, že po této zprávě by vám to dělostřelectvo vysypalo za krk (znamená pro artileri: "Opakujte palbu na předešlou pozici.")

MESSAGE (Follows/Ends) - Používá se k označení počátku a konce důležitých zpráv. Abych upřesnil co je považováno za důležité, tak tady je příklad: "Message Follows. Strategic Command authorizes use of force to secure area of operations. Message Ends."

OUT - Označuje konec přenosu. Žádná odpověd není očekávaná ani vyžadovaná.

OVER - Také konec přenosu, ale tentokrát čekáme a vyžadujeme odpověď.

RADIO CHECK - "Jaká je moje síla a čistota signálu?"

ROGER - "Obdržel jsem zprávu a rozumím."

SAY AGAIN - "Prosím opakuj předešlou zprávu."

TIME - Následující sled čísel bude údaj času a data.

WAIT ONE - "Na pár sekund se odmlčím."

WAIT OUT - "Odmlčím se na delší dobu a pak se ozvu."

WILCO - "Obdržel jsem zprávu, rozumím a provedu."

CEASE FIRE - "Palbu všech zbraní zastavit."

FIRE - "Palte na označený cíl."

FIRE AT WILL - "Palte dle uvážení."

WEAPONS FREE - "Jste oprávněni použít zbraň."

WEAPONS HOLD - "Palte pouze pokud jste napadeni."

WEAPONS SAFE - "Nejste oprávněni použít zbraň."

FLANK - Znamená křídlo nebo týl jednotky. Taky se používá jako sloveso "to flank", tím je myšlen přesun na pozici odkud můžete střílet nepřátelské jednotce do zad nebo na křídlo.

BOGEY - Neidentifikovaná jednotka.

TANGO - Terorista, čily cíl.

FRIENDLY - Jednotka kladně identifikovaná jako přátelská.

ENEMY - Prostě nepřátelský cíl (tank, vrtulník, voják, atd.)

OPFOR - OPposition FORce - další výraz pro zlé hochy.

GO LOUD - Tichý postup už není nutný. Povoluje použití zbraní bez tlumičů a jednotka může používat baterky nebo jiné zdroje světla.

INBOUND - "Jdou proti nám."

OUTBOUND - "Jdou od nás."

(číslo) O'CLOCK - Vyjádření směru za předpokladu, že jste všichni otočeni čelem na 12 hodinu.

ECHO ECHO - "escape and evade." Tento příkaz se používá, když už není nadále možné vést organizovaný ústup. Říká jedinci, že každý už je sám za sebe a nemůže tedy čekat ani palebnou podporu. Ani nevíte, jak se vám začne vařit krev, když to slyšíte do sluchadel.

RALLY (at) - Setkání na předem určeném místě (rally point).

CONTACT - Boj nebo potyčka s nepřítelem.

BREAK CONTACT - Jednotky musí okamžitě přestat aktivně bojovat s nepřítelem a stáhnout se od něj. Není to ale vždy ústup. Často se používá k tomu, aby se vyklidil prostor pro dělostřelecký zásyp nebo vrtulníkům. Pro airsoft je použitelný další hledisko, a tím je přeskupení jednotek následované úderem.

RETREAT - Přerušit kontakt s nepřítelem a organizovaně (hlavě co nejrychleji ) se stáhnout do bezpečí.

AMBUSH - Zaútočit z předem připravených pozic na nepřipraveného nepřítele.

VISUAL - Říkáte, že jste schopen přímo vidět nepřítele.

MIKE - Prostě metr

KLICK - Kilometr

DOWN - Mrtví, není akceschopný. Opět malý příklad: "I've got 3 down and WE've still got significant contact." Nebo: O"pfor has 2 down and one maneuvering to our flank."

DRY - Bez munice, baterie, plynu.

RADIO DARK - Zákaz použití radia do odvolání.


Tak stímhle se bát pod vodu nemusíte.

Shrnutí

Tento článek měl za úkol podtrhnout pár pravidel ohledně udržování radiového kontaktu, ale pravda je taková, že si po nějaké době každá jednotka vytvoří více či méně odlišnou skupinu hesel a termínů. Dodržování protokolu kvůli protokolu je bláznovství. Když jsme začínaly s rádiovou komunikací v angličtině, bylo to dost toporné, ale musím říct že nám to přešlo rychle do krve. Hra tím dostane úplně jiný spád (hlavně, když je schopný velitel). Není to jistě jediná cesta, ale nám se zdála snadnější než vymýšlení vlastních termínů. Na tomto místě bych chtěl poděkovat za poskytnutí informací adminovi www.airsoftretret.com a za pěkné obrázky www.specwargear.com. Pokud máte další dotazy, tak se buď ptejte mě, nebo zkuste nahlédnout do US Army Training Manual 24-18.

Smith & Wesson

Komentáře

14.09.2005 2ann

Smith327Smith327
To při sebelepší vůli nejde :) Odposlech PMR vysílaček je naprosto banální záležitostí. pokud máš opravdu tak důležitou zprávu, pak použij mobil...

30.04.2005 Nepřítel neslyší?

annann
pokud mam PMR jak nastavim aby me slysel kamos ktery ma jiny PMR a aby me neslysel nepritel? DIK

28.01.2005 2Smith327

SkipiSkipi
Dik za odpoved.

27.01.2005 2skipi

Smith327Smith327
No většinou se to odvozuje od velitele(system fireteamu) nebo podle toho kam míří předek vozidla ve kterym jedete, nebo prostě podle severu:))

17.11.2004

SkipiSkipi
Chtel bych se zeptat na to udavani smeru v hodinach ,prece kdyz jde jednotka tak kazdej cumi jinam (nekdy se ani nevidej) tak jak pozna prijemce zpravy kde ma zrovna odesilatel dvanactou. P.S asi sem fakt blbej P.P.S. peknej clanek

19.08.2004 to: snack

Smith327Smith327
Napis link kdes to splasil rad bych to vomrknul ;)

05.08.2004

snacksnack
To radio na prvnim obrazky je od firmy HARRIS a nese oznaceni RF-5800M-HH Multiband. Co je u neho zajimave je to, ze pracuje v rozsahu 30-512 MHz a jednou z velmi zajimavych vlastnosti je frekvencni hopping (dynamicke preladovani nosne behem relace (100/sec)

01.08.2004 Re: Bee Boo

Smith327Smith327
Skus se zeptat admina, z mí strany by to bylo OK

Novinky a slevy emailem