Tokyo Marui M16A1
12. 10. 2004Na začátku je vždy otázka: "Tak kterou zbraň si koupím?" V této recenzi se zmíním o zbrani M16A1 od firmy Tokyo Marui. Třeba si pak dokážete lehce odpovědět co si vybrat...
Firma Marui bohužel vyrábí jen verzi M16A1, která se v drtivé většině případů do výzbroje týmu moc nehodí. Ale v Japonsku to asi berou tak, že je to "jen" manuál, takže M16A2 nebo M16A1 Vietnam si přeci může KAŽDÝ koupit v elektrickém provedení. Ale u nás jde především o cenu! Takže se podíváme na manuální provedení. Takže nyní něco o nedostatcích a přednostích zbraně.
Plastová zbraň, která měří 988 mm má logicky tendenci skřípat a vrzat. Váží 2 kg a je velice úzká! Všechny tyto údaje se pak projeví v držení zbraně. M16 je do ruky dosti lehká a úzká, na druhou stranu je, ale až dost dlouhá, což dává střelcovi pocit křehkosti a trochu nedůvěry.
M16tce by určitě neuškodilo kilo navíc. Pocity jsou jedna věc, ale fakta druhá. Faktem je, že M16 má 460 mm dlouhou hlaveň. Ta také zaručuje odpovídající dostřel, který střelce snadno přesvědčí, že skřípaní plastů je prkotina.
Střelba s M16 je velice příjemná a přesná. K natáhnutí zbraně jsou k dispozici dvě možnosti. Zaprvé klasicky pákou T u mířidel a zadruhé tyčkou, někomu připomínající R.I.S rukojeť, dole na předpažbí. První způsob nabíjení je docela nepohodlný. Využití si dovedu představit snad jen kdybych ležel někde v zákopu a opravdu se nechtěl natahovat pro rukojeť na předpažbí. Ale i druhý způsob má svoje mouchy. Působí velice (zase) křehounkým dojmem a střelec by se bál, kdy už mu tyčka zůstane v ruce. Další nevýhodou je, že když natahujete za "R.I.S" rukojeť, tak se natahuje i klasické nabíjení (páka T) a to dosti znepříjemní střelbu. Ale ani tyto zápory nemůžou předčit výhodu v rychlosti nabíjení, které druhý způsob nabízí.
Dobrou přesnost zaručuje již zmiňovaná 460 mm dlouhá hlaveň. Se zbraní jde tedy přesně střílet někde okolo 40 až 45 metrů. Kuličky lze použít výhradně váhy 0,25 gramů. Někdo si manuální zbraně upgraduje, pak můžete střílet i na 50 metrů se slušnou přesností! Osobně bych upgrade stylu podložit pružinu, až tak nedoporučil, neboť tím snížíte životnost zbraně a příjdete o záruku.
Pohodlnou střelbu zaručuje velká pevná plastová pažba a možnost nabíjení tyčkou na předpažbí. Ovšem není všechno zlato co se třpytí. Pohodlí při střelbě je vykoupeno manévrovacími schopnostmi zbraně. A věřím, že zlomit takto křehkou zbraň by až takový problém nebyl!
Zásobník je dvoukomorový na 33 kuliček. Co dodat? Střílíte střílíte, když už kule nelítají přepnete komoru a střílíte dál. Snad ani nemá cenu psát, že není zrovna praktické přepínat komoru někde pod palbou zrovna když jsem potřeboval střílet. Ale dvoukomorové zásobníky jsou zaběhnuté a nikdo to asi měnit nebude. Ale není to až taková tragédie, představte si přepínat komory u AEG!?
Míření je zajišťováno dioptrickými plastovými mířidly. Jsou výškově seřiditelná. Seřizování se provádí speciálním seřizovacím klíčem, který je součástí dodávky při koupi zbraně. Plastová mířidla vykazují omezené možnosti míření. Například za šera mířit prakticky nejde. To je ovšem neduh i reálných zbraní typu M16.
Na airsoftovou manuální verzi lze také přichytit kolimátor. otřebujete "jen" montáž M16 a pak kvalitní kolimátor, aby se míření zlepšilo a né zhoršilo :-) Ovšem taková sada vyjde kolem 2000 Kč a více, což je značná částka v poměru s pořizovací cenou zbraně! Zde by se dalo polemizovat jestli se to vyplatí nebo ne.
A co závěrem? M16A1 je manuální zbraň s větším dostřelem, který je ale vykoupen křehkostí. Pokud se ke zbrani chováte rozumně a nemusíte prolézt každou skulinku, tak je určitě dobrou volbou!
Ko.viK
Komentáře
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se
16.10.2004 XM vs M16
16.10.2004
16.10.2004 M16 vs. Xm177E2
13.10.2004 Nabijeni
13.10.2004
12.10.2004
12.10.2004