Úvaha nad zbraní odstřelovače

08. 12. 2006

Nekonečné diskuze a dotazy na téma "jakou airsoft sniperku si mám koupit" a podobně, mne vedly k sepsání jakési úvahy nad možnostmi a kritérii při výběru airsoftových zbraní pro odstřelovače...

img

V zásadě vycházím z toho, že silně upgradované sniperky, ať už manuální, plynové nebo AEG, mají velmi podobné střelecké vlastnosti. To je dáno tím, že jejich přesnost a dostřel je limitován především vlastnostmi a možnostmi AS střeliva - plastových kuliček. Takže pokud upgradujeme a vyladíme AS odstřelovačky, jejich maximální dostřel a přesnost bude dost podobná.



Ano, u některých zbraní takový upgrade bude v podstatě nemožný (Super 9, MK1 sniper, různe Cyberguny a číny apod.), ale u většiny kvalitních zbraní to takový problém nebude. Rozdíly mezi nimi budou samozřejmě v kvalitě těchto zbraní a v jejich poruchovosti a výdrži, protože silné upgrady velmi namáhají spoustu vnitřních součástek. A to platí především u zbraní, kde se k pohonu využívá stlačený vzduch - manuály a AEG. Ale odmyslíme-li si čistě technické hledisko, které se probírá a probíralo snad milionkrát na všech diskuzích, máme tady samozřejmě i jiná hlediska a kritéria, na něž se podle mého tak trochu zapomíná. A zapomíná se na ně právě na úkor technických debat typu "když dám 300%, jak dlouho to vydrží" a podobně. Jaké tedy jsou tyto další kritéria a vlastnosti odstřelovaček, které jsou tak důležité a podstatné - tedy alespoň podle mne :)



Například podobnost reálnému vzoru. Podle mne by zbraň měla být podobná svému skutečnému vzoru. A to samozřejmě jak rozměry a hmotností, tak i v ideálním případě vyvážením této hmotnosti, ovládáním, sborkou/rozborkou a údržbou. Také výběr zbraně by, pokud je to možné, měl být podřízen tomu, jakou zbraň používá jednotka, kterou napodobujete. Je jasné, že se nevyrábí tolik airsoftových odstřelovaček jako je skutečných typů, ale přeci jen, napodobuji-li US jednotky, tak je dost podivné mít například SVD Dragunov, nebo Accuracy International. Zvláště, když existují kvalitní M24 i M40 a to jak manuální, tak i plynové.

Ovšem pokud nejste vázáni z nějakého důvodu při výběru zbraně svým reálným vzorem, pak by Váš výběr měl být zaměřen více praktickým směrem, než jen - tahle se mi líbí, tu chci. Navíc sniperky nejsou zbraně, které by se měly nějak často obměňovat. Než si střelec na svou zbraň zvykne, naučí se využívat všech jejích výhod a předností, tak to trvá delší dobu. Skuteční odstřelovači si většinou na svou zbraň zvykají mnoho měsíců a až třeba po dvou letech jsou si svým prvním výstřelem opravdu jistí. Takže Váš výběr zbraně není dobré podcenit a odbýt, protože Vaše puška by měla sloužit delší dobu. A to ani nemluvím o tom, jak špatně a s jakou finanční ztrátou se v airsoftu prodávají použité zbraně.



Takže, sniperka by měla být nejen přesná, ale měla by splňovat i další požadavky. Měla by mít ergonomickou pažbu, která bude střelci vyhovovat bude mu prostě "sedět", ale neměla by být přehnaně složitá a komplikovaná. Měla by mít jednoduchou konstrukci, být odolná a spolehlivá. Musí vydržet hrubší zacházení, nemá to přece být zbraň pouze na střelnici, ale do těžkých podmínek. Už z uvedeného je docela jasné, že některé tyto požadavky jsou vcelku protichůdné, takže je jasné, že tak jako tak půjde o určitý kompromis. Bude-li mít pažba ergonomický tvar, tak už těžko bude jednoduchá a kompaktní a naopak.



Uveďme si teda dva příklady. Zbraň s pažbou Accuracy International a pažba loveckého typu, jako například M40A1. Pažba M40 je jednoduchá a z jednoho kusu. Pro manipulaci v terénu je ideální díky své jednoduchosti a oblým, rovným tvarům. Díky tvaru pažby a díky tomu, že optika může mít co nejnižší montáž (tak aby si nevadila s klikou závěru), je celá puška velmi nízká a kompaktní. Také je velmi lehká, tudíž je příjemná na delší nošení, a to i díky svým oblým tvarům, které do rukou ani na zádech netlačí a nedřou.

Tento typ pažby však není zcela ideální ergonomicky. Především rukojeť není pro střeleckou ruku zdaleka to pravé a ani nemá oporu pro nestřílející ruku. Dobře zalícit lze prakticky jen s nějakou dodatečnou lícnicí. Také střelba z různých poloh je problematická, protože lícnice není polohovatelná. To že je celá zbraň poměrně lehká, je sice dobré pro manipulaci a nošení, ale pro střelbu samotnou už to je spíše na závadu. Je ovšem pravda, že tuto negativní vlastnost v airsoftu tolik nepocítíme, protože u našich zbraní není zpětný ráz a ani jejich přesnost není taková, abychom to významně pocítili.



Naproti tomu pažby typu AI jsou velmi ergonomické a pro střelbu samotnou jsou tak naprosto ideální. Svým tvarem jsou skvělé jak pro střílející ruku, tak i pro nestřílející. Lícnice i botka jsou stavitelné, takže nastavit si pažbu je pro každého střelce velmi snadné. Také pro střelbu z různých poloh lze měnit nastavení pažby, což je velmi výhodné. Bohužel předpažbí má ale hranatý tvar, což není dobré a pohodlné, pokud nestřílející rukou podpíráte nebo držíte předpažbí. Díky konstrukci pažby je celá zbraň velmi vysoká a navíc je nutno použít vysoké montážní kroužky, což celou zbraň činí ještě méně kompaktní. Navíc z pažby mírně vyčnívá zásobník (i když jeho větší kapacita je bezesporu výhoda), což může vadit střelci při střelbě z některých poloh a také se za něj zbraň může při pohybu v přírodě zadrhávat.

Tím se dostáváme k dalším nevýhodám této pažby. Vzhledem ke své konstrukci je značně složitá a sestavená z mnoha dílů. I když je sestavena pevně, i tak hrozí, že by se mohl nějaký díl povolit, případně i ztratit. Další nevýhodou je, že může dojít (a zaručeně také dojde) k zanesení nečistot do konstrukce pažby. Bláto, písek, voda, sníh apod. Vše se tam dostane. Výhodná věc jsou očka na popruh, která jsou z boku zbraně. Puška se tak dobře nosí přes rameno, i se s ní lépe plazí, takže se tolik neválí v nečistotách. Při nesení na zádech také dobře v této pozici drží a méně časteji tak dochází k samovolnému otevření závěru, což může být problematické a například u M40 k tomu dochází. Poslední věcí je, že vzhledem ke své vysoké váze je mnohem vhodnější a klidnější při samotné střelbě, ovšem pro pohyb a nošení to už takový hit není, docela se pronese.



Další, bohužel velmi opomíjenou vlastností, je možnost čištění a rozborky zbraně. Je to vlastně dost zvláštní, uvědomíme-li si, že jedna z hlavních podmínek pro to, aby naše zbraně střílely přesně, je aby jejich hlavně byly vzorně vyčištěny. Bohužel se víc než často setkávám s tím, že spousta "sniperů" se o své zbraně nedostatečně stará. Málo, případně vůbec, je čistí a pak se diví, že to je s jejich přesností špatné. Především plynové zbraně jsou na čištění hlavně a HOP gumy velmi choulostivé a je potřeba je čistit co nejlépe a nejčastěji. Jen pro příklad - já sám svou plynovou pušku čistím po vystřelení 30-50 ran! Což znamená, že pokud při nějakém cvičení vystřílím 60 a více ran (více než 100 opravdu vystřílet během jednoho dne nejsem schopen), ten den jí čistím dvakrát. V takovém případě ovšem ocením možnosti rozborky a čištění zbraně, protože popravdě řečeno - nedovedu si představit během jednodenního výcviku dvakrát rozebrat a složit SVD Dragunov :).

Jednoduchou manipulaci se zbraní co se rozborky týká, také oceníte dojde-li k nějaké závadě. Například zaseknutá kule v hlavni dokáže být u některých zbraní docela problém a většinou k takové závadě nedojde při tréninku, ale v boji. Takže pokud si budete vybírat zbraň, popřemýšlejte i nad tímto aspektem a také si spolu se zbraní pořiďte nějaké čištění, které Vaší zbrani a Vám bude vyhovovat. Údržbu zbraně - jakékoliv a u odstřelovaček to platí dvojnásob - není radno podceňovat, nebo dokonce opomíjet.



Odstřelovač ke své zbrani také potřebuje spoustu dalších doplňků. Například taktický popruh. Taktický popruh by měl mít snadno nastavitelnou délku, být lehce sundavatelný a také vhodný pro střelbu z různých poloh, kdy je jeho použití potřeba. Samozřejmostí je také to, aby byl kvalitní a pevný pro přenášení a manipulaci se zbraní.



V airsoftu se bohužel také velmi málo dbá na optický zaměřovač. Přitom u ostrých zbraní je puškohled mnohdy stejně drahý jako samotná zbraň. Puškohled pro taktickou střelbu by měl splňovat některá kritéria. Samozřejmostí je kvalita. Jak mechanických částí, tak i optiky. Výhodné (ale v airsoftu ne až tak používané) je mít velká rektifikační točítka s jasně definovanými "kliknutími". Mohou být vnější, nebo i s krytkami, je však dobré, aby se s nimi dalo snadno manipulovat i vleže, nebo třeba v rukavicích. Dále by tubus puškohledu měl být z jednoho kusu, nejlépe o průměru 30 mm a průměrem vstupní čočky nejméně 40. Ideální je, aby měl proměnné zvětšení, přibližně 3-10x. Pro airsoft je vhodné zvětšení 4x, maximálně 6x.

Velmi důležitý je ovšem typ záměrné osnovy. Bavíme-li se o taktickém optickém zaměřovači a ne o loveckém, nebo sportovním, pak obyčejný kříž není zrovna vhodná volba. Ideální je zaměřovací obrazec s dálkoměrnou osnovou. Pokud si pořídíte Mildot osnovu a naučíte se s ní pracovat, nikdy toho nebudete litovat. Poslední dobrou věcí je mít na puškohledu sluneční clonu, nebo Killflash.



Další důležitá věc je dvojnožka. Pravdou je, že někdy se používání dvojnožky příliš nedoporučuje a preferují se jiné podložky pro střelbu s oporou, ale na druhou stranu - střelba s dvojnožkou je nejjednodušší. Dvojnožka by každopádně měla být bytelná, protože je potřeba aby vydržela, když se do ní se zbraní opřete (směrem dopředu - např. Maruzen dvojnožka se sklopí, případně zlomí). Ideální také je, aby byla lehce a jednoduše sundavací, aniž by hrozila její ztráta. Také potřebujete, aby nožičky byly vysouvací. K tomu musím z vlastní zkušenosti říct, že v terénu se mi mnohem více osvědčil západkový systém (jako má Parker Hale, nebo Versapod), než aretace šroubem, který lze i ztratit (např. Harris).



Pro praktické využití prozradím jednu dobrou vychtávku. Pokud máte možnost, opatřete svojí zbraň na konci hlavně závitem a tlumičem ohně (úsťovou brzdou). Jde především o ochranu ústí hlavně před vniknutím nečistot, nebo před jeho poškozením. Pohybujete-li se se zbraní v terénu, lehce se Vám to může stát.



Nakonec musím říct jedno. Ať už si vyberete jakoukoliv zbraň, chovejte se k ní, jako by na ní měl záviset váš život. K čemu je Vám nádherná a úžasná zbraň, která není spolehlivá a nevystřelí přesně v okamžiku, kdy to budete nejvíce potřebovat. Protože odstřelovač musí svůj cíl zasáhnout jediným - a to dokonce prvním výstřelem. Naučte se se svou zbraní zacházet, využít všech jejích předností, udržujte ji funkční, čistěte jí. Když bude Vaše sniperka plně funkční a spolehlivá a bude střílet s konstantní přesností, pak budete moci věnovat více času a úsilí tomu, abyste zlepšovali sebe a svoje schopnosti a budete tím lepší, respektovanější a obávanější střelci.

Harry

Komentáře

20.12.2006

JFaJVaRJFaJVaR
DeadlyOne obavam se ze jsi zcela nepochopil oc tu bezi. Jde o to ze i tva puska by po nainstalovani 300%niho upgrade, mela byt podle vyjadreni pracovnika CUZZS timto uradem kusove overena. Pak take jde o to ze je jedno jestli si koupis 300%ni pruzinu na netu nebo si uplne stejnou pruzinu nechas udelat, protoze bez obalu je nikdo od sebe nerozezna. Atd.. atd.. bylo by to ale na samostatnou diskuzi.

20.12.2006

DeadlyOneDeadlyOne
No tak to je husty kam se diskuze na Harryho clanek dostala. No radsi se nebudu pridavat. Za sebe muzu rict ze na sve pusce zadny zmeny provedene sam neplanuju a 300% upgrade pro manualku je vice nez dost, pokud teda nechcete rozstrelovat okna, nebo sestrelovat krabicky od sirek na 100 metru:). Nechte modifikace a vyrobu na profesionalech a lidech povolanych. Jejejeje, DeadlyOne se zase projevil :):)

20.12.2006 pro: JFaJVaR

HarryHarry
Zásadní a základní háček je v tom, že jakoukoliv výrobu nebo úpravu zbraní (tedy i AS, které spadají do kategorie D) je oprávněn provést pouze ten, kdo má licenci na takovou činnost (úprava, vývoj, výroba zbraní a podobně). A licenci můžeš získat pouze na základě koncese na totéž. Zákon nerozlišuje mezi výrobou nebo úpravou tebou zmiňovaného protiletadlového kanónu a airsoftové zbraně - na obojí je třeba stejná koncese a licence. Úpravami zbraně na které je třeba mít licenci je míněno úpravy "hlavních částí zbraně", to jsou hlaveň, pouzdro závěru a závěr. U AS zbraní to není přesně specifikováno, protože na nějaký mechaboxy zákon skutečně nepamatuje. Je tedy na zkušebně zbraní aby oni rozhodli co jsou "hlavní části AS zbraní". No, hlaveň to je každopádně... Pokud si někdo vymění ostatní díly zbraně, které nejsou hlavními díly (pažbu, předpažbí, raily, montáže a co já vím ještě), může to udělat bez problémů každý sám a to ať už na ostrém samopalu, nebo airsoftové zbrani. A jak ti odpovídal ten člověk ze zkušebny, "Otázka postihu je věcí PČR". To není jejich práce, oni maximálně podají podnět k vyšetřování, pokud jim někdo přinese upravenou zbraň na schválení a nemá doklad od licencované osoby, že tuto úpravu provedla... Ale to už zabíhám daleko... Pointa je, že většina airsofťáků si neuvědomuje (a nebo to nechtějí slyšet a tak všude vykřikují že to je blbost a podobně - ale to jsou na těžkým omylu), že i "airsoftový hračky" jsou zbraně a zákon na ně tak pohlíží a to v plném rozsahu! To že je může vlastnit osoba nad 18 let (plnoletá, svéprávná, ne pod vlivem návykových látek - do toho patří i alkohol, atd. podle zákona) ještě neznamená, že se na AS zbraně nevztahují ostatní restrikce a to především pro jejich úpravy a výrobu. A opravdu nemám náladu si nechat spílat do "chytráků co vlastni firmu na vyvoj zbrani, rozumu a podobne" jen proto, že to co dělám, dělám poctivě a podle pravidel a zákonů... Ale tohle je opravdu debata absolutně mimo rámec původního článku, které jsem se chtěl vyhnout...

19.12.2006

JFaJVaRJFaJVaR
Mne zase prijde celkem logicke ze pokud je zbran homologovana a je ji vymenena bud jen hlaven, nebo vsechny soucasti krome tela ktere tvori pouze jeji vzhled, tak uz to tezko bude ta sama zbran jako pri schvaleni. Pokud ovsem je zamena vsech vnitrnich soucasti v poradku tak by nemel byt ani problem si poskladat zbran ze soucastek urcenych na upgrade. Jenze jestli se nemylim jednotlive soucasti homologovane nejsou a jen je nekdo nekde vyrobil, zabalil a prodal. Potom tedy nechapu proc by je nemohl vyrobit kdokoli jiny a opet z nich poskladat AS zbran. Muzete mne tedy nekdo vysvetlit kde je ten hacek?

18.12.2006 Hezky clanek

sh0teksh0tek
Ja bych jen doplnil jak je dulezite mit spravnou oporu pri strelbe ze sniperky (viz link i41.photobucket.com/albums/e289/jv444/DontAskDontTell.jpg - pri vhodne sex. orientaci muze byt strelba i prijemna :)))

18.12.2006 RE: JFaJVaR

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Bohuzel musime konstatovat, ze Vas p. Soukup v nekolika zkutecnostech docela mate, nebo Vy si to spatne vykladate. Podle nasich pravnich rozboru je upgrade AS zbrani v poradku, provadi-li ho osoba poverena (vlastnik licence) a nejedna-li se o zasahy, ktere upravuji zakladni konstrukcni vlastnosti zbrane.

18.12.2006

JFaJVaRJFaJVaR
Nejak te asi nechapu, muzes psat vice k tematu prosim? (Nevim proc a z ceho by se mne melo ulevovat, spatne mne nebylo, je mne stale dobre?)No vidis, to ja se zase pro zmenu snazim uvadet veci podle meho nazoru dulezite, pravdive a overene u odborniku, mozna jsi mne jen spatne pochopil tak tu korespondenci prekopcim sem aby byli vsichni v obraze. prvni dotaz:Dobry den, procetl jsem si zakony a vyhlasky na ktere mate na vasich strankach odkazy, ale bohuzel jsem nenasel co jsem hledal a tak se obracim se svym dotazem na vas. Pokud si nekdo, napr. muj syn koupi airsoftovou zbran ktera je vami homologovana je vse v poradku, ale po case si vetsina uzivatelu techto zbrani zacne dokupovat takzvane upgrady nebo rovnou cele sety takovych vylepsni ktere znacne zvisi vykon teto zbrane. Proto se obracim na vas s dotazem zda se i na takto pozmenenou zbran jeste vztahuje vami udelena homologace, nebo jestli jiz jeji upravou, drzenim a pouzivanim pote vlastnik ci pravne odpovedna osoba porusuje nejaky zakon a je tak vystavena postihu. Predem dekuji za vasi odpoved. Jiri Fornusek. odpoved:Vážený pane, pokud provedete na uvedené zbrani úpravy, které nebudou odpovídat kontrolovanému výrobku při homologaci, pozbývá tato zkušení značka platnost. Podle našeho názoru běžně dostupné úpravy airsoftových zbraní nepřekročí 10 J pro homologaci popř. 16 J pro kusové ověřování. Otázka postihu je věcí PČR. S pozdravem Ing. Jiří Soukup druhy dotaz:Vazeny pane, moc vam dekuji za vasi odpoved, ale rad bych vas pozadal jeste o upresneni. Pokud jsem vase vysvetleni spravne pochopil tak zbran pozbyde homologace i v pripade vymeny hlavne za hlaven presnejsi? Napr. original hlaven se kterou byla zbran homologovana ma svetlost 6,08 mm a nova hlaven bude mit svetlost 6,04 mm? Pripadne jde nechat takovou upravu provest nejakou firmu aby zbran homologaci neztratila? Nebo bych ji musel po uprave nechat u vas znovu homologovat? Jiri Fornusek druha odpoved:Vámi zamýšlená úprava - výměna hlavně jejíž průměr bude o čtyři setiny mm menší nemusí vést k větší přesnosti zbraně spíše na druhé straně dojde ke snížení energie střely. Pokud tuto výměnu neumožňuje výrobce je nutné z toho vycházet a zbraň neupravovat. O novou homologaci by se však již nemohlo nejednalo ale o kusové ověření, které by stálo celkem 500,- Kč. S pozdravem Ing. Jiří Soukup

17.12.2006 pro: JFaJVaR

HarryHarry
Ulevilo se ti, je ti líp? Vždy prezentuju jen své názory a za nima si i stojím a klidně si je obhájím. Ale nějak nevidím důvod proč bych měl obhajovat své názory a postoje na internetu, před někým koho vůbec neznám. Přijeď na nějakou naší akci (například jestli ještě někdy budeme pořádat sniper cup) a můžeme si o všem promluvit. Také si myslím že uvádíš polopravdy a nesmysly...

Novinky a slevy emailem