TM Sig 552 Seals

08. 07. 2004

Jde o krátkou útočnou pušku vyvinutou švýcarskou zbrojovkou Sig Arms. Tento model zbraně dokazuje, že Švýcaři umí dělat nejen dobré hodinky, ale i nadupané zbraně...

img

Reálný Sig 552 Seals

Koncem 70. let požadovala švýcarská armáda menší a lehčí služební pušku v ráži 5,56 mm x 45 NATO (.223 Rem.), která by mohla nahradit útočnou pušku SG 510 firmy SIG v ráži 7,62 mm, která má v nenabitém stavu hmotnost téměř 6 kg. Paralelně k tomuto požadavku byl v muniční továrně v Thunu vyvinut nový vlastní náboj o hmotnosti 64 gr (4,1 g), na základě špatných zkušeností s účinkem náboje NATO se střelou o hmotnosti 55 gr (3,56 g) ve vietnamské válce. Nový náboj byl celoplášťový a celkově pevnější, takže nedocházelo k jeho roztržení v těle po zásahu. Roztržení střely na několik částí způsobí rozsáhlá vnitřní zranění, což je značně nehumální. Důsledkem zasažení protivníka by mělo být jeho vyřezení z boje a nikoliv snaha o způsobení nadměrných zranění a tím i velkého utrpení.

Zkušební střelba ze zbraně SG 552 se z hlediska přesnosti a spolehlivosti jevila výtečně. Při střelbě na terč vzdálený 300 m, mohlo být s touto zbraní (opřenou o předpažbí a při použití služebního střeliva) bez problémů nastříleno čis. 4 (průměr 40 cm).



Problémem při střelbě s SG 552 není krátká hlaveň, nýbrž krátká záměrná délka, představující jen 360 mm. Tato krátká záměrná délka odpovídá pouze 0.12 % z efektní střelecké vzdálenosti. Každá malá chyba v zamíření se na cíli vzdáleném 300 m významě zvětšuje. S nasazeným optickým zaměřovačem, je možné bez problémů dosáhnout zásahů ve středu terče čis. 5 (průměr 20 cm).

I na bojovém poli prokázal Seals své přednosti. Díky krátkému provedení je zbraň dobře vyvážena, čímž je usnadněno rychlé střídání záměrné na různé cíle. Na větší střelecké vzdálenosti (mezi 150 m až 200 m), je však nutno v důsledku krátké záměrné délky zaměřovat pečlivěji. Předností zase je snadnější vyhledávání cíle.



Reálná zbraň má možnost střelby jednotlivými ranami, třívýstřelovými dávkami a dávkou. Elitní speciální jednotky požádali o odstranění možnosti třívýstřelovými dávkami kvůli nevyužitelnosti v boji.

Tabulka srovnání reálné zbraně s airsoftovou:


SIG 552 Seals Reálná zbraň Airsofotvé provedení
Výrobce: SiG Arms AG Neuhausen, Švýcarsko Tokyo Marui
Ráže: 5,56 mm (.223 Rem.) 6 mm
Délka hlavně: 228 mm 247 mm
Kapacita zásobníku: 5, 10, 20, 30 nábojů 43BB
Hmotnost: 3,2 kg (bez nábojů) 2,2 kg
Materiál: ocel, plast plast, kov
Celková délka: 730 mm 720 mm
Možnosti střelby: Save, Semi, Auto, Burst (3 rány) Save, Semi, Auto
Teoretická kadence: 700 střel/min 800 střel/min
Úsťová energie: 1100 J do 1 J

Airsoftový Sig 552 Seals

Hned první co vás na Sigu zaujme bude krabice. Je opravdu malá a zbraň je v ní uložena se sklopenou pažbou. Sig 552 a G36C jsou nově vyvinuté "Maruiácké" zbraně, které jsou uvnitř dokonale sestavené a zpracování celého těla je opravdu realistické. Vnější díly jsou kromě tlumiče výšlehu, mířidel, lučíku, spouště, části na začátku předpažbí a začátku pažby - plastové. Ale nutno podotknout, že plast je u této zbraně velmi dobře zpracován a rozeznat ho od kovu je velmi obtížné. Kdo tuto zbraň ještě nedržel, tak čeká, že tělo zbraně bude kovově chladné. A nevidím důvod proč by TM mela dělat Sealse kovového když reálná zbraň je také z plastu.



Předpažbí je krátké a nevrže, ale je v něm málo místo pro baterku. Hodně tuningových hráčů asi zklame, že tam větší baterku jak MINI nenacpe. Na předpažbí se též nachází dvě R.I.S kolejničky. Jedna dole pro upevnění taktické rukojeti a druhá v pravo nahoře např. pro laser nebo svítilnu. Jak si jistě každý všiml, tak je na každé straně předpažbí 5 otvorů. Je dobré je podlepit černou lepící páskou. Zamezíte tak v případném dešti zatékání vody k baterce. Pokud budete mít baterku jakkoliv barevnou (já ji mám modrou), tak bude zbraň i lépe vypadat.

Tělo, jak jsem již řekl, je opravdu věrně zpracováno. Je na něm přepínač střelby, který umožňuje tři polohy SAVE, SEMI a AUTO. Od svých předchůdců (Sig 550, Sig 551) už nemá Burst mód, tedy možnost střílet řízenými dávkami 2-8 BB. V místě kde je u reálné zbraně závěr, je místo na regulování HOP UPu.



Pro pohodlné použití v rukavicích, je u této zbraně možné odklopit lučík a to jak vpravo, tak i vlevo. Mířidlem je válečkové hledí s dioptrickými otvory a hranolová muška v kruhovém tunelu. Já jsem si je ještě doma sám dobarvil, pro použití v šeru, tak jak to má reálná zbraň.

Sklopná pažba je daleko lépe zpracována než u předešlých Sigů a nehrozí náhlé lámání a praskání v ohybu pažby. Konec pažby je potažen gumou, která znemožní nechtěné klouzání při zapření. Tato možnost sklopení pažby, nachází velké uplatnění při transportu a boji v budovách.



Zásobníky jsou kapitola sama pro sebe. Pomocí dvou, na každé stěně zásobníku vytvořených zástrček, je možné vzájemně spojit x zásobníků, aby bylo zajištěno rychlé nabití pušky. Imitace reálných nábojů dodává zbrani věrohodnějšího vzhledu. U natahovacích zásobníků však tato imitace, z důvodu nedostatku místa, chybí.

Sig 552 Seals v boji

Díky malým rozměrům a sklopné pažbě je velice vhodný na CQB. Ovšem ani v lese ani v otevřeném prostoru se v žádném případě neztratíte. Troufl bych si říci, že vám malé rozměry pomohou k lepší manipulaci v obtížném terénu - samozřejmě na úkor dostřelu. Ten je přibližně shodný jako u každé AEG typu AK-47 Beta Spetsnaz, FN P90 a H&K MP5A5/A4.



Nejvyšší stupeň upgradu bych doporučil asi M100 a přesnější hlaveň. Dávat do Sealse silnější pružinu asi nemá smysl, protože bychom museli zbraň "vykuchat" a vyrobit větší baterku, kterou bychom dali... nemam potuchy kam. Měl jsem možnost shlédnout návod na vymontování lišty v předpažbí a tak docílit většího místa pro baterku, ale samozřejme to znamená poškození zbraně a 100% ztrátu záruky.

K SG 552, je jako k první AEG zbrani od TM, dodáván nový typ nabíječe ve tvaru pistolového zásobníku. Ten ulehčí hru zejména airsofťákům, kteří používají tlačné zásobníky. Je to opravdu velmi užitečná věcička. Řekl bych, že je to takový převrat v nabíjení. Člověk tím naplní zásobníky všech manuálů, elektráren i brokovnic. A to velmi rychle! Navíc se ještě nemusíte tahat po lese s nešikovnými "tyčinkami" na ládování.



Pokuď se rozhodnete váš nejcenější poklad dokrášlit optickým zaměřovačem či kolimátorem, budete potřebovat montážní bázi pro zbraně typu SIG. Budete-li chtít podvěsit svítilnu, tak si musíte koupit montážní kroužky nebo lepící pásku:). Ještě bych snad dodal že tlumič výšlehu plamene lze snadno odšroubovat a nasadit efektní tlumič hluku výstřelu.

A co závěrem? No, každopádně kromě Švýcarů odvedli KUS dobré práce i Japonci. Pokuď nepatříte k těm, co za každou cenu musí mít ve zbrani silnější pružinu jak M130 a trochu se vám líbí, tak nemáte nad čím uvažovat.

Pozn. Některé pasáže o reálném Sigu jsem čerpal s časopisu "Střelecký Magazín".

Petronikus_piti

Komentáře

28.11.2004 4majk

ŠakalŠakal
docela by mě zajímalo jakou pevnost mají ty plasty v teplotě třeba -15, protože extrémně pevná ocel taky není pružná a když teda ty plasty odolávají tomu namáhání a teplu, tak jak to je s tím chladem? Četl jsem jak třeba v roce 75 nebo tak nějak rusové testovali zbraně varšavské smlouvy a mezi nimy byl u pád zbraně z 1,5m v chladu na pevnou podložku a taky skoušeli co se stane s pažbou, když dostane zásah a plasty se neosvědčily oproti naší dřevotřísce v SA :o)). Byla tam také skouška střelby, kde SA v automatickém režimu na tom nebylo nejlíp, ale rusové se k tomu vyjádřili tak, že má vyšší kadenci o 200 ran než Ak a jechich vojáci na to nebyly zvyklý :o)). Jsou to sice plasty starých technoligií, ale t nové jsou taky pořád jenom plasty :o)). Chtělo by to nějaký takový test udělat i s dnešními zbraněmi.

27.11.2004 4majk

ŠakalŠakal
jj máme stejnej názor :o)) no uvidíme co zbrojní průmysl ještě skutí za kosmiky :o)))))

26.11.2004 Pro Šakala:

MajkMajk
No to sem prece napsal,ze glocky maji plastovy ram (=telo) a v nem kovove vodici drazky. Jeste starsi HK VP70 mela taky plastove telo. Jinak napsal si ze plast nenahradi ve vetsi mire kov a ja tvrdim ze uz se to stalo. Na zbranich vyvinutych v poslednich letech najdes plast rozhodne ve vetsi mire. Jen se podivej co se vyrojilo "plastovych" pistoli - Glock je proti nim malem dedecek. Jsou to treba Steyry M9 a M40,KelTec,slovenska K100,dokonce uz i moderni verze Coltu 1911 se delaji s umelohmotnymi ramy. Ten Vektor je pokud vim jenom puska R4 (jihoafricka uprava Galilu) "obalena" plastem a se spousti presunutou pred zasobnik. Jinak soucastky na ktere pusobi prachove plyny se budou delat z kovu jeste dlouho,ale nic jinyho jsem prece netvrdil (jinak neslysel sem ze by nejaka zbran mela plynovou trubici z umely hmoty,asi by rupla nebo by se roztavila). Co se tyka pusky XM-8,tak to je jenom HK G36,designove upravena tak,aby vypadala jinak nez nemecky vzor(podle me ji tim nehorazne zprasili-dali na ni vysuvnou operku ve stylu M4,takze nikdy nebude tak kratka jako G36 pri stejne delce hlavne,a taky optika uz neni v rukojeti ale nad ni => vyssi umisteni => mensi presnost) Ja sem teda slysel ze 20000 ran bez cisteni ale tomu uz neverim,tak 5000 mozna este jo. Jde o to,ze G36 odfukuje prachove plyny z plynove trubice dopredu ven z valce a ne dovnitr jako M16,ktera nema pist ale plyny u ni pusobi primo na zaver. G36 ma vnitrek pistu chromovan a pist ma stiraci drazky,takze se opravdu tolik nezanasi. To s tim cistenim a munici pro M16 je celkem znama vec,ale soucasne verze Stonerovy "Black rifle" jsou uz podstatne spolehlivejsi (jednak se doporucuje pravidelna udrzba a taky uz se vi jaka munice ji sedi nejlip) To ale neznamena ze by se mohla ve spolehlivosti za tezkych klimatickych podminek nebo v prasnem prostredi mohla vubec srovnavat s AKM nebo s Vz.58,i ty ale vyzaduji pravidelnou udrzbu.

24.11.2004 4majk

ŠakalŠakal
No co já vím, tak Glocky mají z plastu jen spodí část těla a do drážek v kterých klouže pouzdro závěru je opatřeno ocelovýmy výlisky a z plastu jsou ve spošťovém mechanizmu myslím jen 2 nebo 3 součástky, ale ty nejsou nijak namáhány tepelně ani nejsou použity tak kde by docházelo k velkému opotřebení. u pušky G36 vím o tom těle, ale myslím, že je tam i pár výstuk z nějakých uhlíkových materiálů. Co vím, tak zatím je jediná zbraň, která má celoplastovou konstrukci (tedy mimo hlavně) a aspoň tak o ní píší výrobci je Vektor TR-21 z JAR i když nevím z jakého materiálu mají plynovou trubici, když je tam asi taky docela teplo :o). No a jinak uvidíme s čím příjde H&K MX8, která má přijít do výzbroje Us 2006, ale už teď je myslím stovka kusů na testování v iráku. no amíci mají peníze, tak to bude bůch ví z čeho, ale stejně jim furt bude dávat na prdel steré dobré Ak47 nebo SA58 :o). No a jsem taky zvědaví jak jim to výjde s tím sdamočištěním, když říkají, že má střílet nějakých 8000 výstřelů bez čištění, ale M16 měla být taky ve vitnamu samočistící a jak dopadli :o). Dokonce k prvním dodávkám M16 do vietnamunedodávali ani čištění a to měli ještě jejich náboje špatné prachové náplně :o)))). No a doufám, že se se vývoj zbraní aspoň spomalí, protože já mám rád zbraně tak do roku 1995 :o), ale hold zbrojní průmysl jde dál tak jako všchno okolo a vyrábí tak spoustu "kosmiků".

23.11.2004 Pro Šakala - Plasty

MajkMajk
Nerad bych se s tebou hadal,ale mam dojem ze plast uz zastoupil u zbrani kov vsude kde to bylo vhodne-treba takovy Glock ma cely ram krome vodicich drazek pro zaver a hodne soucastek spoustoveho a biciho mechanismu z plastu,a je to konstrukce ze sedmdesatych let-vyvoj od te doby o neco pokrocil. Napriklad takova puska G36 ma uvnitr PLASTOVEHO tela z kovu pouze hlaven,zaver a spojovaci objimku hlavne s ozuby pro uzamceni zaveru. Pouzdro samo je tak odolne,ze ani nepotrebuje kovove vlozky pro vedeni zaveru. Stejne jsou na tom i samopaly HK UMP a Steyr TMP - i ty maji vodici drazky zaveru primo v plastu. Spoustu dilu biciho mechanismu je u nich taky z plastu,napr. spoust samotna,spoustova tahla nebo treba i kladivko (vnitrni kohout). Konstrukce zbrane vyrobene pouze z plastu je dnesni technologii samozrejme nemozna a jeste dlouho budou soucastky na ktere primo pusobi naboj pri odpalu z kovu,protoze je to v soucasnosti proste ten nejlepsi material pro dany ucel,ale kam za par desitek let pokroci vyvoj,to muzeme jenom hadat.

22.11.2004 Sig je libovka

micernymicerny
Jo, mám ho už druhou sezónu a je bez chyby. Mám tam lištu s optikou a i to docela vypadá pěkně.

22.10.2004 chybička Majka

ŠakalŠakal
zapoměl jsi napsat, že ty palstová těla závěru nejsou zrovna z (kosmických) materiálů, které vydrží skoro všechno, ale zas by ta zbraň byla neprodejná, takže v rto mtěle jsou také zalisovány ocelové odlitky, protože plast nikdy ve velké míře ve zbraních nezastoupí kov a kov bude mít vždy výhody. ovšem nemůžu vědět co příjde za kosmický materiál třeba za 5 let, ale já bych plast do ruky nikdy nedal.

12.10.2004

Mr. ThunderMr. Thunder
No je pravda že piti psát články umí... no tak doufám že nám tu ještě něco napíšeš, jak sem slyšel tak to nebude jen jeden článek. Mohli by tě zaměstnat jako písaře:-)

Novinky a slevy emailem