TM Sig 552 Seals

08. 07. 2004

Jde o krátkou útočnou pušku vyvinutou švýcarskou zbrojovkou Sig Arms. Tento model zbraně dokazuje, že Švýcaři umí dělat nejen dobré hodinky, ale i nadupané zbraně...

img

Reálný Sig 552 Seals

Koncem 70. let požadovala švýcarská armáda menší a lehčí služební pušku v ráži 5,56 mm x 45 NATO (.223 Rem.), která by mohla nahradit útočnou pušku SG 510 firmy SIG v ráži 7,62 mm, která má v nenabitém stavu hmotnost téměř 6 kg. Paralelně k tomuto požadavku byl v muniční továrně v Thunu vyvinut nový vlastní náboj o hmotnosti 64 gr (4,1 g), na základě špatných zkušeností s účinkem náboje NATO se střelou o hmotnosti 55 gr (3,56 g) ve vietnamské válce. Nový náboj byl celoplášťový a celkově pevnější, takže nedocházelo k jeho roztržení v těle po zásahu. Roztržení střely na několik částí způsobí rozsáhlá vnitřní zranění, což je značně nehumální. Důsledkem zasažení protivníka by mělo být jeho vyřezení z boje a nikoliv snaha o způsobení nadměrných zranění a tím i velkého utrpení.

Zkušební střelba ze zbraně SG 552 se z hlediska přesnosti a spolehlivosti jevila výtečně. Při střelbě na terč vzdálený 300 m, mohlo být s touto zbraní (opřenou o předpažbí a při použití služebního střeliva) bez problémů nastříleno čis. 4 (průměr 40 cm).



Problémem při střelbě s SG 552 není krátká hlaveň, nýbrž krátká záměrná délka, představující jen 360 mm. Tato krátká záměrná délka odpovídá pouze 0.12 % z efektní střelecké vzdálenosti. Každá malá chyba v zamíření se na cíli vzdáleném 300 m významě zvětšuje. S nasazeným optickým zaměřovačem, je možné bez problémů dosáhnout zásahů ve středu terče čis. 5 (průměr 20 cm).

I na bojovém poli prokázal Seals své přednosti. Díky krátkému provedení je zbraň dobře vyvážena, čímž je usnadněno rychlé střídání záměrné na různé cíle. Na větší střelecké vzdálenosti (mezi 150 m až 200 m), je však nutno v důsledku krátké záměrné délky zaměřovat pečlivěji. Předností zase je snadnější vyhledávání cíle.



Reálná zbraň má možnost střelby jednotlivými ranami, třívýstřelovými dávkami a dávkou. Elitní speciální jednotky požádali o odstranění možnosti třívýstřelovými dávkami kvůli nevyužitelnosti v boji.

Tabulka srovnání reálné zbraně s airsoftovou:


SIG 552 Seals Reálná zbraň Airsofotvé provedení
Výrobce: SiG Arms AG Neuhausen, Švýcarsko Tokyo Marui
Ráže: 5,56 mm (.223 Rem.) 6 mm
Délka hlavně: 228 mm 247 mm
Kapacita zásobníku: 5, 10, 20, 30 nábojů 43BB
Hmotnost: 3,2 kg (bez nábojů) 2,2 kg
Materiál: ocel, plast plast, kov
Celková délka: 730 mm 720 mm
Možnosti střelby: Save, Semi, Auto, Burst (3 rány) Save, Semi, Auto
Teoretická kadence: 700 střel/min 800 střel/min
Úsťová energie: 1100 J do 1 J

Airsoftový Sig 552 Seals

Hned první co vás na Sigu zaujme bude krabice. Je opravdu malá a zbraň je v ní uložena se sklopenou pažbou. Sig 552 a G36C jsou nově vyvinuté "Maruiácké" zbraně, které jsou uvnitř dokonale sestavené a zpracování celého těla je opravdu realistické. Vnější díly jsou kromě tlumiče výšlehu, mířidel, lučíku, spouště, části na začátku předpažbí a začátku pažby - plastové. Ale nutno podotknout, že plast je u této zbraně velmi dobře zpracován a rozeznat ho od kovu je velmi obtížné. Kdo tuto zbraň ještě nedržel, tak čeká, že tělo zbraně bude kovově chladné. A nevidím důvod proč by TM mela dělat Sealse kovového když reálná zbraň je také z plastu.



Předpažbí je krátké a nevrže, ale je v něm málo místo pro baterku. Hodně tuningových hráčů asi zklame, že tam větší baterku jak MINI nenacpe. Na předpažbí se též nachází dvě R.I.S kolejničky. Jedna dole pro upevnění taktické rukojeti a druhá v pravo nahoře např. pro laser nebo svítilnu. Jak si jistě každý všiml, tak je na každé straně předpažbí 5 otvorů. Je dobré je podlepit černou lepící páskou. Zamezíte tak v případném dešti zatékání vody k baterce. Pokud budete mít baterku jakkoliv barevnou (já ji mám modrou), tak bude zbraň i lépe vypadat.

Tělo, jak jsem již řekl, je opravdu věrně zpracováno. Je na něm přepínač střelby, který umožňuje tři polohy SAVE, SEMI a AUTO. Od svých předchůdců (Sig 550, Sig 551) už nemá Burst mód, tedy možnost střílet řízenými dávkami 2-8 BB. V místě kde je u reálné zbraně závěr, je místo na regulování HOP UPu.



Pro pohodlné použití v rukavicích, je u této zbraně možné odklopit lučík a to jak vpravo, tak i vlevo. Mířidlem je válečkové hledí s dioptrickými otvory a hranolová muška v kruhovém tunelu. Já jsem si je ještě doma sám dobarvil, pro použití v šeru, tak jak to má reálná zbraň.

Sklopná pažba je daleko lépe zpracována než u předešlých Sigů a nehrozí náhlé lámání a praskání v ohybu pažby. Konec pažby je potažen gumou, která znemožní nechtěné klouzání při zapření. Tato možnost sklopení pažby, nachází velké uplatnění při transportu a boji v budovách.



Zásobníky jsou kapitola sama pro sebe. Pomocí dvou, na každé stěně zásobníku vytvořených zástrček, je možné vzájemně spojit x zásobníků, aby bylo zajištěno rychlé nabití pušky. Imitace reálných nábojů dodává zbrani věrohodnějšího vzhledu. U natahovacích zásobníků však tato imitace, z důvodu nedostatku místa, chybí.

Sig 552 Seals v boji

Díky malým rozměrům a sklopné pažbě je velice vhodný na CQB. Ovšem ani v lese ani v otevřeném prostoru se v žádném případě neztratíte. Troufl bych si říci, že vám malé rozměry pomohou k lepší manipulaci v obtížném terénu - samozřejmě na úkor dostřelu. Ten je přibližně shodný jako u každé AEG typu AK-47 Beta Spetsnaz, FN P90 a H&K MP5A5/A4.



Nejvyšší stupeň upgradu bych doporučil asi M100 a přesnější hlaveň. Dávat do Sealse silnější pružinu asi nemá smysl, protože bychom museli zbraň "vykuchat" a vyrobit větší baterku, kterou bychom dali... nemam potuchy kam. Měl jsem možnost shlédnout návod na vymontování lišty v předpažbí a tak docílit většího místa pro baterku, ale samozřejme to znamená poškození zbraně a 100% ztrátu záruky.

K SG 552, je jako k první AEG zbrani od TM, dodáván nový typ nabíječe ve tvaru pistolového zásobníku. Ten ulehčí hru zejména airsofťákům, kteří používají tlačné zásobníky. Je to opravdu velmi užitečná věcička. Řekl bych, že je to takový převrat v nabíjení. Člověk tím naplní zásobníky všech manuálů, elektráren i brokovnic. A to velmi rychle! Navíc se ještě nemusíte tahat po lese s nešikovnými "tyčinkami" na ládování.



Pokuď se rozhodnete váš nejcenější poklad dokrášlit optickým zaměřovačem či kolimátorem, budete potřebovat montážní bázi pro zbraně typu SIG. Budete-li chtít podvěsit svítilnu, tak si musíte koupit montážní kroužky nebo lepící pásku:). Ještě bych snad dodal že tlumič výšlehu plamene lze snadno odšroubovat a nasadit efektní tlumič hluku výstřelu.

A co závěrem? No, každopádně kromě Švýcarů odvedli KUS dobré práce i Japonci. Pokuď nepatříte k těm, co za každou cenu musí mít ve zbrani silnější pružinu jak M130 a trochu se vám líbí, tak nemáte nad čím uvažovat.

Pozn. Některé pasáže o reálném Sigu jsem čerpal s časopisu "Střelecký Magazín".

Petronikus_piti

Komentáře

10.08.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
Dik za upozorneni. Dalsi clanky uz jsou na ceste a budou asi brzy zverejneny:-)

09.08.2004

MajkMajk
Jasne,to je v pohode. Jde o to ze Svycari nejsou v NATO,tak nemuseli pouzivat standardizovanou munici 7,62x51 mm. Ja sam to mam z knizky Jane's - Rucni palne zbrane. Kazdopadne je SIG SG-510 asi znamejsi,protoze se prodaval v mnoha zemich jako samonabijeci puska i civilistum,kdezto Stgw 57 se mimo Svycarsko asi moc nevyskytovala,nejspis prave kvuli pouzivane munici. Kazdopadne to neni zadna chyba za kterou by se melo strilet :-) ,navic o tuhle zbran v clanku neslo. Jinak doufam ze uz brzy zase neco napises,tenhle clanek byl dobrej.

04.08.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
4Majk jak jsem na konci clanku uvedl ze pasaze o realnem Sigu jsem cerpal z casopisu tak si tento problem muzete vyresit s redaktory streleckeho magazinu:-). A za tu drhou chybu se omlouvam. Jinak dik za pochvalu

04.08.2004 Chybky

MajkMajk
Co se chybicek tyka,v pasazi na zacatku uvadite jako predchudce teto rady zbrani ve svycarske armade pusku SIG 510 v razi 7.62 mm,coz byl ale komercni model,vojaci mely pusky oznacovane jako Stgw.57,ktere byly na starou svyc. munici atypicke raze 7.5 mm pouzivane uz asi od roku 1890. Tyto naboje byly presne,ale mely velky zpetny raz a byly v dobe zavadeni novych pusek uz beznadejne zastarale. Druhou chybnou informaci je ze realna zbran je taky z plastu. Plastove je jenom pazbeni,pouzdro zaveru je presny vylisek z oceloveho plechu. Plastove pouzdro zaveru pouzivaji napriklad zbrane HK G36,UMP a MP7(=HK PDW), Steyr TMP a SPP, FN P-90 a pravdepodobne i par dalsich. Clanek je ale dobry a fotky jsou pekne (a hlavne VELKE-na to spoustu jinych autoru casto kasle).

24.07.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
Strach je spis zadanou zalezitosti (samozrejme ze v mezich) aby vojak mel neustale v boji pud sebezachovy a zbytecne nedelal hrdinske kousky-takovi lide jsou vetsinou uz pri vyberovem rizeni vylouceni.

22.07.2004 moc detailu

ŠakalŠakal
vy to berete moc do detailu. Všechno vyplývá ze situace a pokud uvidím před sebou hlavu s laufem na mě, tak asi moc nebudu přemýšlet jak ho zranit. To už pak není o zranění, ael jen o tom jestli já a kolegové nebo on a kolegové. je to jako v softu- i Jedno AEg je velká výhoda. no nebudem to rozebírat- každému by hov** lízalo trenky. Doufám, že se tady nenajde nějaký hrdina a řekně, že by něměl, protože každý má strach a jen jej ovládá- ti co ho nemaj jsou už skoro na úrovni biologických robotů.

22.07.2004 RE: buqi

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
No, trosku se do toho vlozime :-) Pokud kritizujete zminenou pasaz v clanku (celoplastova strela) a fotky realne zbrane, tak za to autor clanku nemuze. Tuto pasaz i fotografie, jsme tam pridali bez jeho svoleni, za coz se omlouvame. Sig je svycarska zbran a obyvatele teto zeme maji trosku jiny pohled na valku a mrzaceni lidi (proto jsou asi stale neutralni ve vetsine konfliktu). Z tohoto duvodu zkonstruovali pevnejsi naboj.

22.07.2004

buqibuqi
4 Petronikus piti: no reaguju na tohle: "Nový náboj byl celoplášťový a celkově pevnější, takže nedocházelo k jeho roztržení v těle po zásahu. Roztržení střely na několik částí způsobí rozsáhlá vnitřní zranění, což je značně nehumální. Důsledkem zasažení protivníka by mělo být jeho vyřezení z boje a nikoliv snaha o způsobení nadměrných zranění a tím i velkého utrpení." Coz je samozrejmne nesmysl! Jinak vystihl jsi to s tou minou dobre! Presne to jsem mel na mysli - ale je to jen detail. Myslim, ze na kvalitu clanku to nema vliv :-) Slo mi jen o to aby AS verejnost nebyla mylne informovana o tom, ze zasah ma vojaka neprodlene zabit. Je vzdy takticky lepsi kdyz je vojak tezce zranen! Coz je u 5.56 NATO obrovska vyhoda! K tem fotkam - bylo by jen dobre an konec uvest neco na ten zpusob, ze nejde o fotografie AS zbrani, ale skutecnych. Jinak je to hezky clanek. Buqi

Novinky a slevy emailem